Botë e Çuditshme

Një person shpëtoi një panda të vogël nga mbytja dhe këto janë pamjet më të lezetshme që mund të shihni ndonjëherë! (VIDEO)

Sigurisht që shkaktoi panda-monium. Një panda gjigante u shpëtua nga rritësi i saj, i cili kreu manovrën Heimlich pasi bisha me gëzof filloi të mbytej nga një copë karotë të shtunën. Sipas një videoje që u postua në Douyin, versioni kinez i TikTok, panda po përpiqej të hante ushqimin e shëndetshëm kur një pjesë e tij arriti të mbetej në fytin e kafshës. Ishte atëherë që një punëtor, i identifikuar me mbiemrin e tyre Yang, nxitoi për të kryer manovrën e shpëtimit.

Panda gjigante ngeci një karotë ndërsa hante, rritësi e shpëtoi atë me metodën Heimlich.

Shikuesit mund të shihnin Yang duke nxituar dhe duke goditur shpinën e pandas në një përpjekje për të hequr bllokimin. Pas disa përpjekjesh, Yang ngriti ariun gati 500 kilogramësh dhe e tundi përpara dhe mbrapa derisa pështyu perimet. Qendra Kineze e Konservimit dhe Kërkimit për Pandat Gjigante e identifikoi pandën si Qingqing, e cila ka lindur në gusht 2015 dhe është një nga katër vëllezërit e motrat e transferuara nga Qendra e Pandave Bifengxia në qytetin Ya’an, Provinca Sichuan. Sipas zyrtarëve të kopshtit zoologjik, Qingqing është gjithashtu i njohur për të qenit tepër keqbërës dhe është quajtur “Qymyr që zvarritet” nga vizitorët e kopshtit zoologjik, sepse i pëlqen të rrokulliset në tokë. Disa përdorues të Douyin komplimentuan Yang për veprimin e tij të shpejtë.

Breeder Yang u përpoq vërtet më së miri edhe pse mezi e mbante pandën. Për një ari që peshon më shumë se 440 lbs, duhet të ketë qenë mjaft e vështirë për portierin të bënte metodën Heimlich.

Përdorues të tjerë fajësuan rojet e kopshtit zoologjik për incidentin. Komentusit shkruanin:

A nuk do t’i prisni karotat në shirita të vegjël? Si mund të jetë fyti i këtij ariu të madh budalla?