Celebrities Gossip Showbiz

Vanessa Bryant dhe pasuria e saj marramendëse! Njihuni me suksesin e karrierës së saj dhe gjyqet e fituara…

Vanessa Bryant ka bërë bujë pas zhvillimeve të fundit në një proces gjyqësor. Ajo së fundmi fitoi mbi një milion dollarë pas një padie ligjore në lidhje me një nga investimet e mëparshme të Kobe Bryant. Këtu është një përmbledhje e vlerës së saj neto pas këtij lajmi.

Përveçse është gruaja e një legjende në NBA, Vanessa Bryant ka bërë mirë për veten në karrierën e saj. Tani për tani, ajo është një biznesmene, modele dhe filantropiste. Sipas raportimeve, pasuria e saj neto vlerësohet të jetë rreth 600 milionë dollarë. Pas vdekjes tragjike të legjendës së LA Lakers dhe vajzës së saj më të madhe, Vanessa ndërmori disa nga sipërmarrjet e biznesit të burrit të saj. Së bashku me të qenit CEO e “Granity Studios”, ajo gjithashtu merret me Fondacionin Sportiv “Mamba and Mambacita Sports”.

Vanessa filloi si modele në videoklipe para martesës së saj me Kobe, dhe ende ka sipërmarrje në botën e modës. Dy vite më parë, ajo lançoi një linjë veshjesh të titulluar “Mambacita”, për nder të Gigi Bryant. Pas vdekjes së Kobe, Vanessa kishte disa probleme me Nike në lidhje me kontratën e tij. Pavarësisht disa mosmarrëveshjeve të vogla, të dyja palët arritën t’i zgjidhnin gjërat dhe e mbajtën partneritetin e tyre.

Pasuria neto e Vanessa Bryant me siguri do të shohë një ngritje të lehtë pas ngjarjeve të fundit. Sipas TMZ, e veja e Kobe Bryant u shpërblye me 1.5 milionë dollarë nga një investim masiv që burri i saj bëri në të kaluarën. Në vitin 2013, Kobe investoi në një kompani pijesh sportive të quajtur Body Armor. Kompania u ble më vonë nga Coca-Cola dhe investimi i tij fitoi afër 400 milionë dollarë.

Jo shumë kohë pas vdekjes së tij tragjike, presidenti i “Kobe Inc.” erdhi duke kërkuar një ndarje të pasurisë. Molly Carter pretendoi se roja i Hall of Fame i tha asaj se do të merrte një përqindje të vogël të investimit. Vanessa e nisi këtë proces pas vdekjes së bashkëshortit të saj dhe arriti të largohej fitimtare. Ajo fitoi çështjen se Carter theu kushtet në kontratën e saj pasi u kap duke folur keq për familjen Bryant. Çështja përfundimisht shkoi në arbitrazh, ku më vonë Vanessa-s iu dhanë paratë.