Film & Tv

Filmat që duhet të shikoni me patjetër këtë sezon!

Nga filmat e rinj të Hollivudit deri te filmat artistikë më të nominuar të sezonit të çmimeve, këta janë filmat që duhet me patjetër të shikoni:

“Dune”/Pjesa e dytë

Timothée Chalamet rikthehet në vazhdimin politiko-shkencor të Denis Villeneuve (mendoni Game of Thrones të vendosur në hapësirë, me krimba gjigantë rëre në vend të dragonjve) duke ndjekur pasurinë e House Atreides. Kasti është, natyrisht, yjor, me Zendaya që kthehet në rolin e dashnorit të Chalamet-it, Chani, Florence Pugh duke u bashkuar si gruaja e tij e ardhshme dhe armikeja politike, Princesha Irulan dhe Austin Butler. Tepër elegant dhe plot tradhti, do të jetë ngjarja filmike e pranverës. Në kinema nga 1 marsi!

“Bob Marley: One Love”

Legjenda e reggae më në fund merr biografinë e tij, me Kingsley Ben-Adir të Peaky Blinders që luan vetë njeriun. Filmi ndjek zbulimin e Marley-t, nga themeluesi i Island Records, Chris Blackwell (luajtur nga një James Norton i çuditshëm) dhe ngritja e tij astronomike në famë globale. Formacioni është goxha plot yje, me regjisorin e King Richard Reinaldo Marcus Green në krye dhe heroinën e Bond, Lashana Lynch, duke luajtur gruan e Marley, Ritën. Në kinema nga 14 shkurt!

“Spaceman”

I nominuari për Oscar Carey Mulligan bashkohet me Adam Sandler në këtë dramë fantastiko-shkencore plot dyshime nga regjisori i Çernobilit Johan Renck. Sandler luan një jetim të ri çek, i cili, kundër të gjitha gjasave, bëhet astronauti i parë i vendit. Megjithatë, gjashtë javë pas një misioni të vetëm në Hënë, ai kupton se martesa e tij mund të mos i mbijetojë udhëtimit dhe ai përpiqet të kthehet për të rregulluar gjërat me gruan e tij Lenka (Mulligan). Prisni një performancë plot lot, papritur esëll nga ish-funnyman Sandler. Në Netflix nga 1 marsi!

“Origin”

Ava DuVernay bën vetëm kryevepra dhe Origjina nuk bën përjashtim. Përshtatur nga romani i Isabel Wilkerson, Caste, është një shqyrtim imperativ i racizmit dhe paragjykimit. DuVernay sjell Wilkerson në film si gazetar që hulumton periudha thellësisht shqetësuese gjatë historisë, duke shfaqur rikthime të mizorive të Gjermanisë naziste, Mississippi të epokës së Depresionit dhe më shumë, ndërsa trajton pyetjet rreth bashkëfajësisë dhe fajësisë perëndimore. Në kinema nga 8 marsi!

“Drive-Away Dolls”

Ethan Coen rikthehet në ekranin e madh me filmin e tij të parë madhor në gjashtë vjet. Një film i mbushur me aq shumë fatkeqësi sa do ta bënte Tarantinon të skuqej. Në kinema nga 23 shkurt!

“Madame Web”

Universi Spider-Man po vazhdon zgjerimin e tij kinematografik me një grua në qendër të skenës. Po aq një thriller psikologjik sa filmi me superhero, Madame Web luan Dakota Johnson në rolin e Cassandra Webb, një mjeke ndihmëse që vë në pikëpyetje mendjen e saj pas zhvillimit të aftësive të mprehta, ndërsa gjithashtu përpiqet të mbrojë tre gra me të ardhme të fuqishme nga vrasja. Sydney Sweeney i Euphoria është bashkë-udhëheqës, duke luajtur Julia Carpenter (e cila, në komike, bëhet Spider-Woman) me karizmën e saj të tmerrshme. Në kinema më 14 shkurt!

“Poor Things”

Tregimi i veçantë i Yorgos Lanthimos e ka vendosur atë si një nga regjisorët më të kërkuar të Hollivudit me elitën e aktrimit që pastron oraret e tyre për një shans për të punuar me të. Emma Stone është zemra rrahëse e kësaj përrallë makabre për një profesor të stilit Frankenstein dhe krijimin e tij, Bella. Ai shpalos temat e fuqizimit, dashurisë dhe humbjes, të gjitha me nëntonin e errët komik që Lanthimos e bën kaq mirë. Filmi mori çmimin “Luani i Artë” në Venecia në fillim të këtij viti, prandaj sigurohuni që të mos e humbisni. Tani në kinema!

“The Iron Claw”

Nëse dy orë Jeremy Allen White, Harris Dickinson dhe Zac Efron së bashku në ekran nuk janë një dhuratë kinematografike, atëherë ne nuk e dimë se çfarë është. Kjo treshe e aktorëve më të zhurmshëm të Hollivudit bashkohet për një film biografik për dinastinë e mundjes profesionale Von Erichs. Është një përrallë shkatërruese për një familje të suksesshme sportive, e cila zbërthehet për shkak të tragjedisë personale dhe me siguri do të jetë një pretendente për çmime në të gjitha kategoritë e saj. Tani në kinema!

“Mean Girls”

Ishte filmi që krijoi më shumë filma ikonë të njëanshëm se shumica në të gjithë historinë e filmit dhe tani pritja më në fund ka përfunduar për ribërjen. Regina dhe banda e saj janë kthyer, duke bërë kërdi mbi gjimnazistët e pafajshëm të North Shore. Vetë Mbretëresha Bee luhet nga ylli i muzikës pop Renee Rapp, me role dytësore nga Auli’i Cravalho, Angourie Rice dhe Chris Briney (The Summer I Turned Pretty’s the Summer I Turned Pretty’s the Summer’s headthrob kryesor). Plus, kini kujdes që Tina Fey të riprodhojë rolin e saj origjinal të zonjës Norbury. Tani në kinema!

“The Color Purple”

Deri më tani, vetëm Steven Spielberg është përpjekur të sjellë në ekranin e madh romanin novator të Alice Walker. Megjithatë, këtë vit sheh regjisorin e preferuar të Beyonce, Blitz Bazawule (Black Is King), në krye të këtij xhirimi, duke eksploruar përrallën komplekse, që përfshin një dekadë, të një gruaje të re zezake në fshatin e Gjeorgjisë. Me një kast të gjithë yjeve duke përfshirë Taraji P. Henson, Halle Bailey, H.E.R. dhe Danielle Brooks, premton të jetë një moment kthese në historinë e ekranit të argjendtë. Tani në kinema!

“Good Grief”

Adhuruesit e Dan Levy nuk do të duhet të presin shumë për ta parë atë në projektin e tij të parë madhor që nga Schitt’s Creek. Good Grief është debutimi regjisorial i Levy dhe me një goditje të rëndë pas një të veje të vdekur në Paris, teksa ai ribashkon jetën e tij së bashku me ndihmën e dy miqve të tij, të luajtur nga Ruth Negga dhe Himesh Patel. Në Netflix tani!

“American Fiction”

Një nga triumfet kinematografike të 2023-ës, Amerikan Fiction është një satirë qesharake, e pakëndshme dhe çuditërisht prekëse. Jeffrey Wright luan një autor të lartë që kundërshton oreksin e pangopur dhe reduktues të industrisë botuese për traumën e zezë, ndërsa Issa Rae (një romanciere rivale e zgjuar dhe e suksesshme që mbron të drejtën e saj për të shkruar të njëjtat histori) dhe Erika Alexander mbështesin me performancat e tyre yjore. Shkrimtari dhe regjisori Cord Jefferson krijon gjithashtu një dramë prekëse familjare dhe një histori moderne dashurie. Tani në kinema!

“Anyone But You”

Sydney Sweeney dhe Glen Powell japin kiminë si Bea dhe Ben, një Beatrice dhe Benedick i ditëve moderne nga Much Ado About Nothing i Shekspirit të cilët mezi arrijnë të kapërcejnë armiqësinë e tyre të ndërsjellë për të bindur ish-ët e tyre se janë të dashuruar me lumturi. Skenari është plot me shthurje fshikëzash dhe tensione seksuale dhe vendndodhja (Australi) ofron një arratisje të gëzueshme nga dimri. Tani në kinema!

“Saltburn”

Fituesja e Oscarit për vitin 2020 na la të kërkojmë më shumë nga regjisori Emerald Fennell. Tre vjet më vonë, ajo rikthehet me Saltburn, një rrëzim i errët dhe mendjemprehtë i aristokracisë britanike, me Jacob Elordi të Euphoria si gjëja e re enigmatike e ndritur në sy të stuhisë. Ngacmimi është pjesërisht i keq dhe jashtëzakonisht qesharak. Tani në kinema!

“Killers of the Flower Moon”

Kritikët po e quajnë këtë filmin më të shquar të Martin Scorsese deri më sot, që përshkruan serinë e tmerrshme të jetës reale të vrasjeve të amerikanëve vendas nga fisi Osage në vitet 1920. Bazuar në librin më të shitur nga David Grann, kjo epikë historike e sheh Scorsese-n të ribashkohet me dy nga muzat e tij shumëvjeçare, Leonardo DiCaprio dhe Robert De Niro, si dhe duke shfaqur një performancë të denjë për çmime nga Lily Gladstone në rolin e saj të parë të madh në film. Tani në kinema!

“How to Have Sex”

Debutimi artistik i Molly Manning Walker fitoi çmimin e lakmuar në Kanë për një arsye të mirë. Shkrimi dhe regjia (si Manning Walker) dhe performanca (veçanërisht ajo e rolit kryesor Mia Mckenna-Bruce) janë kaq të qeta, sa duket më shumë dokumentare sesa dramë duke ndjekur tre vajza adoleshente në pushimet kryesore të fundit të provimeve në Greqi. Luajtja e lojërave shoqërore dhe seksuale me kokë, presioni i mundimshëm ‘duhet të argëtohemi’ nga bashkëmoshatarët dhe përshkrimet e asaj se si duket dhe çfarë nuk duket pëlqimi, të gjitha e bëjnë këtë një nga filmat më autentikë të moshës. Tani në kinema!