Fashion Magazine

Trendi i të veshurit si një sirenë po bën namin në rrjet, ja si mund ta rikrijoni edhe ju…

Halle Bailey nuk është e vetmja që bën bujë. 23-vjeçarja luan në “The Little Mermaid”, që doli të premten. Në filmin live-action të Disney-t, ajo vesh xhaketat e ylberta që do të prisnit, dhe në premiera të ndryshme për filmin, ajo dukej me fustane pastel vezulluese me funde të ndezura dhe detaje të ndërlikuara. Trende të tjera të reja jashtë industrisë së argëtimit po zgjedhin gjithashtu pamje të lagura dhe të egra.

Në TikTok, hashtagu #MermaidCore është në trend, me mbi 200 milionë shikime. Një raport i kohëve të fundit nëpërmjet faqes së modës Nasty Gal zbuloi gjithashtu se kërkimet në Google për “stilin sirene” janë rritur 736% në mbarë botën vitin e kaluar. Në Pinterest, kërkimet për “core sirenë” janë rritur 614% përpara filmit. Estetika kombinon veshjet e kohës së lirë në bregdet, shkëlqimin Y2K dhe atmosferën bohemiane të plazhit. Bluja vezulluese, zarzavatet e buta me shkumë deti dhe argjendi metalik janë paleta kryesore e ngjyrave.

Mermaidcore është një trend vërtet argëtues dhe i freskët i frymëzuar nga ngjyrat e oqeanit dhe gjëra të tilla si guaskat, perlat dhe kristalet. Më bën të ndihem i gjallë.

Si një projekt dizajni DIY, Rojinski shpenzoi gati 100 orë duke krijuar pamjen e saj kryesore sirene, duke punuar me dorë një rrip bralette dhe sarong nga perlat, guaska deti dhe tela peshkimi të blera në Amazon. Ajo gjithashtu qepi së bashku një fund të bardhë në rërë dhe mëngë të ndashme nga pëlhura të thurura, thur me grep, gjilpërë dhe brokadë mëndafshi. Në TikTok, krijimet e saj kanë mbledhur afro 700,000 shikime.

Njerëzit e duan mermaidcore sepse është një arratisje, është ëndërrimtare dhe të bën të ndihesh sikur je në një botë tjetër.

@thejennyrojinski

I’m ready to go under the sea 🧜🏼‍♀️ #mermaidcore #fashiondiy #diyfashion #diyclothing

♬ original sound – Jenny 🌙🪩🍒🍸✨

Bashkimi i shkëlqimit të detit të thellë dhe artit të veshur daton në vitet 1930, kur “fustani i frymëzuar nga uji” i stilistit Jean Patou bëri debutimin e tij në Vogue. Vitet e fundit, markat luksoze si Versace, Burberry dhe Blumarine kanë rigjallëruar pamjen e modës të sirenave mitike. Konsulentja e modës në Manhattan, Amanda Sanders, pajtohet me Rojinski për pamjen e rrënjosur në arratisje.

Është një shkëputje nga realiteti.