Celebrities Magazine Showbiz

Fëmijët e Princit Harry dhe Meghan marrin zyrtarisht tituj mbretërorë!

Fëmijët e Princit Harry dhe Meghan kanë marrë zyrtarisht titujt mbretërorë. Lilibet dhe vëllai i madh Archie u renditën si princ dhe princeshë në faqen e internetit të familjes mbretërore që nga mëngjesi i së enjtes. Ndryshimi pason pagëzimin e Lilibet javën e kaluar, në të cilën Harry dhe Dukesha e Sussex-it iu referuan vajzës së tyre si “Princesha Lilibet”, duke treguar për herë të parë se dy fëmijët e tyre do të njiheshin publikisht me titujt e tyre mbretërorë.

Princesha Lilibet Diana u pagëzua të premten nga Rev. John Taylor, Dioqeza Episkopale e Los Anxhelosit, konfirmoi të mërkurën një zëdhënës i Harry-t dhe Meghan-it. Princesha e re do të mbushë 2 vjeç në qershor dhe Archie 4 këtë pranverë. Kishte disa spekulime nëse Princi Harry dhe Meghan do të përdornin titujt mbretërorë për fëmijët e tyre pasi të largoheshin si anëtarë të lartë të familjes mbretërore. Vendimi nënkuptonte se ata nuk do të përdornin më titujt e “madhërisë mbretërore” dhe do të ndalonin marrjen e fondeve publike.

Ata nuk donin që ai të ishte një princ apo princeshë… që do të ishte ndryshe nga protokolli dhe se ai nuk do të merrte siguri. Ishte me të vërtetë e vështirë… Kjo vazhdoi për muajt e fundit të shtatzënisë sonë… Unë kisha shumë frikë se mos duhet të ofroja fëmijën tonë, duke e ditur se ata nuk do të mbaheshin të sigurt.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexi Lubomirski (@alexilubomirski)

Ajo i tha Winfrey-t në atë kohë se mendimi i saj i vetëm ishte se djali i saj, pavarësisht nga titulli i tij, “duhet të jetë i sigurt”. Gjyshi i fëmijëve, Mbreti Charles III, do të kurorëzohet zyrtarisht në fron në maj. Princi Archie dhe Princesha Lilibet Diana janë në vendin e gjashtë dhe të shtatë në radhën e fronit. Një ndryshim zyrtar i titullit e sjell familjen në përputhje me Letrat e Patentave të vitit 1917, të krijuara nga Mbreti George V. Dekreti thotë se çdo fëmijë i lindur nga djemtë e sovranit duhet të referohet nga princi dhe princesha, sipas Royal Central, një faqe interneti e pavarur mbretërore e lajmeve.