Film & Tv

Filmat dhe serialet më të mirë të vitit 2021!

Ishte një vit kur shpresonim se do të ktheheshim në normalitet. Filmi dhe televizioni u përballën sërish me sfidën në vitin 2021, duke na ofruar argëtim dhe më e mira nga kjo nuk ishte aspak normale. Dhe ndërsa ne dëshirojmë që normaliteti të kthehet në jetën tonë, është një material provokues, stimulues që duam në ekranet tona. Sigurisht që e kemi marrë.

1.’How To Become A Tyrant’

‘Netflix’, korrik

Peter Dinklage në këtë serial dokumentar hedh një vështrim anash diktaturës. Nëpërmjet një qasjeje subversive, sardonike, kjo nuk është një ritregim i thatë i historisë. Është krejtësisht ftohëse.

2. ‘Can’t Get You Out Of My Head’

‘BBC iPlayer’, shkurt

“Can’t Get You Out Of My Head” ‘sulmoi’ ndjenjat tona që në fillim, duke na lënë pak të dërrmuar dhe si zakonisht, duke u përpjekur të shmangim pesimizmin me shpresë. Epike.

3. ‘Pretend It’s A City’

‘Netflix’, janar

Me gjithë mjeshtërinë e tij, ndonjëherë Martin Scorsese i pëlqen t’i prezantojë gjërat ashtu siç janë dhe kjo, kremtimi i zgjuarsisë legjendare të Fran Lebowitz, e lejon atë fjalë për fjalë të flasë vetë. Lebowitz është në formë të mirë, duke ecur me biçikletë nëpër vëzhgimet e vjetra dhe të reja të Nju Jorkut, ndërsa një Scorsese i magjepsur gufon pa pushim. Është infektive.

4. ‘Squid Game’

‘Netflix’, shtator

Squid Game, seriali ‘hit’ korean i Hwang Dong-hyuk e meritonte famën për shkak se ishte i paparashikueshëm, emocionues, befasues, tërheqës. Sezoni i dytë është në rrugë e sipër.

5. ‘Mare Of Easttown’

‘HBO/Sky Atlantic’, prill

Kate Winslet ka qenë gjithmonë e mrekullueshme, por puna e saj në këtë thriller, një hetim vrasjeje në qytetin e vogël Filadelfia, u ndërpre në mënyra të papritura. Është një performancë e fuqishme në një dramë të ‘zhveshur’ bukur. Ju e jetoni atë me të.

6. ‘Sex Education’

‘Netflix’, shtator

Sezoni i tretë i dramës komedike të Laurie Nunn thyu tabu. Ka qenë një shfaqje novatore që nga fillimi, por arritja e saj më e madhe është se vazhdon të jetë e tillë.

7. ‘Succession’

‘HBO/Sky Atlantic’, tetor

Succession riktheu në mënyrë të vetme momentin e ftohjes së ujit. Edhe me shumë prej nesh që ende punojnë nga shtëpia, kjo vazhdon të jetë kështu, pasi sezoni i tretë mori kontrollin e Twitter në baza javore. Edhe më i pakompromis në ligësinë e tij, ai ishte gjithashtu shpesh shkatërrues. Ne kurrë nuk jemi kujdesur kaq shumë për njerëz kaq të tmerrshëm. Çfarë rrëmuje fantastike e përgjakshme.

8. ‘The White Lotus’

‘HBO/Sky Atlantic’, korrik

Për më shumë se 20 vjet, Mike White, satira e tij e errët dhe gazmore për të drejtat, privilegjet dhe kolonializmin, ishte një zbulim kulturor. Ishte sa perverse aq edhe prerëse.

9. ‘It’s A Sin’

‘C4/HBO Max’, janar

Ju qani gjatë gjithë ‘It’s A Sin’, nga zemërimi, trishtimi, gëzimi dhe ndonjëherë të gjitha menjëherë. Pasi kishte revolucionarizuar televizionin me ‘Queer As Folk’ dhe duke ringjallur ‘Doctor Who’, Russell T Davies ‘derdhi’ gjithçka që kishte në këtë dramë gjysmë-autobiografike, e cila u përball me krizën e Sidës në Mbretërinë e Bashkuar. Është një dokument thelbësor i një epoke dhe njerëzimi i saj është zemërthyes.

10. ‘The Beatles: Get Back’

‘Disney+’, dhjetor

U realizuan 60 orë filmime të ‘The Beatles’ duke bërë albumin e tyre ‘Let It Be’ në janar 1969 dhe seria e Peter Jackson është si udhëtimi në kohë. Është një gëzim i pakrahasueshëm të shohësh grupin vetëm duke krijuar në mënyrë magjike klasike, ndërsa Yoko Ono lexon një gazetë.

Filmat

1.’Dune’

Denis Villeneuve bëri një mrekulli duke bërë një adaptim me buxhet të madh të romanit fantastiko-shkencor të Frank Herbert sipas kushteve të tij. Jo vetëm që ai filmoi atë që supozohej se nuk filmohej, por bëri një film që ripërkufizon frikën. Pikat kryesore përfshijnë krimbat e rërës që konsumojnë (fjalë për fjalë) gjithëpërfshirëse dhe një Stellan Skarsgård të zhveshur, por vizioni i tij Villeneuve që rrëmben dhe hyn.

2. ‘No Time To Die’

Më njerëzore se kurrë, këtu, më në fund, ishte një Bond për të cilin duhej ndjerë. “No Time To Die” dhe “Dune” kryesojnë në raundin e parë të filmave të përzgjedhur për ceremoninë e 94-të të çmimeve Oscar. Pas shpalljes së 10 realizimeve kinematografike, ato u përzgjodhën në disa kategori. Dalja e fundit e aktorit Daniel Craig në rolin e James Bond te “No Time To Die”, u selektua për grimin, stilin, muzikën (kënga origjinale), tingullin dhe efektet vizuale.

3. ‘Shang-Chi And The Legend Of The Ten Rings’

Kjo ishte një frymë e freskët për Marvel-in dhe një spektakël i udhëhequr nga aziatikët. Simu Liu më shumë se sa e mban veten, ndërsa sekuencat emocionuese të luftimeve në autobusë dhe ndërtesa i vënë flakën adrenalinës suaj. E gjithë kjo dhe dragonjtë gjithashtu.

4. ‘The Alpinist’

Nëse ‘Free Solo’, dokumentari mbresëlënës për alpinistin në shkëmb, Alex Honnold, të kishte në buzë të divanit, ky do të të largojë. 23-vjeçari kanadez Marc-André Leclerc solo në male të ngrira të largëta, jo për lavdi, por për detyrim, arratisje dhe liri, kryesisht nga vetja. Nofulla juaj nuk do të mbyllet.

5. ‘The Sparks Brothers’

Edgar Wright është po aq i fiksuar pas muzikës sa edhe ndaj filmit dhe kjo dëshmohet nga mënyra sesi ai i ndërthurur me njëri-tjetrin në çdo gjë që bën dhe martesa është pafundësisht më e gjallë se dokumentari.

6. ‘The Power Of The Dog’

Jane Campion ka marrë romanin e Thomas Savage të vitit 1967 dhe e ka kthyer në kinema të pastër. Historia zhvillohet në vitin 1925, por përshtatja e Campion është një përrallë e dhembshur e mashkullorisë toksike që ndihet absolutisht bashkëkohore, duke u zhytur në zona gri ndërsa kamera e saj bie mbi malet Montana.

7. ‘Judas And The Black Messiah’

Drama e krimit e Shaka King për kryetarin e pabesueshëm të ri të kapitullit ‘Black Panther’ të Illinois është ndriçuese dhe tmerruese, por janë dy drejtuesit ata që godasin më shumë. Daniel Kaluuya, si Fred Hampton, është mjaft magnetik. Lakeith Stanfield, si informatori i hutuar i FBI-së që e tradhton atë, është i fshehtë, i pasigurt, nervoz.

8. ‘Minari’

Eksplorimi i Lee Isaac Chung, i butë, ipor gjithsesi gërvishtës i ëndrrës së kalbur amerikane ndihet si një ëndërr në vetvete, teksa një familje emigrantësh koreano-jugore lufton për të bërë një sukses të gjërave në Arkansas. Është shpirtërore, e bukur dhe poetike, me sulme befasuese drejt absurdizmit, më argëtuese nga gjyshja renegate, rebele e zonjës Youn Yuh-jung, Soon-ja.

9. ‘Saint Maud’

Një film debutues befasues nga Ms Rose Glass i Anglisë, kjo histori shqetësuese e entuziazmit fetar është tmerr në rastin më të mirë. Pa kërcime të lira, thjesht terror i pastër psikologjik, me disa sekuenca që do t’ju ‘vrasin’ dhe një performancë mahnitëse nga Morfydd Clark. Filmi është mrekullisht shqetësues.

10. ‘Arianne Phillips: Dressing The Part’

Arianne Phillips është një nga stilistet më të shquara të Hollivudit, siç do ta dini nëse keni parë ‘Hedwig And The Angry Inch’, ‘A Single Man’ dhe ‘Once Upon a Time In Hollywood’. Ky prodhim i MR PORTER, i realizuar në bashkëpunim me Philips, tregon pse ajo është kaq me ndikim në modë dhe se si është po aq tregimtare sa edhe regjisorët e saj. Shkëlqen nga stili.