Celebrities Magazine Showbiz

Princ Harry merr ftesën për ceremoninë e kurorëzimit të mbretit Charles, por si pritet të jetë përgjigjia e tij?!

Zyra e Mbretit Charles III ka qenë në kontakt me Princin Harry për kurorëzimin e monarkut të ri, duke ngritur mundësinë që princi të marrë pjesë në ceremoninë historike pavarësisht tensioneve brenda familjes mbretërore. Nëse Harry dhe gruaja e tij, Meghan, do të merrnin pjesë në kurorëzimin e 6 majit në Westminster Abbey në Londër, do të ishte takimi i parë midis Charles dhe djalit të tij më të vogël që kur Harry thelloi përçarjen brenda Shtëpisë së Windsor duke zbuluar sekretet familjare në librin e tij “Spare”.

Një zëdhënës i Harry dhe Meghan, i njohur gjithashtu si Duka dhe Dukesha e Sussex, konfirmoi të dielën se Harry kishte marrë korrespondencë me email nga zyra e mbretit në lidhje me kurorëzimin. Pallati i Buckingham nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment. Zyra e çiftit në një deklaratë u shpreh:

Një vendim i menjëhershëm nëse Duka dhe Dukesha do të marrin pjesë nuk do të zbulohet nga ne në këtë moment.

Spekulimet nëse Harry dhe Meghan do të ftoheshin në kurorëzimin janë ndezur që nga publikimi i kujtimeve shpërthyese të Harry-t, i cili përmbante akuza mallkimore për intrigë pas mureve të pallatit. Zbulimet, duke përfshirë detajet e bisedave private me babain dhe vëllain e tij, Princin William, nxitën tensionet midis Harry-t dhe familjes së tij që u bënë publike kur ai dhe gruaja e tij u transferuan në Amerikën e Veriut në vitin 2020. Libri përfshinte gjithashtu pretendime se anëtarët e familjes mbretërore ushqejnë rregullisht shtypin informacione jo të këndshme për anëtarët e tjerë të Shtëpisë së Windsor në këmbim të mbulimit pozitiv të tyre.

Princi veçoi Camilla-n, bashkëshorten e mbretëreshës, duke e akuzuar atë për rrjedhje të bisedave private në media, ndërsa ajo kërkonte të rehabilitonte imazhin e saj pas martesës me Charles. Camilla dikur ishte sharë për lidhjen e saj afatgjatë me Charles, gjë që kontribuoi në prishjen e martesës së tij me princin e ndjerë Diana, Harry dhe nënën e William. Acarimi mes Harry-t dhe familjes së tij u shpërnda edhe një herë në publik këtë javë kur Sussex-ët pranuan se iu kërkua të lironin shtëpinë e tyre në Britani.