Design Travel

Pamjet mbresëlënëse nga treni i ri luksoz italian “Orient Express”!

Së fundmi janë publikuar imazhet që tregojnë brendësinë mahnitëse të trenit të ri italian “Orient Express” që do të transportojë në luks pasagjerët kur të fillojë të funksionojë në vitin 2023. Imazhet janë zbuluar edhe për pjesën e jashtme, e cila gjithashtu duket mjaft tërheqëse. Pasagjerët në “Orient Express La Dolce Vita” do të shijojnë “shërbimin me pesë yje” të rrethuar nga një “dekor i kushtueshëm” në udhëtimet nëpër Itali dhe më tej në Paris e Stamboll.

Udhëtarët mund të zgjedhin të kalojnë një deri në tre netë dhe të jenë në cilindo nga gjashtë rrugët gjatë gjithë udhëtimit. Udhëtimet zhvillohen me qetësi në të gjithë Italinë, ku udhëtarët mund të përjetojnë Alpet, rrugët e çuditshme dhe skenën e artit dhe kulturës në Milano dhe Venecia në mes të qyteteve të tjera. Treni luksoz mund të strehojë 62 pasagjerë me dhoma në formën e kabinave dhe suitave luksoze. Këta gjashtë trena do të kenë 12 kabina luksoze, 18 suita, një suitë nderi dhe një restorant.

Së bashku me ruajtjen e hijeshisë së botës së vjetër në formën e bojës terrakote, treni i ri do të dallojë gjithashtu ambientet e brendshme të mes-shekullit që marrin frymëzim nga vitet 1960 dhe 1970. Sa për ofertat e kuzhinës në bord do të ketë receta ekzotike të përgatitura nga shefat e kuzhinës italiane së bashku me verën italiane. Sa i përket çmimit, udhëtimi kushton rreth 2262 dollarë për person për një natë.

Për më tepër, hoteli i parë ‘Orient Express Minerva’ është planifikuar gjithashtu të hapet në Romë në 2024. Ndërkaq, jahtet gjigante prej kohësh janë quajtur “qiellgërvishtës lundrues”, por koncepti i ri novator nga studio “Rodriguez Design” e çon në një tjetër nivel këtë nofkë. I gjatë 110 metra, superjahti i quajtur Malena, është projektuar si një banesë shumëkatëshe me apartamente luksi, një superstrukturë me ballkone që shtrihen në të dyja anët e jahtit. Zbuloni më shumë duke klikuar në këtë link.