Celebrities Gossip Showbiz

Akuzat për evazion fiskal, Shakira urdhërohet të dalë në gjykatë!

Së fundmi një gjykatës spanjoll ka paralajmëruar yllin e popit Shakira se duhet të dalë në gjyq për një mashtrim tatimor të dyshuar prej 14.5 milionë eurosh. 45-vjeçarja, u paralajmërua për herë të parë në korrik se mund të dënohej deri në 8 vjet pasi u akuzua për gjashtë akuza për mashtrim tatimor. Por doli se një gjykatës në një gjykatë hetuese pranë Barcelonës ka urdhëruar zyrtarisht këngëtaren që të dalë në gjyq, në një vendim që mbyll hetimin e tij të gjatë penal dhe do të shohë yllin kolumbian të marrë qëndrimin e saj në gjykata.

Vendimi vjen pas konfirmimit të nënës së dy fëmijëve se ajo kishte refuzuar një marrëveshje jashtë gjykatës që besohet se kishte përfshirë pranimin e saj për keqbërje pasi u akuzua për mashtrim të thesarit spanjoll gjatë një periudhe trevjeçare midis 2012 dhe 2014. Ajo ka paguar tashmë shumën gjashtëshifrore që tatimtari spanjoll pretendon se ka mashtruar së bashku me interesin që besohet se arrin në 3 milionë euro.

Por prokurorët e shtetit duan që këngëtarja të marrë një dënim me tetë vjet burg nëse ajo shpallet fajtore siç akuzohet në gjyq. Ende nuk është caktuar data për gjykimin, por pritet të zhvillohet në muajt në vijim. Aktakuza e prokurorisë iu dorëzua në fillim të këtij viti në Gjykatën e Udhëzimit Numër Dy të Esplugues de Llobregat, e cila ka hetuar këngëtaren.

Rikujtojmë, se pas deklaratave të fundit të Shakira-s, futbollisti Pique duket së është tërbuar. Dyshja e njohur do të takohen për të arritur një marrëveshje për kujdestarinë e fëmijëve pasi Shakira dëshiron të largohet nga Barcelona, ndërsa Pique dëshiron që ata të qëndrojnë në Katalonjë me të. Takimi do të zhvillohet në zyrën e avokatit të Piques dhe sipas informacioneve të njerëzve të afërt të lojtarit, ai do të kërkojë kujdestarinë e fëmijëve dhe nëse nuk ka asnjë mënyrë për të arritur një marrëveshje miqësore.