Celebrities Film & Tv Magazine

Si mund Pedro Pascal të fitojë nominime të shumta për aktrim në çmimet Emmy dhe të bëjë histori?!

Pedro Pascal ka qenë një yll i mirëfilltë i Hollywood-it për vite me rradhë, duke u kthyer pas qëndrimeve të tij të mëparshme në shfaqje si “Game of Thrones” dhe “Narcos”. Por kjo është rritur vetëm këtë vit, duke pasur parasysh kthesat e tij të vlerësuara gjerësisht në “The Mandalorian” të Disney + dhe “The Last of Us” të HBO,  për të mos përmendur performancën e tij madhështore të hostit në “Saturday Night Live” të NBC këtë sezon. Me tre kategori potenciale që Pascal të shkëlqejë, do të ishte e paimagjinueshme të imagjinohet një formacion i aktrimit të Emmy pa përfshirjen e superyllit kilian. Tre shfaqje jashtëzakonisht të ndryshme të Pascal-it janë në dispozicion për t’u marrë në konsideratë nga Akademia e Televizionit.

Me “The Last of Us”, një adaptim i serisë popullore të videolojrave, Pascal luan si Joel Miller, një i mbijetuar i ngurtësuar i një pandemie globale që gjen një dobësi te 14-vjeçarja Ellie. Një shfaqje zhanri që lejon Pascal të përvetësojë emocionet e tij dhe të mbështetet në sjelljet e tij fizike për të krijuar një personazh tredimensional, “The Last of Us” është thjesht befasues. Ndoshta performanca më e mirë në karrierë e Pascal deri më tani, drama distopike e krijuar nga Craig Mazin ishte gjithashtu një hit masiv për HBO dhe një nga shfaqjet më të ndjekura të rrjetit të vitit.

Për më tepër, ekziston një faktor i mundshëm historik që vjen me votën për Pascal në aktorin kryesor të dramës në fletëvotim. Nëse do të emërohej një nga gjashtë të nominuarit, Pascal do të ishte vetëm latini i dytë i njohur ndonjëherë në kategori, pas katër herë të nominuarit Jimmy Smits, për dramën klasike të viteve ’90 “NYPD Blue”. Smits nuk fituan kurrë. Puna e Pascal si personazhi titullar “The Mandalorian”, tani në sezonin e tretë, mund të thithë disa vota kritike. Mund të argumentohet se Pascal ishte pothuajse i humbur për një nominim në dy sezonet e para të shfaqjes. Edhe pse disa artizanë janë njohur për ekskluzivitetin, njeriu pas përkrenares nuk ka qenë në gjendje ta kapërcejë atë pengesë.

Vlen të përmendet se Pascal nuk është e vetmja mundësi e aktrimit latin në garë. Diego Luna, homologu i tij i ekskluzivitetit të “Star Wars”, po konkurron gjithashtu për vëmendje me serialin spinoff “Andor”. Dhe pastaj janë pjesët qesharake të vitit të Pascal. Duke u ngjitur në skenën e Studio 8H, Pascal priti episodin e 4 shkurtit të shfaqjes së gjatë të skeçit NBC “Saturday Night Live”. Nga monologu i tij gazmor e deri te momentet kur ai prishi karakterin, përfshirë derdhjen e tavolinës së prerjes së biftekëve nga Ego Nwodim, Pascal është dalluar qartë nga të gjithë prezantuesit në sezonin e 48-të deri më tani.

I gjithë ky talent nuk është i ri për ata që i kushtojnë vëmendje punës së Pascal për më shumë se një dekadë. Përveç Oberyn-it që humbi syrin në “Game of Thrones“, ai ishte pjesa më e mirë e shfaqjeve si “Narcos”, filma si “Wonder Woman 1984” dhe është i freskët nga ajo që duhet të ishte performanca e tij e parë e nominuar për Oscar. Me Emmy-n në vështrimin e tij, Pascal po bëhet gati t’u japë njerëzve më shumë nga ajo që ata duan, më shumë Pedro.