Food & Drink Love & Sex Sex

Disa ushqime që do t’ju ndihmojnë për të rritur performancën tuaj seksuale!

Zakonisht mendohet se ushqimet që duken si një pjesë e trupit mund të rrisin dëshirën tuaj seksuale. Dr Vijay Singhal, seksolog në Institutin Mjekësor Sri Balaji Action me bazë në Delhi, rendit të vërtetën pas ushqimeve dhe frutave që mund të përmirësojnë epshin tuaj.

Seksologu, Dr Vijay Singhal shpjegon konceptin e ushqimeve dhe se si ato mund të përmirësojnë performancën tuaj. “Çdo ushqim i shëndetshëm është i mirë për seksin. Megjithatë, ka disa produkte që janë veçanërisht të dobishme – arrat, luleshtrydhet, avokadot, shalqinjtë dhe bajamet. Duhet të theksohet se alkooli është i keq për një jetë të shëndetshme seksuale – rrit dëshirën, por ul performancën.”

Arrat

Arrat përmirësojnë cilësinë e spermës. Dihet se përmirëson formën dhe vitalitetin e spermës. Përfshini arrat në dietën tuaj për të përmirësuar fertilitetin.

Luleshtrydhet dhe mjedra

Farat e këtyre frutave janë me përmbajtje zinku, i cili është thelbësor për seksin si për burrat ashtu edhe për gratë. Nëse femrat kanë nivele të larta të zinkut, trupat e tyre e kanë më të lehtë të përgatiten për seks. Tek burrat, zinku kontrollon nivelin e testosteronit i cili është përgjegjës për prodhimin e spermës. Është e rëndësishme që burrat të ushqehen me zink pasi nivelet e tyre të zinkut zvogëlohen gjatë marrëdhënieve seksuale.

Avokado

Acidi folik dhe vitamina B6 janë të dyja të nevojshme për një dëshirë seksuale të shëndetshme. Acidi folik pompon trupin me energji, ndërsa vitamina B6 stabilizon hormonet.

Shalqiri

Shalqiri përmirëson ereksionin dhe përmban gjithashtu citrulinë e cila çliron aminoacide dhe argininë në trup. Arginina është përgjegjëse për shëndetin e enëve të gjakut.

Bajame

Bajamet përmbajnë argininë e cila përmirëson qarkullimin dhe relakson enët e gjakut. Ky aminoacid që gjendet tek bajamet ju ndihmon të mbani ereksionin.

Çokollatë

Çokollata e zezë çliron serotonin dhe endorfinë që përmirëson disponimin tuaj. Nuk përmirëson libidon, por nuk do të jeni të turpshëm.

Vezët

Konsumoni vezë për ereksion të shëndetshëm. Vezët përmbajnë aminoacide L-arginine që mund të përmirësojë mosfunksionimin erektil.

Pjeshkë

Vitamina C e pranishme në pjeshkë përmirëson cilësinë e spermës. Pjeshkët përmbajnë nivele të larta të vitaminës C që është e mrekullueshme për reduktimin e infertilitetit.

Kafe

Kafeja është një stimulues, prandaj rrit dëshirën tuaj seksuale. Kafeja mund të stimulojë trurin.

Shafrani

Shafrani është një afrodiziak natyral dhe duhet të konsumohet për të përmirësuar dëshirën tuaj seksuale dhe performancën tuaj në shtrat. Shafrani gjithashtu mund të rrisë qëndrueshmërinë dhe energjinë.

Biftek

Bifteku është një përbërës i shkëlqyeshëm për të rritur dëshirën tuaj seksuale – ai përmban zink, vitaminë B, hekur dhe proteina. Këto komponime janë thelbësore si për burrat ashtu edhe për gratë pasi ndihmojnë në përmirësimin e dëshirës seksuale.