Art & Kulturë Celebrities Film & Tv Gossip Showbiz

“Academy Awards”: A paguhen të famshmit kur fitojnë një çmim Oscar apo nominohen?

Nuk është sekret që Hollivudi po shpërthen në para, pasi shumë yje largohen me miliona dollarë në xhepa për punën e tyre në filma dhe shfaqje televizive. Në vitin 2021, Variety vuri në dukje se Denzel Washington dhe Will Smith fituan të dy 40 milionë dollarë për titujt e tyre përkatës të Warner Bros “The Little Things” dhe “King Richard”. Gjithashtu në vitin 2021, Tobey Maguire dhe Andrew Garfield të dy thuhet se fituan 1 milion dollarë për 30 minuta të lehta para ekranit në “Spider-Man: No Way Home”, sipas Market Research Telecast, për Style Caster.

Për më tepër, për një total prej shtatë minutash në “Dune”, Zendaya thuhet se fitoi shpejt 300,000 dollarë, sipas Showbiz Galore. Në vitin 2023, “Avatar: The Way of Water” fitoi mbi 2 miliardë dollarë. Është e paqartë se çfarë bëri Zoe Saldaña nga filmi, por ajo ka të ngjarë të ketë fituar një ton. Ndërsa suksesi monetar është sigurisht një prioritet për industrinë e filmit, fitimi i çmimeve dhe famë në shfaqjet kryesore të çmimeve, veçanërisht Oscars, janë gjithashtu të rëndësishme për të famshëm.

Fitimi i një çmimi Oscar konsiderohet si një nder i madh në industrinë e filmit. Çmimet Oscar njohin më të mirat nga më të mirat në shumë kategori, duke përfshirë aktrimin, regjinë, shkrimin, kostumografinë dhe më shumë.

Ndërsa largimi me një çmim kaq prestigjioz është sigurisht i veçantë në vetvete, disa të famshëm u ofrohen dhurata shtesë për fitoret e tyre.
Shumë burime, duke përfshirë CNBC, raportojnë se ka një “çantë swag” dhënë disa të nominuarve nga një kompani marketingu e quajtur Distinctive Assets. Kjo kompani ka 20 vjet që jep çanta. Megjithatë, kjo “çantë swag” nuk është çanta juaj mesatare e dhuratave dhe është krijuar vetëm për yjet e A-List. Në vitin 2022, media raportoi se vlera e çantës famëkeqe ishte 137,000 dollarë.

Në vitin 2022, çantat përfshinin një procedurë liposuksioni prej 12,000 dollarësh, rinovime shtëpie me vlerë 25,000 dollarë, një qëndrim katër netë në një resort luksoz, një seancë trajnimi për jetën dhe madje edhe një ngastër të vogël toke në Skoci. Kështu në vitin 2022, jo vetëm që disa e lanë ceremoninë me një titull Oscar, por edhe një titull “Lord” ose “Zonja e Glencoe” të fshehur me copëzën e tyre të re të tokës.

Jo çdo kandidat e merr çantën, por në vitin 2022, kandidatët për “aktorja më e mirë”, “aktori më i mirë”, “aktorja më e mirë dytësore”, “aktori më i mirë dytësor”, “regjisori më i mirë” dhe tre drejtuesit e ceremonisë morën të gjithë një. sipas prizës. Fituesit e Oskarit shkojnë në shtëpi me një statujë ari në njërën dorë dhe një “çantë swag” në tjetrën.

Jo vetëm kaq, por fitimi i një çmimi Academy zakonisht sjell përfitime masive financiare edhe në projektet e ardhshme. Sipas Good Housekeeping, fituesit nuk marrin drejtpërdrejt para shtesë pas fitimit të një Oscar. Ndërsa nuk ka një kontroll të shkruar për fituesit ose kandidatët e Oskarit, yjet mund të presin me padurim mundësitë për të rritur karrierën.

Ndërsa yjet si Meryl Streep, Tom Hanks, Brad Pitt dhe Leonardo DiCaprio kanë fituar pothuajse aq prestigj sa çdo aktor mundet, porsaardhurit mund të shohin se karriera e tyre shpërthen pas një fitimi Oscar.