Film & Tv Magazine

“Razzie Award 2023″/ Lista e plotë e fituesve!

Më të mirët nga më të këqijtë në kinema u festuan të shtunën me shpalljen e fituesve të 43-të të çmimeve Razzie. Filmi biografik i frymëzuar nga Marilyn Monroe i Netflix, “Bonde”, filmi i Jared Letos me kritika “Morbius” dhe “Elvis” i Baz Luhrman fituan secili nga dy çmime, duke përfshirë një për Tom Hanks për portretizimin e menaxherit të Elvisit, kolonel Tom Parker.

Këtë vit çmimet i dhanë vetes edhe një trofe për gabimin e tyre në nominimin e një fëmije në kategorinë e aktores më të keqe. Në janar, njerëzit pas çmimeve Golden Raspberry Awards (siç njiheshin më parë Razzies) kërkuan falje dhe hoqën aktorin fëmijë Ryan Kiera Armstrong nga lista e tyre vjetore e të nominuarve. Armstrong ishte nominuar për aktoren më të keqe për interpretimin e saj në “Firestarter”, dhe pati reagime të kundërta duke qenë se Armstrong ishte vetëm 12 vjeç në atë kohë.

Ndonjëherë, ju bëni gjëra pa menduar, pastaj ju thërrasin për të. Pastaj ju e merrni atë. Kjo është arsyeja pse Razzies u krijuan në radhë të parë.

Më poshtë është lista e fituesve, e cila, sipas traditës, publikohet gjithmonë një ditë para ndarjes së çmimeve të Akademisë.

FOTO MË E KEQE

“Blonde” (Nga Andrew Dominik Film / Netflix)

AKTORI MË I KEQ

Jared Leto / “Morbius”

ÇMIMI “RAZZIE® REDEEMER”

Colin Farrell (Nga kandidati për aktorin më të keq të vitit 2004 deri në 2022, kandidati kryesor për Oscar për aktorin më të mirë)

AKTORI MË I KEQ MBËSHTETËS

Tom Hanks / “Elvis”

AKTORJA MË E KEQE SUPPORTUESE

Adria Arjona / “Morbius”

KOMBINIMI MË I KEQ I EKRANIT

Tom Hanks dhe fytyra e tij e mbushur me lateks dhe theksi i tij qesharak) / “Elvis”

RIBËRJA MË E KEQE

“Pinocchio” nga Disney

DREJTORI MË I KEQ

Machine Gun Kelly (aka Colson Baker) & Mod Sun / “Good Mourning”

SKENARI MË I KEQ

“Blonde” shkruar për ekran nga Andrew Dominik