Celebrities Music Showbiz

Cilët artistë mendohet se do të triumfojnë në “The Billboard Music Award 2022”?

“The Billboard Music Award” (BBMA) nderon artistët më të suksesshëm të vitit në 62 kategori në të gjitha zhanret e muzikës. The Weeknd kryeson si finalist në 17 kategori, më së shumti nga çdo artist këtë vit. Ai me nominimet e tij përfshin artistin më të mirë, artistin më të mirë mashkull dhe 100 artistët më të mirë. Bashkëpunimi i tij me Ariana Grande për këngën “Save Your Tears (Remix)” është gati për gjashtë çmime.

Finalistja kryesore femër është Doja Cat, me 14 kategori duke përfshirë artisten më të mirë, artisten më të mirë femër dhe artisten më të mirë të 100-ës. Si finaliste për herë të parë, Olivia Rodrigo u nominua mjaft mirë në 13 kategori, duke përfshirë artistin më të mirë, artisten e re, artisten më të mirë femër dhe artisten më të mirë të 100-ës.
Drake, i cili mban rekordin me 29 fitore BBMA, është në 11 kategori duke përfshirë artistin më të mirë, artistin më të mirë mashkull, artistin më të mirë të Billboard 200 dhe artistin më të mirë të 100-të.

Taylor Swift, artistja më e dekoruar në BBMA e të gjitha kohërave, është finaliste në shtatë kategori. Ajo është e nominuar për artisten më të mirë dhe artisten më të mirë femër, si dhe për dy albume në kategorinë e albumeve më të mira country për “Fearless (Versioni Taylor)” dhe “Red (Versioni Taylor).”
Pesë kategori të reja u prezantuan këtë vit, duke përfshirë artistin më të mirë të Billboard global 200, Top Billboard global jashtë. Artisti amerikan, kënga më e mirë e Billboard global 200 dhe kënga e Top Billboard global, përjashtuar SHBA. Ed Sheeran është një finalist në të katër kategoritë e reja globale.
“2022 Billboard Music Awards” do të transmetojë drejtpërdrejt nga bregdeti në breg nga MGM Grand Garden Arena në Las Vegas të dielën, më 15 maj.