Food & Drink Health & Beauty

Konsumimi i kafes në mëngjes me stomakun bosh ka këto efekte anësore!

Një filxhan kafe në mëngjes mund të mos jetë mënyra më e mirë për të filluar ditën tuaj. Në fakt, mjekët besojnë se koha më e mirë për të shijuar filxhanin tuaj të kafes është mëngjesi i vonë, midis orës 9:30 dhe 11:30.

Ja disa nga efektet që mund të ketë në trupin tuaj kur e pini me stomak bosh:

Ju mund të ndiheni më të fjetur

Kafeja është një pije zgjimi për shumë prej nesh, por pirja e tij sapo të dilni nga shtrati mund të ketë efektin e kundërt. Kafeina dyfishon nivelet e hormoneve të stresit dhe mund të çojë në probleme me gjumin, gjë që rezulton në lodhje. Nëse e filloni ditën tuaj me një filxhan kapuçino me sheqer, mund të ndiheni përsëri të përgjumur pas një periudhe të shkurtër kohe. Kjo ndodh sepse trupi ynë prodhon insulinë për të kompensuar sheqerin, duke bërë që nivelet e glukozës në gjak të bien, gjë që rezulton në mungesë energjie dhe ankthi.

What Can Happen to Your Body If You Drink Coffee First Thing in the Morning

Trupi juaj mund të humbasë minerale thelbësore më shpejt

Pirja e dozës suaj të rregullt të kafesë herët në mëngjes mund të bëjë që të humbni shumë vitamina dhe minerale thelbësore. Mund të sabotojë thithjen e hekurit, magnezit dhe vitaminave B të cilat janë jetike për sistemin tonë nervor. Shumë kafeinë gjithashtu mund të nxjerrë kalcium nga kockat tuaja, duke i bërë ato të dobëta dhe të brishta.

What Can Happen to Your Body If You Drink Coffee First Thing in the Morning

Mund të shqetësojë stomakun tuaj

Ndërsa pija juaj e dashur do t’ju ndihmojë të zgjoheni në mëngjes, ajo gjithashtu mund t’ju japë dëshirën për të përdorur banjën më shpesh. Në fakt, disa ekspertë mjekësorë madje rekomandojnë pirjen e kafesë si një mënyrë për t’u përgatitur për provime të caktuara. Kafeja aktivizon sistemin tonë nervor, i cili nga ana tjetër ndikon në zorrën e trashë dhe mund të shkaktojë diarre. Shumë njerëz gjithashtu pëlqejnë të shtojnë qumësht ose krem në filxhanin e tyre të mëngjesit dhe për shkak se shumica prej nesh kanë vështirësi në tretjen e laktozës, kjo mund të shkaktojë gjithashtu shqetësime në stomak.

What Can Happen to Your Body If You Drink Coffee First Thing in the Morning

Mund të çojë në shtim të peshës

Edhe pse kafeja e zezë mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin, ajo gjithashtu mund të prishë modelet tuaja të shëndetshme të gjumit. Kur nuk flini mjaftueshëm, keni tendencë të ndieheni më të uritur dhe të keni më shumë dëshira për meze të ëmbla. Shumë pije kafeje, si përzierjet e njohura të ëmbëlsuara, janë të mbushura me sheqer dhe kalori dhe mund të shkaktojnë që të shtoni paund peshë.

What Can Happen to Your Body If You Drink Coffee First Thing in the Morning

Mund të thajë lëkurën tuaj

Për shkak se kafeja ju bën të përdorni banjën më shpesh, ajo dehidraton trupin tuaj. Kur dehidroheni, është më e vështirë që toksinat të dalin nga trupi përmes lëkurës tuaj. Kjo, nga ana tjetër, e than lëkurën dhe e bën atë më të prekshme ndaj problemeve të ndryshme, si rrudhat e parakohshme.

What Can Happen to Your Body If You Drink Coffee First Thing in the Morning

Mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak

Filxhani juaj i kafesë në mëngjes e bën më të vështirë për qelizat tuaja për të rregulluar sheqerin në gjak, i cili mund të çojë në sëmundje të ndryshme. Sheqeri i lartë në gjak, nga ana tjetër, mund të çojë në shtim në peshë dhe madje të rrisë rrezikun e infeksioneve të lëkurës.

What Can Happen to Your Body If You Drink Coffee First Thing in the Morning