Celebrities Fashion Showbiz

Victoria Beckham pëson humbje kolosale në kompaninë e saj të modës!

Kompania e modës së Victoria Beckham thuhet se ka grumbulluar një total prej 66.3 milionë paund borxhe që nga fillimi i saj. Stilistja 48-vjeçare lançoi markën e saj të modës në vitin 2008 me një koleksion të vogël fustanesh. Ajo u rrit me shpejtësi në një gamë të gjerë që tani përfshin çanta dore, pallto, këpucë dhe aksesorë. Tashmë kompania e saj është përhapur gjerësisht dhe madje ka marrë pjesë në javët e modës në disa kryeqytete botërore.

Sipas “The Mirror”, llogaritë e fundit për Victoria Beckham tregojnë se ajo pati humbje prej 5,887,036 £ në 2021 nga 8,581,944 £ që ka humbur në vitin 2020. Kjo do të thotë se humbjet e përgjithshme për firmën tani janë në 66.3 milion £ që nga fillimi i saj në 2008, duke përfshirë Victoria dhe bashkëshortin e saj David si drejtorët kryesorë të kësaj kompanie. Biznesi i modës luksoze është zgjeruar në Evropë dhe Lindjen e Mesme, me llogaritë vjetore që thonë se marka po zgjerohej gjithashtu në produkte të reja, me lançimin e produkteve prej lëkure dhe gamën ‘VB Body’.

Pavarësisht humbjeve të mëdha, perandoria globale e Beckham thuhet se ka dyfishuar fitimet e saj. Llogaritë vjetore të depozituara në Londër treguan se çifti arriti 11.6 milion £ në vitin që përfundon në dhjetor 2020, pavarësisht nga pandemia, krahasuar me 4.5 milion £ në 2019.

Në llogaritë e dorëzuara në vitin 2021, auditorët paralajmëruan për “dyshim të rëndësishëm” në lidhje me aftësinë e kompanisë së modës Victoria për të vazhduar funksionimin kur u raportua se kompania kishte grumbulluar borxhe prej më shumë se 46 milionë £ që nga fillimi i saj në atë kohë. Miqtë e yllit thanë në atë kohë se ajo është e vendosur të vazhdojë me kompaninë e saj edhe pse kritikuesit e kanë hedhur poshtë atë si një projekt kotësie.

Kjo është ajo që i jep Victoria-s identitetin e saj, ajo e do atë dhe pavarësisht pengesave të dukshme, ajo është jashtëzakonisht e apasionuar pas saj. Ajo ka zgjedhur që të mos reagojë ndaj këtyre lajmeve, por së fundmi ka bërë një postim në rrjetin e saj social në Instagram për të ndarë një foto të vjetër së bashku me Nicola Peltz, bashkëshorten e djalit të saj, duke e uruar atë me rastin e ditëlindjes së saj.