Tech

Surprizon Apple, vlera e kompanisë i kalon 1 trilion dollarë!

Apple është bërë kompania e parë në botë që kalon pragun prej 1 trilion dollarësh në vlerën e markës, me rritje prej 15% krahasuar me vitin e kaluar, ndërsa vlera e kompanisë së prodhimit të chip-ave Nvidia është thuajse trefishuar, sipas një klasifikimi global të përpiluar nga BrandZ të Kantar. Prodhuesi i iPhone renditet i pari si marka me vlerën më të lartë në botë për të tretin vit me radhë në 2024, i ndjekur nga Google i Alphabet në 753 miliardë dollarë dhe Microsoft, në 713 miliardë dollarë.

Në fillim të kësaj jave, Apple prezantoi funksione të reja të Inteligjencës Artificiale, të cilat pritet të nxisin kërkesën për iPhone, të përmbysin rënien e shitjeve të produktit të saj më të shitur, për shkak të tkurrjes së shpenzimeve të konsumatorëve dhe rimëkëmbjes së rivalëve teknologjikë. Me kapitalizim tregu prej 3.18 trilionë dollarësh, Apple është para kompanisë së prodhimit të chip-ave IA të Nvidia, me 2.97 trilionë dollarë.

Edhe Oracle, që ofron shërbime cloud të mbështetura tek Inteligjenca Artificiale, hyri në klasifikimin e dhjetë markave me vlerën më të lartë në botë të Kantar, duke u renditur e nënta. Kantar deklaroi se hulumtimi përfshiu mbi 4.3 milionë intervista të konsumatorëve në 532 kategori dhe 21.000 marka të ndryshme në 54 tregje.

Ndërkaq, me iOS 18 afër, mund të pyesni nëse iPhone juaj do të jetë i pajtueshëm me sistemin operativ të ardhshëm të smartfonëve të Apple. Një informator duket se ka përgjigjen. Vitin e kaluar, kur u lëshua iOS 17, Apple hoqi mbështetjen për iPhone 8, iPhone 8 Plus dhe iPhone X. Kompania ndaloi së ofruari përditësime për iPhone 6 dhe iPhone 7 një vit më parë. Pra, cilat modele nuk do të kualifikohen për iOS 18? Apple mesa duket ka vendosur të nxjerrë iOS 18 në të gjitha modelet e iPhone që ishin të pajtueshme me iOS 17. Për të qenë më specifik, këto modele iPhone do të kenë iOS 18, sipas Nikias Molina.