Celebrities Music Showbiz

Mbretëresha e rekordeve, ylli i muzikës pop Madonna pjesë e historisë!

Rekordet Botërore Guinness e riçertifikuan yllin e muzikës pop Madonna me një titull të madh. Gjiganti britanik e quajti edhe një herë yllin e muzikës si “artisten femër më të shitur të të gjitha kohërave”. Sipas shifrave, Madonna e fitoi titullin pasi shiti më shumë se 400 milionë disqe gjatë karrierës së saj 40-vjeçare. Mbretëresha e popit e mban rekordin që nga viti 2009 dhe pas saj vijnë Rihanna, Mariah Carey, Taylor Swift dhe Beyoncé. Në fillim të këtij muaji, këngëtarja filloi turneun e saj “Celebration” prej 78 shfaqjesh i cili do të përfundojë në prill të vitit 2024.

Ndërkaq, rikujtojmë se Madonna po përballet me një gjobë prej 346,239 eurosh pasi ka thyer një rregull kyç gjatë koncertit të saj në turneun “Celebration Tour” në O2 Arena. 65-vjeçarja duhej të përfundonte shfaqjen e saj në orën 22:30, por orari u tejkalua deri në orën 23:00 dhe disa nga këngët e saj nuk u kënduan. Sipas vlerësimit të Billboard, turneu i Madonna-s pritet të fitojë mbi 100 milionë dollarë. Kjo xhiro e fitores globale përmban hitet më të mëdha të Madonnas nga karriera e saj mbresëlënëse 40-vjeçare.

Karriera e yllit të muzikës pop në turne filloi me “The Virgin Tour” në 1985, ku ajo mesatarisht kishte mbi 10,000 bileta dhe 100,000 dollarë për natë. Ndërkaq, nuk ka shumë kohë derisa biletat e shumëpritura të Glastonbury 2024 të dalin në shitje më 5 nëntor. Sipas raportimeve, Madonna do të kryesojë festivalin qershorin e ardhshëm në Worthy Farm në Somerset.

Burimi i afërt me këngëtaren tha se:

Negociatat janë duke u zhvilluar mirë midis organizatores së Glasto Emily Eavis dhe menaxherit të Madonnas, Guy Oseary. Emily u mahnit duke parë Madonnan teksa performoi në Londër.