Film & Tv

Filmat më të mirë ‘indie’ që duhet t’i shihni në 2023!

Ju sugjerojmë filmat më të mirë ‘indie’ që ia vlen t’i shtoni listës suaj që duhet t’i shihni me patjetër – nga ata që mund të keni humbur deri te fituesit e sezonit të çmimeve dhe pretendentët e festivalit të këtij viti.

The Pod Generation

Emilia Clarke dhe Chiwetel Ejiofor drejtojnë këtë komedi futuriste, të vendosur në një botë ku çiftet mund të marrin me qira mitra të shkëputshme, artificiale ose ‘pods’, në mënyrë që të lejojnë shtatzëni të përbashkëta dhe prindër fleksibël. Duke ngritur ide interesante për rolin e teknologjisë në fertilitet dhe prindër, ky do të jetë një film i diskutueshëm. Në kinema nga pranvera.

Cat Person

Asgjë nuk e kapi ankthin e takimit në epokën online, ashtu si tregimi i shkurtër i Kristen Roupenian, “Cat Person” kur u botua në 2017. Komedia romantike-triller u bë virale për zhbërjen e tij të keqe të një miqësie që bëhet e thartë, me fantazma, peshkim mustakësh dhe flamuj të kuq me bollëk. Susanna Fogel, e cila bashkë-shkruajti librin e Olivia Wilde’s Booksmart, është në krye të interpretimit të shumëpritur të filmit dhe ka shpresa të mëdha se ai do të thyejë rrjetin në të njëjtën mënyrë si historia. Shihni Emilia Jones të “Coda”-s fituese të Oscar-it dhe yllin e njohur të “Succession”, Nicholas Braun në rolet kryesore. Në kinema nga marsi.

Eileen

Bazuar në romanin debutues të Ottessa Moshfegh, që është në krye të top-listave, përshtatja në ekranin e madh ndjek zbulimin e Eileen Dunlop, një gruaje mizantropike e mbërthyer në një rrëmujë si personalisht ashtu edhe profesionalisht. Kur një anëtare e re karizmatike e stafit, Rebeka, i bashkohet zyrës, miqësia e tyre lulëzon… derisa, nën ndikimin e Rebekës, Eileen e gjen veten të zvarritur në një krim të tmerrshëm. Thomasin McKenzie është sublime si Eileen paksa e veçantë, dhe Anne Hathaway jep një performancë të denjë për çmime si Rebecca joshëse. Në kinema nga pranvera.

Sometimes I Think About Dying

Fran është një fantazmë në jetën e saj. E izoluar në dhomën e saj të zymtë të zyrës, ajo kalon kohën duke dëshiruar që të zhduket, derisa një i ri dinamik i punësuar, Robert, vjen dhe përpiqet të krijojë një miqësi me të. Daisy Ridley jep një performancë pikë kthese si Fran e tjetërsuar, e cila dëshiron ndërveprimin njerëzor, por lufton me kërkesat e jetës reale të shoqërimit. Një histori e vendosur për të rrëmbyer zemrat e shikuesve. Në kinema nga pranvera.

Run Rabbit Run

Ky thriller psikologjik ishte temë bisede e Festivalit të Filmit Sundance 2023 dhe në rol kryesor është Sarah Snook e “Succession” si një nënë e trullosur që përpiqet të kuptojë rënien emocionale të vajzës së saj në ditët pas ditëlindjes së saj të shtatë. Është një eksplorim i shqetësimeve të mëmësisë, si dhe një llogari personale për karakterin e Snook. Regjisorja Daina Reid u nominua për një Emmy për “The Handmaid’s Tale”, kështu që prisni një portret të nuancuar të traumës dhe pikëllimit. Në kinema nga pranvera.

Sharp Stick

Lena Dunham bën një rikthim të shumëpritur në ekran me filmin e saj të parë artistik që nga debutimi i saj, Tiny Furniture. Ajo ka kërkuar ndihmën e disa yjeve emocionues në rritje – Taylour Paige (Zola) dhe Kristine Froseth (The Society), si dhe mbështetësve të Hollivudit Jennifer Jason Leigh dhe Jon Bernthal – për këtë përrallë të zgjimit seksual të një gruaje të re dhe udhëtimin e saj të ndërlikuar të vetë-zbulim. Në dispozicion për t’u transmetuar tani.

Bodies, Bodies, Bodies

Një lojë feste shkon keq në këtë film nga kompania e prodhimit A24 – ekipi që qëndron pas tmerreve si “Midsommar” dhe “Hereditary”. Amandla Stenberg dhe Pete Davidson bashkohen me të sapoardhurit Maria Bakalova (Borat) dhe Myha’la Herrold (Industri) si një grup adoleshentësh të privilegjuar që janë duke u përplasur me vdekjen në festën e shtëpisë nga ferri. Komploti është i mbyllur për momentin, por, me një skenar të Kristen Roupenian (autor i “Cat Person”) dhe një regjisorie të re të zhurmshme, Halina Reijn, jini të sigurt se ky do të jetë një bashkim i më të mirëve të Gen-Z. Në dispozicion për t’u transmetuar tani.

Cha Cha Real Smooth

Me tre publikime të mëdha, 2022 ishte një vit i madh për Dakota Johnson dhe kompaninë e saj të prodhimit, ‘TeaTime Pictures’. Fillimisht, ajo prodhoi këtë roman që vërteton jetën nga shkrimtari-regjisori Cooper Raiff, i cili u shfaq premierë në Sundance me komente të shkëlqyera. Raiff gjithashtu luan në film, si i diplomuari në kolegj, Andrew, i cili kthehet në shtëpinë e prindërve të tij dhe në një jetë të zakonshme periferike. Bota e tij merr një kthesë kur ai takon nënën beqare Domino (Johnson) dhe vajzën e saj, e cila është me autizëm. Transmetohet në Apple TV+ tani.

Asteroid City

I nxehtë nga thembrat e “The French Dispatch” vjen një tjetër publikim i Wes Anderson për t’u shtuar në ditarët tuaj – që përflitet se do të hapë Festivalin e Filmit në Kanë në maj. Një eurofil i vetëshpallur, Anderson e kthen shikimin nga Italia për këtë prodhim. Dihet pak për filmin në këtë fazë, por prisni të gjitha linjat tipike të një filmi të Wes Anderson: linjat e historive brenda linjave të tregimeve, sete me nuanca pastel dhe një kast të suksesshëm. Këtë herë, Margot Robbie, Scarlett Johansson, Maya Hawke dhe Tom Hanks të gjithë shfaqen në film. Në kinema nga qershori.