Celebrities Gossip Showbiz

Një nënë zemërthyer si Kim Kardashian, ylli televiziv vjen me një mesazh pas tragjedisë në Teksas!

Ylli televiziv, Kim Kardashian ka folur së fundmi pas të shtënave tragjike në shkollën e Teksasit ku mbetën të vdekur 19 fëmijë dhe dy mësues. 41-vjeçarja postoi një mesazh të gjatë në platformat e saj të mediave sociale duke u kërkuar liderëve politikë në Amerikë që të lënë mënjanë politikën dhe të vënë fëmijët në radhë të parë.

Kim filloi duke theksuar një postim në blog që kishte shkruar për kontrollin e armëve pesë vjet më parë, ku kishte pyetur “A është më e rëndësishme të mbrosh amendamentin e dytë se sa të mbrojmë fëmijët tanë?”.

Duke i bërë vetes të njëjtën pyetje pas tragjedisë që ndodhi të martën, Kardashian shkroi:

Unë e gjej veten të thyer, të neveritur dhe të zemëruar për sa pak është bërë nga ligjvënësit për të miratuar ligjet e armëve që mbrojnë fëmijët tanë.

Kim është një nga shumë personazhet e famshëm që reagoi me zemërim pasi Salvador Ramos përdori një pushkë gjysmë automatike të stilit AR-15 në shkollën fillore Robb këtë javë.

Nuk ka asnjë justifikim për atë që ndodhi. Ligjet aktuale në vendin tonë rreth kontrollit të armëve nuk po i mbrojnë fëmijët tanë. Ne duhet të shtyjmë ligjbërësit të miratojnë ligje që janë të përshtatshme në botën e sotme.

Personi i armatosur në të shtënat e djeshme bleu ligjërisht dy pushkë AR-15 nga një dyqan tre milje larg shtëpisë së tij javën e kaluar pasi mbushi 18 vjeç. Ai gjithashtu bleu më shumë se 300 fishekë për t’i përdorur në sulm.

Sigurisht që ka njerëz mbi 21 vjeç që blejnë armë për të shkaktuar dëm dhe të shtëna të tjera masive në vitet e fundit janë kryer nga njerëz mbi 21 vjeç, por nëse rrisim moshën ligjore për të blerë, së bashku me një ndalim për armët e sulmit, ne padyshim që mund të zvogëlojmë numrin e tragjedive të pakuptimta dhe të shpëtojmë jetën e fëmijëve. Nuk mund ta pranojmë më këtë si normale. Nuk është normale që një adoleshent të vrasë fëmijë. Nuk është normale që fëmijët tanë të praktikojnë armë. Nuk është normale të të qëllojnë kur blen sende ushqimore. 

Së fundmi, pas kësaj ngjarje tragjike ka reaguar edhe aktori i njohur, Matthew McConaughey i cili ka shprehur se duhet të ndërmerren menjëherë masa. Aktori i “Dallas Buyers Club” tha se:

Edhe një herë kemi vërtetuar tragjikisht se po dështojmë të jemi përgjegjës për të drejtat që na japin liritë tona.