Fashion Lifestyle

Udhëzues stili: Si të visheni për zyrë!

Nëse mendimi për të zgjedhur një veshje të re për të dalë nga shtëpia çdo mëngjes është një perspektivë frikësuese, ju jeni tashmë në duar të sigurta. Për pjesën më të mirë të pandemisë, të gjithë kanë jetuar me një palë pantallona të buta leshi mjaft të rehatshme ose me një fustan të thjeshtë e të freskët. Ndërsa tani, shumë prej nesh po përshtaten për t’u rikthyer në një zyrë, një eksperiencë që mund të vijë me sfida të shumta dhe me pyetjen e famshme: Çfarë të veshim? Ky udhëzues, me të dhëna nga ekspertë të modës, duhet t’ju ndihmojë të riktheheni në mentalitetin e duhur për t’u veshur për punë.

1. Këshilla e gjelbër: Bleni veshjet tuaja!

Kur jeni në një panik, ka një tendencë për ta zgjidhur atë me një zbavitje pazaresh pasi të gjithë e kuptojmë ndikimin e zakoneve tona të konsumit në planet. Është hapi i parë të kuptoni se çfarë keni, çfarë doni, çfarë ka nevojë për riparim dhe çfarë mund të dëshironi të hidhni. Në fund të procesit, ju duhet të ndjeni një lidhje më të thellë me veshjet tuaja, të gjeni boshllëqet që duhet të plotësohen dhe t’i jepni vetes një bazë të shkëlqyer për të punuar çdo ditë kur bashkoni veshjet tuaja me lehtësi.

2. Bazat: Veshje të rehatshme.

Ekziston një mënyrë për t’u veshur rehat pa u dukur të dërrmuar dhe me shumë punëdhënës që nuk respektojnë rregullat, është një kohë e mirë për të provuar një pamje të shkëlqyer, por të rastësishme. Në normalen e re gjërat janë bërë më të zakonshme në zyrë, ndërsa kompanitë e njohin rëndësinë e mirëqenies në punë, shumë prej tyre kanë adoptuar kode veshjeje më të relaksuara që lejojnë xhinse dhe atlete ose kanë hequr dorë nga veshjet kode në tërësi. Përqafimi i veshjeve më të rastësishme duke u dukur gjithashtu profesionale fillon me të kuptuarit e rëndësisë së materialeve cilësore, përshtatjes dhe ngjyrës.

SHËNIM: Për të gjithë ata që nisin punë për herë të parë, pavarësisht nëse keni marrë një rol të ri ose punën tuaj të parë ndonjëherë gjatë pandemisë, mund të shikoni të hyni në zyrën tuaj pa ndonjë referencë paraprake për atë që njerëzit mbanin përpara Covid. Së pari, thjesht pyesni. Është plotësisht e arsyeshme të pyesni kolegët ose menaxherin tuaj se çfarë duhet. Dhe nëse nuk jeni ende të sigurt, mbani mend të jeni gjithmonë vetvetja. Nëse nuk ndiheni rehat në atë që vishni, kjo mund të reflektojë në mënyrën se si e prezantoni veten dhe produktivitetin tuaj.

3. Rregulli i artë: Krijoni uniformën tuakoleksionin tuaj të veshjeve.

Vendoseni se cilat do të jenë disa nga pjesët kryesore që mund të formojnë bazën e garderobës suaj të punës. Një palë pantallona të zeza, një xhaketë sportive dhe disa këmisha cilësore mund t’ju bëjnë shumë. Çdo artikull në koleksionin tuaj të veshjeve kryesorë duhet të jetë diçka që mund ta imagjinoni ta vishni disa herë në javë dhe duhet të jeni në gjendje të stiloni secilin në të paktën tre veshje të ndryshme.

4. Çka bën ndryshimin? Aksesorët.

Përzieni uniformën me bizhuteri dhe aksesorë. Këpucët janë një mënyrë tjetër për të ngritur një pamje të thjeshtë. Një palë këpucë të forta klasike janë një element kryesor personal. Nuk mund të gaboni me prakticitetin dhe mjeshtërinë e tyre afatgjatë, ndërsa mund ta lartësojnë lehtësisht një veshje nëse ju vishni diçka të thjeshtë. Mund të vishni taka me ngjyra të ndryshme, nëse nuk dëshironi të vishni atlete. Shkoni me ato që kanë majën e mprehtë, jo të rrumbullakosur. Gjithashtu, një shall i bukur mëndafshi ose vathë të mëdhenj mund të jenë mjaft ndikues.

5. Këshilla jonë: Mos harroni ta bëni argetuese!

Nëse keni frikë të ktheheni në zyrë sepse e urreni rrugën tuaj në punë ose thjesht e keni kuptuar gjatë pandemisë se jeni një introvert i lumtur, merrni parasysh përfitimet e veshjes me dopamine. Keni mundësinë për të shprehur veten dhe për të luajtur me modën. Përdorni rrobat për të vendosur humorin për ditën tuaj, në varësi të asaj që është në axhendë. Marrja me qira është një mënyrë e shkëlqyer për të eksperimentuar dhe për të shtuar disa pjesë argëtuese në gardërobën tuaj.  Është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të injektuar pak luks në jetën tuaj.  Mbi të gjitha, mbani mend se moda supozohet të jetë argëtuese. Mos e merrni shumë seriozisht, vishni rroba që ju bëjnë të ndiheni të sigurt dhe të lumtur. Është tmerrësisht e lezetshme, por një buzëqeshje është me të vërtetë aksesori më i mirë.