Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Aktualitet Rajoni

Lirohet nga qelia Fjolla Morina, nuk do të ekstradohet në Shqipëri!

Këngëtarja nga Kosova, Fjolla Morina lirohet nga paraburgimi.  Sipas avokatit mbrojtës, Fanol Krasniqi, gjykata refuzoi kërkesën e Prokurorisë për ekstradimin e saj në Shqipëri dhe iu ndërpre masa e paraburgimit.

Vepra penale e arratisjes nga arresti shtëpiak nuk sanksionohet me burg në Kosovë. Për këtë, Fjolla Morina është liruar nga qelia dhe gjykata ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë për ekstradimin e saj drejt Shqipërisë.

E dënuar në mungesë në vendin tonë për trafik armësh, Morina u arrestua në Prishtinë në korrik, pas 10 muajsh arrati për shkak se u largua nga shtëpia në Kukës ku qëndroi 4 muaj, drejt Kosovës. Ajo tha se ditën kur policia i shkoi në shtëpi për të kontrolluar nëse gjendej aty, ndodhej në spital pasi vuante nga depresioni. Më pas, kur mësoi se uniformat blu i kishin shkuar në banesë, u frikësua dhe u largua për në Kosovë.

Për ekstradimin e Fjolla Morinës në Shqipëri, avokati Fanol Krasniqi paralajmëroi se nuk është i ekzekutueshëm, pasi nuk ka qenë e dënuar me vendim të formës së prerë.

35-vjeçarja ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpoli, pasi vitin e kaluar në pikëkalimin e Morinës në kufirin mes Kosovës e Shqipërisë u kap me dy pistoleta pa leje, në makinën ku udhëtonte e shoqëruar nga dy persona, njëri prej të cilëve biznesmeni Fisnik Syla, bashkëshorti i saj i ardhshëm. Syla u arrestua dhe u la i lirë pas dy javësh teksa Morina u la në “Arrest shtëpie” nga Gjykata e Kukësit.

Fjolla Morina u arrestua më 19 shtator 2020 kur në çantën e dorës iu gjet një armë zjarri tip pistoletë me 23 fishekë, ndërsa në bagazhin e makinës, një tjetër pistoletë e llojit çakmak. Këngëtarja që është nënë e dy vajzave, po udhëtonte me një automjet “Audi Q7” e tha se arma ishte aksidentalisht në çantën e saj e bëri të ditur se do të apelonte dënimin.