Music

10 albumet më të preferuara të vitit 2022!

Thashethemet se kohës së albumit po i vjen fundi kanë qarkulluar shumë vitet e fundit. Në një epokë transmetimesh direkte, disa besojnë se regjistrimet e plota nuk janë më të rëndësishme. Por fundi i vitit është gjithmonë një kohë e shkëlqyeshme për tu kthyer disa vite pas, për të dëgjuar disa regjistrime dhe për të bërë një bilanc. Ndërsa viti 2022 ishte një tjetër vit i çuditshëm dhe i vështirë në shumicën e niveleve shoqërore dhe politike, kishte një muzikë të jashtëzakonshme që doli për të na ngushëlluar mes gjithë kësaj.

Këtë vit u rikthyen disa prej artistëve më të mëdhenj në botë, emra të rinj që po bëhen të nevojshëm për t’u njohur dhe disa debutime vërtet të shkëlqyera. Në qoftë se jeni i apasionuar pas ‘reggaeton’, ‘rap’, ‘rock’, ‘Afrobeats’, ‘um’, ‘pop orkestral kinematografik’, keni ardhur në vendin e duhur. Sido që të jetë, pa ndonjë renditje të veçantë, këtu janë 10 nga publikimet tona të preferuara nga viti 2022, të cilat tregojnë se albumet janë shumë të gjalla dhe ato mbeten magjike për t’u dëgjuar.

01.”Gemini Rights” nga Mr Steve Lacy

Të gjithëve u pëlqen një album që ka lidhje me ndarjen. Sidoqoftë, këngëtari, kompozitori dhe multi-instrumentalisti, Steve Lacy, shkoi edhe më tej me albumin “Gemini Rights”, duke na dhënë një melodi që tregon fuqinë toksike të një ish-i që të tërheq ende. Kjo tregohet nëpërmjet tingujve të kitarave, harmonive të bukura vokale me shumë pjesë dhe linjave vicioze të tilla si, ” Don’t depend on me, no/unless you’re swallowing”. Përtej të gjithave, ky është një album plotësisht i mbushur me epsh, dëshpërim dhe lojëra.

02. “Motomami” nga Rosalía

Duke lidhur së bashku intensitetin e eksperimentimit të papërpunuar dhe cenueshmërinë e butë, “Motomami” është albumi i tretë mahnitës i artistes spanjolle Rosalía. Një eksplorim i feminitetit, ai pulson me ‘reggaeton’ kokëfortë, me një madhështi ‘flamenko’ me duartrokitje të ndërlikuara, gjithmonë të plotësuara nga vokali i saj unik. Kjo është muzika ‘pop seksi’, argëtuese, e cila po përballet me të ardhmen, ku artistja ka zotëruar një përzierje zhanresh që janë tërësisht të sajat.

03. “Love, Damini” nga Burna Boy

“On Love, Damini”, Burna Boy mbushet me nxehtësi dhe shkathtësi që të bën të lëvizësh ijet, ndërsa njëkohësisht të fton në vetë-reflektimin e tij të butë. Këtu, mbreti aktual i stilit ‘Afro-fusion’ të pop-it përfshin lulëzime të guximshme bronzi. Vokali që dëgjohet është herë i ashpër dhe herë i butë. Disa nga këngët e albumit janë, gëzimi euforik i këngës “Last Last” (që ishte padyshim kënga e vitit), madje edhe një remix ‘Amapiano’ i ndërtuar rreth një mostre nga “Squid Game”. Albumi, “Love, Damini” ju mban dhe ju kërkon të kërceni.

04.”Wet Leg” by Wet Leg

Dukej pothuajse e pamundur që dyshja e Isle of Wight, Wet Leg, do të ishte në gjendje të ndiqte valën e zhurmës që pasoi këngën debutuese të vitit 2021 në mënyrë qesharake, post-punk, “Chaise Longue”. Por albumi i tyre i parë doli këtë vit me tekste që lëvizin mes të dashuruarve dhe ashpërsisë (“I don’t wanna have to stay friends, I don’t wanna have to pretend/I don’t wanna meet your girlfriend, Hope you’re choking on your girlfriend”) dhe duke goditur kitarat. Wet Leg më shumë se dorëzim, është një trazirë.

05. “Un Verano Sin Ti” nga Bad Bunny

Ky është cilësuar si albumi i vitit sipas disa burimeve (Albumi më i transmetuar globalisht në Spotify, albumi më i madh në Billboard 100) dhe kjo nuk është pa arsye. Bad Bunny është padyshim shumë krijues momentalisht dhe “Un Verano Sin Ti” transmeton një ngrohtësi të sigurt. Duke ju çuar në një udhëtim nëpër muzikën e Karaibeve dhe atë latine, ky është një koleksion këngësh i thurur pa probleme që kremton tingujt klasikë të rajoneve, ndërsa gjithashtu shtyn përpara në hapësira të reja me një zhurmë të fortë. Ndonjëherë i zhurmshëm, ndonjëherë i butë, por gjithmonë i shkëlqyeshëm dhe plot ngrohtësi, është një kujtesë e lezetshme e fuqisë së përbashkët të pistës së vallëzimit.

06. “Mr Money With The Vibe” nga Asake

Albumi debutues nga kantautori nigerian Asake është gëzim i pastër. Ai bashkon elementët më të spikatur të ‘Afrobeats’ dhe ‘Amapiano’, duke përfshirë saksofonin, vokalin e ëmbël dhe goditjet e ndërlikuara. Prodhuar nga “Magicsticks”, albumi është një rekord luksoz, i ngopur me ngjyra dhe ndjesi.

07. “Renaissance” by Beyoncé

Mirësevini në festën pa ndalesë, plot magjepsje, kënaqësi, bujari, hedonizëm dhe thënë thjesht, argëtim. Duke na kujtuar saktësisht pse ajo ka fituar emrin “Queen B”, këngët vokale të Beyoncé janë të botës tjetër dhe produksioni është në nivelin tjetër (nuk është për t’u habitur, duke qenë se ajo përdori këngë si “Honey Dijon”, “Green Velvet” dhe “Ms Grace Jones”). Një ide bazike, sigurisht, por nuk ka asnjë artiste tjetër që e bën atë si Beyoncé. Ajo kurrë nuk ka tingëlluar kaq e lirë.

08.” Ramona Park Broke My Heart” nga Z. Vince Staples

Reperi i “North Long Beach”, Mr Vince Staples nuk mungon. Kjo shënon pesë albume të shkëlqyera radhazi. “RPBMH” vepron si një shoqërues i paraardhësit të tij të vetëquajtur, duke na sjellë gjithnjë e më shumë në botën e tij të brendshme. Produksioni të zhyt në ndjesi ndërsa shpërndarja e tij e lëngshme dhe shufrat e lëmuara sodisin kontradiktat që ai mishëron dhe vëzhgon, duke vajtuar për jetët e humbura dhe për rininë e tij, të gëlltitur nga rrugët. “When Sparks Fly” është një vitrinë e mrekullueshme me rrëfim të papërlyer që digjet ngadalë, ku subjekti i këngës së ndërlikuar të dashurisë është një armë.

09. “The Car” nga Arctic Monkeys

Në albumin e tyre të mëparshëm, “Tranquility Base Hotel & Casino”, Arctic Monkeys dëshmuan edhe një herë se ishin figura përçarëse. Duke shkëmbyer kitarat e mëdha dhe egot më të mëdha të epokës së tyre AM, ata iu kthyen pianos dhe u ulën duke kënduar me tekste ezoterike. Kjo ndjekje është shumë në të njëjtën mënyrë dhe megjithatë ai kërkon të jetë më i prekshëm. Mbi orkestrën e madhe, rrëshqitëse, z. Alex Turner nxjerr pasiguritë e tij në mes të teksteve të tij më të hapura, të gjitha në falseton e tij të pasur dhe të veçantë. Ai është një dëgjim zhytës, mjaft mahnitës, që i këndon udhëtimeve, kohës dhe mallit.

10.  “Mr Morale & The Big Steppers” nga Z. Kendrick Lamar

Ky është albumi më i vështirë për t’u tretur i reperit Compton, por ju jep ndjesinë se ishte ajo që do të kërkonte zoti Kendrick Lamar me albumin e tij të pestë të shumëpritur. Një pjesë arti në vetvete (vetëm shfaqja e tij në Glastonbury ishte testament i vizionit të skalitur dhe preciz të zotit Morale), ai dëshiron që dëgjuesit të ulen me prodhimin e fuqishëm dhe stilin e tij të shkathët dhe të pakrahasueshëm të dorëzimit për të marrë parasysh besimin, historinë dhe famën e tij. Dëgjimi është shpesh i dendur, por e forcon Lamar-in si një artist me vizion vazhdimisht mbresëlënës edhe pse ai nuk e dëshiron adhurimin tuaj.