Celebrities Film & Tv Magazine Showbiz

Jenna Ortega shkëlqen me pajmen e saj në ceremoninë e çmimeve Emmy, ja se si dukej ajo…

Jenna Ortega ishte veshur me një fustan mahnitës të Dior-it, teksa u shfaq në ceremoninë e 75-të të çmimeve “Emmy” në Los Angeles të hënën. Aktorja e “Wednesday” 21 vjeçe, e cila do të luajë në dramën e re komike të titulluar “Miller’s Girl” with Martin Freeman, iu bashkua të famshmëve të tjerë në tapetin e kuq, duke përfshirë Padma Lakshmi dhe Claire Danes. Flokët e saj brune ishin të ndara në mes dhe rrodhën poshtë supeve të saj në valë elegante. Grimi i yllit ishte bërë në mënyrë klasike për mbrëmjen dhe përbëhej nga një hije e lehtë rreth syve të saj.

Rikujtojmë se pak kohë më parë u publikua lajmi se Jenna Ortega, ylli kryesor i serialit hit të Tim Burton në Netflix “Wednesday”, është ndaluar të vishet si personazhi i saj jashtë ekranit për shkak të grevave të vazhdueshme në industrinë e argëtimit. Shoqata e Aktorëve të Ekranit-Federata Amerikane e Artistëve të Radios dhe Televizionit (SAG-AFTRA) kohët e fundit lëshoi udhëzime duke deklaruar se aktorët nuk duhet të vishen si personazhe nga produksionet e prekura nga grevat, duke përfshirë portretizimin ikonik të Ortega-s të Wednesday Addams.

Grevat, të cilat filluan në maj dhe kanë shkaktuar ndërprerje të mëdha në industri, u iniciuan nga Shoqata e Shkrimtarëve të Amerikës (WGA) dhe kanë marrë mbështetje nga SAG-AFTRA. Grevat kanë rezultuar në një ndërprerje të dyfishtë të punës, duke ndaluar prodhimin e filmave dhe shfaqjeve të shumta televizive dhe duke i kushtuar industrisë miliarda dollarë.

Sindikata ka deklaruar se anëtarët nuk duhet të vishen si personazhe me përmbajtje të goditur, por mund të zgjedhin kostume të frymëzuara nga personazhe dhe figura më të përgjithësuara. Për më tepër, anëtarët këshillohen të mos postojnë foto të kostumeve të frymëzuara nga përmbajtja e goditur në mediat sociale. Vendimi për të ndaluar Ortegën që të vishet si Addams jashtë ekranit ka ngjallur diskutime dhe zhgënjim mes fansave. Shumë kishin shpresuar ta shihnin aktoren e talentuar të përqafonte pamjen ikonike të personazhit të saj për Halloween.