Celebrities Lifestyle Magazine

10 emrat e personave të famshëm që duhet t’i njihni patjetër në 2023!

Zbuloni aktorët, artistët dhe autorët, puna e shkëlqyer e të cilëve do të jetë një pikë kryesore bisede këtë vit. Olive Wakefield zbulon emrat që duhet t’i kushtoni vëmendje të paktën një herë në 2023, i cili sapo ka nisur.

Liv Little

Shkrimtarja dhe fituesja e çmimeve Liv Little ka një rezyme frymëzuese në të gjithë platformat mediatike, duke përfshirë të qenit themeluese dhe ish-kryeredaktore e gal-dem, një shkrimtare në rezidencë me studiot e BBC-së dhe një konsulente kulture dhe marke. Këtë vit do të publikohet romani i saj debutues i guximshëm dhe i shumëpritur, Rosewater, i cili u ble në një marrëveshje gjashtëshifrore nga Dialogue Books dhe pritet të publikohet në prill.

Auli’i Cravalho

Auli’i Cravalho mund të njihet më së shumti si zëri i Disney-t Moana, por ajo është gati të drejtojë një nga shfaqjet më të mëdha të vitit, “The Power”. Bazuar në librin bestseller të Naomi Alderman, është një gërmim distopian në një botë ku gratë janë fizikisht më të fuqishme se burrat – dhe parashikohet të jetë një moment përcaktues i karrierës për të gjithë kastin. Projekti është mbajtur fort i fshehtë, por një gjë është e sigurt: Cravalho dhe yjet e saj do të çmontojnë goditje pas goditjeje patriarkalin. “Power” do të jetë në Amazon Prime nga marsi.

Flowerovlove

Fëmija i ri më i mrekullueshëm në bllok, Flowerovlove ka fituar mbi cinikët më të ngurtësuar të pop-it me himnet e saj dhe të pop-it të ëndrrave që do t’ju bëjnë të ndiheni sikur është verë gjatë gjithë ditës, çdo ditë. Në moshën 17-vjeçare, ajo tashmë ka dy EP-të në krye të top-listave dhe një fushatë Gucci – dhe këtë vit do të sjellë disa data të mëdha turne dhe shumë më tepër nga pop-roku i saj nostalgjik. Mbani sytë nga ky talent i ri i freskët.

Stephanie Hsu

Pritjet e çmimeve janë gati për Stephanie Hsu, yllin e famshëm të hitit “Everything Everywhere All at Once”, në të cilin ajo merr një rol si super-armiku Jobu Tupaki. Këtë muaj, studentja e Marvelous Mrs. Maisel do të marrë pjesë në komedinë e zezë të zhurmshme Poker Face, krijuar nga drejtori i “Knives Out” Rian Johnson, e ndjekur nga “The Fall Guy” me Ryan Gosling dhe Emily Blunt, e cila drejtohet nga drejtori i “Bullet Train”, David Leitch. “Poker Face” do të jetë në Peacock nga janari.

Jessica Barden

Jessica Barden është bërë e preferuar nga fansat falë rolit të saj në serialin kult televiziv “The End of the F***ing World”, një komedi e zezë për dy të papërshtatshëm që ndjekin telashet. Shihni Barden të kthehet në ekranin e vogël këtë vit në “You & Me”, nga producenti pas “It’s a Sin”, Russell T. Davies. Drama e komedisë ndjek tre shpirtra të humbur që rizbulojnë dëshirën e tyre për jetën në vazhdën e katastrofës. Me aktorin e porsaardhur të industrisë, Harry Lawtey, në rolin e tij, ai do të jetë më i duhuri që ju nevojitet për të kaluar ditët e fundit të dimrit.  “You & Me” do të jetë ITVX nga shkurti.

Olivia Dean

2023 është viti kur Olivia Dean më në fund publikon albumin e saj debutues të shumëpritur, pas një numri të vazhdueshëm këngësh të suksesshme dhe EP-ve të vlerësuara nga kritika. Këngëtarja e lindur në Londër adhurohet për meloditë e saj të frymëzuara nga xhazi, neo-soul të kombinuara me tekste që mund të jenë direkt nga një shënim në ditar. Me një turne të madh evropian që nis në pranverë, ky do të jetë momenti kryesor i Dean-it.

Chase Sui Wonders

Chase Sui Wonders e përforcoi zanatin e saj nën drejtimin e Sofia Coppola dhe Lena Dunham, kështu që kur “Bodies, Bodies, Bodies” u shfaqën në ekran verën e kaluar, nuk ishte çudi që audienca nuk mund t’i hiqte sytë nga ajo si e shumëvuajtur. Ema, e bllokuar në një grup miqësie toksike. Më pas, Sui Wonders ka fituar kryesimin në serialin thriller të Apple TV, “City on Fire”, si dhe një pjesë në “Little Death” të prodhuar nga Darren Aronofsky, së bashku me Talia Ryder dhe David Schwimmer. Plus, kujdesuni për të në komedinë “Bupkis” të shkruar nga Pete Davidson më vonë këtë vit. “City on Fire” do të jetë në Apple TV+ më vonë këtë vit.

Ethel Kain

Ethel Cain është rockerja indie goth, albumi debutues i së cilës, “Preacher’s Daughter”, u ngjit në krye të listave të transmetimit të të gjithëve në fund të vitit dhe fitoi fansat e saj në Firence + The Machine, të cilët e ftuan atë në skenë gjatë një prej datave të turneut të tyre. Kur Miuccia Prada dërgoi Cain në pistë për të mbyllur shfaqjen më të fundit të Miu Miu, ylli i saj u ‘lartësua’. Pas suksesit të albumit, Cain do të nisë një turne botëror që me siguri do të jetë titujt kryesorë të muzikës. Për adhuruesit e Nick Cave dhe Phoebe Bridgers, ky është dikush për t’u shtuar në listën tuaj të të preferuarve.

Talia Ryder

 

Që kur ajo vodhi shfaqjen si një vajzë e lezetshme Gabbi Broussard, dashuria e Maya Hawke në “Do Revenge”, Hollywood ka trokitur në derën e Talia Ryder. Këtë vit ajo do të luajë në Joika së bashku me Diane Kruger, duke luajtur rolin e balerinit Joy Womack, ngjitja e së cilës në majën e Baletit Bolshoi është legjendare, e ndjekur nga një pjesë në “Dumb Money” shumë të pritur për ngritjen e pandalshme të kompanisë së lojrave GameStop. Asaj i është bashkuar një kastë e të gjitha yjeve, duke përfshirë Paul Dano, Shailene Woodley, Seth Rogan dhe America Ferrera.

Coco Mellors

Kleopatra dhe Frankenstein, romani debutues i lindur në Londër, shkrimtarja me bazë në LA, Coco Mellors, e ka krijuar autorin e tij si një zë emocionues kur u publikua në vitin 2022. Aq shumë që ajo tani po adapton gazetën dhe zemrën -Një histori dashurie për ekranin e vogël me Warner Bros Studio. Me krahasimet me Sally Rooney për shkrimin e saj prekës dhe intuitiv, romani tjetër i Mellors, Blue Sisters, po shkakton tashmë një bujë me marrëveshjet e rëndësishme globale.