Bota Celebrities Film & Tv

Rekord i padiskutueshëm/Filmi i “Top Gun: Maverick” arrin vlerën e 1 miliard dollarëve në mbarë botën!

“Top Gun: Maverick” fitoi 30.5 milionë dollarë të tjera në fundjavën e pestë pas publikimit. Kjo e ktheu filmin në vendin e parë për fundjavën, një arritje e jashtëzakonshme në çdo epokë. Kjo vlerë bruto e fundjavës së pestë është fitimi i dytë më i madh i fundjavës së pestë midis “Titanic” me 30 milion dollarë në 1998 dhe “Avatar” me 42 milion dollarë në 2010. Ajo gjithashtu vendos totalin e saj të brendshëm në 521.723 milionë dollarë. Me një total të ri jashtë shtetit edhe pse përsëri është filmi më i mirë jashtë shtetit me një vlerë prej 487 milionë dollarësh, vazhdimi i trashëgimisë prej 170 milionë dollarësh i Tom Cruise tani ka fituar një shumë të madhe në mbarë botën. Po, filmi i drejtuar nga Joseph Kosinski sapo arriti 1 miliard dollarë në total. Kjo është mrekullia numër një.

Filmi tani renditet i 15-ti në listën e të gjitha kohërave midis “Star Wars: The Rise of Skywalker” (515 milionë dollarë në 2019) dhe “Rogue One: A Star Wars Story” (532 milionë dollarë në 2016). Tani është filmi i dytë me fitimet më të mëdha që nga “The Lion King” (543 milionë dollarë). Pasi të kalojë ribërjen e drejtuar nga Jon Favreau, do të jetë filmi i 12-të më i madh i të gjitha kohërave dhe me fitimin më të madh i tillë që nga “Spider-Man: No Way Home” (804 milionë dollarë) dhe “Avengers: Endgame” (858 milionë dollarë). Me një normë prejardhjeje “normale”, do ta përfundojë drejtimin e saj me rreth 585 milionë dollarë vendas pak më poshtë “Incredibles 2” (608 milionë dollarë).

Ka të ngjarë t’i japë edhe një goditje tjetër, ndërsa thjesht nuk kanë mbetur aq shumë filma të mëdhenj pas “Minions: The Rise of Gru” fundjavën e ardhshme, “Thor: Love and Thunder” më 8 korrik dhe “Jordan Peele’s Nope” më 22 korrik të debutojnë.

“Top Gun: Maverick” është fituesi më i madh global dhe fitimi më i madh vendas i vitit 2022, duke u bërë aktori i parë jo-fantazi që kryeson biletat në mbarë botë që nga “Mission: Impossible II” i Tom Cruise në 2000.