Sport

Federata spanjolle e futbollit urdhëron ndalim të pjesshëm të stadiumit dhe gjobë për gjuhën raciste ndaj Vinícius Jr.!

Federata e Futbollit e Spanjës ka urdhëruar një ndalim të pjesshëm të pesë ndeshjeve të stadiumit në stadiumin Mestalla të Valencias pas abuzimit racist ndaj yllit të Real Madrid-it, Vinícius Jr. gjatë ndeshjes së skuadrave në La Liga. Federata Mbretërore Spanjolle e Futbollit (RFEF) gjithashtu njoftoi një gjobë prej 45,000 € për incidentin dhe anuloi kartonin e kuq të treguar ndaj Vinícius Jr., me arsyetimin se gjyqtari dhe zyrtarët ndihmës video nuk morën parasysh veprimet e dy lojtarë të Valencias, Hugo Duro dhe Giorgi Mamardashvili.

Sipas raportit të zyrtarit të ndeshjes nga fitorja 1-0 e Valencias ndaj Madridit të dielën, një tifoz i kishte bërtitur “majmun, majmun” ndaj Vinícius Jr. gjatë pjesës së dytë. Pamjet video të ndeshjes nga “DAZN España” tregojnë gjithashtu se ylli i Real Madrid-it iu nënshtrua fyerjeve të tjera raciste gjatë gjithë lojës.

Konsiderohet e provuar, siç pasqyrohet nga raporti zyrtar i arbitrit, se ka pasur thirrje raciste kundër lojtarit të Real Madridit, Vinícius, gjatë asaj ndeshje, duke ndryshuar veprimin normal në lojë dhe konsideruar shkelje shumë të rënda.

Valencia ka të drejtë të apelojë vendimin, i cili u dha nga Komiteti i Konkurrencës i RFEF. Pjesa e stadiumit që do të mbyllet janë tribunat jugore, të njohura si zona e ndenjëseve të Mario Kempes, sipas njoftimit. Valencia lëshoi një deklaratë të martën duke thënë se shpreh “mosmarrëveshjen dhe indinjatën e saj totale për sanksionin e padrejtë dhe joproporcional” dhe se do të luftojë vendimin. Heqja e kartonit të kuq do të thotë që Vinícius do të jetë i disponueshëm për të luajtur në ndeshjen e Los Blancos të mërkurën në shtëpi kundër Rayo Vallecano.

Pritet që besimtarët e Santiago Bernabeut t’i tregojnë mbështetjen e tyre në minutën e 20-të, sulmuesi yll mban fanellën me numrin 20, të ndeshjes. Bashkëatdhetari brazilian i Vinícius Jr., Raphinha, i cili luan për rivalin e ashpër të Real Madridit, Barcelonën, tregoi solidaritet me bashkatdhetarin e tij gjatë ndeshjes së kampionit të ligës të martën në mbrëmje kundër Real Valladolid. Pasi u zëvendësua jashtë fushës, ai zbuloi një mesazh në një këmishë të poshtme, ku shkruhej:

Derisa ngjyra e lëkurës së një njeriu të mos ketë më shumë rëndësi se ngjyra e syve të tij, do të ketë luftë.

Vinícius ka qenë subjekt i abuzimeve raciste nga tribunat në shumë raste gjatë ndeshjeve të La Ligas gjatë dy sezoneve të fundit, dhe shtatë persona u arrestuan të martën në lidhje me incidentet e abuzimit racist drejtuar yllit të Real Madridit këtë sezon. Policia spanjolle tha se katër të rinj ishin arrestuar pasi dyshohet se kishin varur një figurë të Vinícius në një urë në Madrid në janar, ndërsa tre të tjerë u arrestuan me dyshimin se ishin përfshirë në ofendimet raciste të drejtuara ndaj brazilianit gjatë ndeshjes të së dielës kundër Valencias.