Auto & Moto Celebrities

Një ‘maniak’ i makinave luksoze/Cristiano Ronaldo na njeh me koleksionin që kap vlerën e frikshme!

Nga një Ferrari ekskluzive te modele të ndryshme Rolls-Royce apo deri te një Bugatti me vlerë 2.7 milionë euro. Kjo është vetëm një pjesë e vogël e asaj që është në garazhin e Cristiano Ronaldos. Po a jeni bërë kuriozë ndonjëherë për të parë modelet?! Ylli i ‘Manchester United’ ka bërë histori në futboll prej dy dekadash. Ashtu siç pritej, karriera e tij e suksesshme është shoqëruar me miliona e miliona euro, jo vetëm për atë që ka arritur në fushë, por edhe për figurën e jashtëzakonshme që përfaqëson për marka të ndryshme.

Larg kursimit të parave, burimi kryesor i shpenzimeve janë padyshim automjetet. Koleksioni i tij i makinave është një nga më të mahnitshmit, nëse jo më i madhi, është më i gjetur në futboll. Më poshtë do të njoheni me 20 automjetet luksoze të Cristiano Ronaldos. Nëse mbledhim të gjitha shpenzimet e portugezit për makinat e tij, shifrat tregojnë se Cristiano Ronaldo ka 11,794,600 euro. Një numër i frikshëm…

Bentley Flying Spur (250,000 euro)

Është një model që dëshiron të konkurrojë me Rolls-Royce Ghost, një tjetër makinë që qëndron në garazhin portugez dhe modeli zakonisht lëviz me të.

Cadillac Escalade (96,000 euro)

Ky është SUV-i më i madh i Cadillac. Ky është bërë dhuratë në ditëlindjen e fundit të futbollistit (5 shkurt).

Lamborghini Aventador (332,000 euro)

Është një nga makinat më të njohura të kompanisë italiane. Janë të shumtë personazhet e famshëm që zotërojnë këtë supermakinë, pavarësisht kategorisë.

Rolls Royce Ghost (304,000 euro)

Brendësia e saj është një mrekulli e vërtetë. Kudo që shikoni, shihni drurët, metalet dhe lëkurat më të mira që shihen në disa vende.

Rolls-Royce Cullinan (318,000 euro)

Cullinan ka qindra detaje të vogla që i japin një ndjesi luksoze pavarësisht se si e shikoni.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse (1.6 milionë euro)

Kjo supermakinë ishte dikur makina më e shpejtë e prodhimit në botë, duke tejkaluar Bentley Continental GTC Speed ​​në 2012.

Bugatti Chiron (2.5 milionë euro)

Makina super sportive njihet për performancën e saj të jashtëzakonshme.

Range Rover Sport (nga 148 100 euro)

Është një makinë e zgjedhur shpesh nga atletët për shkathtësinë e tij. Range Rover Sport është një opsion me një gamë të gjerë alternativash, duke dhënë mundësinë për t’u përshtatur me shijet e klientit.

Porsche 911 Turbo S (227,000 euro)

Është një nga makinat sportive më ikonike nga kompania gjermane. Numrat e saj të mahnitshëm dhe dizajni i shkëlqyer e bëjnë atë një automjet të lakmuar mes të famshëmve.

10- Mercedes AMG GLE 63 S 4MATIC+ (190.000 euro)

Kjo coupe është një nga më të kërkuarat e linjës AMG. Gjatësia e tij prej gati pesë metrash e bën atë një opsion shumë komod për një shofer dhe katër pasagjerë.

11- Mercedes Benz G Brabus 800 (330.000 euro)

Është një adaptim i Mercedes Benz G-class i bërë nga prodhuesi gjerman Brabus.

12- Mercedes AMG S65 Coupe (244.000 euro)

Luksi dhe fuqia bashkohen në këtë model që çdo dashnor i kompanisë gjermane do të donte ta kishte në garazhin e tij.

13- McLaren Senna (800,000 euro)

Supermakina që nderon legjendën e Formula 1, Ayrton Senna, nuk duhet humbur. Kjo makinë ishte një edicion special që kishte vetëm një prodhim prej 500 njësive.

14- McLaren MP4-12C (200,000 euro)

Është modeli i dytë i kompanisë britanike që ndodhet në garazhin e portugezit. Prodhimi i supermakinës me dy ulëse u zhvillua nga viti 2011 deri në vitin 2014.

15- Maserati GranCabrio (158.500 euro)

Çuditërisht, është makina e vetme e markës në pronësi të Cristiano Ronaldos. Pavarësisht se është një specialist i makinave sportive luksoze.

16- LaFerrari (3 milionë euro)

Nuk është asgjë më shumë dhe asgjë më pak se një nga modelet më të njohura të edicionit të kufizuar në botë. Prodhimi i tij ka qenë nga viti 2013 deri në vitin 2018 dhe janë prodhuar vetëm 499 njësi.

17- Ferrari F12 (311.000 euro)

Me këtë model filloi një epokë e re për Ferrarin. Siç mund ta imagjinoni, kur u lançua në vitin 2012, ishte një model i shumëpritur.

18- Ferrari 599 GTB Fiorano (260.000 euro)

Kjo supermakinë u shkatërrua plotësisht pas aksidentit të një futbollisti.

19- Ferrari 599 GTO (450.000 euro)

I vetmi Ferrari i bardhë në pronësi të portugezit. Bëhet fjalë për një variant të Ferrari 599 GTB Fiorano, nga të cilat vetëm 599 njësi u prodhuan në vitin 2010.

20-Chevrolet Camaro ZL1 Convertible (73,000 euro)

Është një nga më të lirat në këtë listë, së bashku me Cadillac Escalade, në fakt dy makinat e vetme amerikane.