Art & Kulturë Botë e Çuditshme

Arkeologët zbulojnë tabelën e rezultateve të lojërave gati 1000-vjeçare në Meksikë!

Tabela e rezultateve Astone e përdorur në një lojë të lashtë të ngjashme me topin e futbollit është zbuluar në vendin e famshëm arkeologjik Mayan Chichen Itza në gadishullin Jukatan të Meksikës, thanë arkeologët këtë javë. Sipas një deklarate nga Instituti Kombëtar i Antropologjisë dhe Historisë (INAH) i Meksikës, pjesa rrethore, me diametër pak më shumë se 32 centimetra (12,6 inç) dhe peshon 40 kilogramë (88 paund), shfaq një shkrim hieroglifik që rrethon dy lojtarë që qëndrojnë pranë topit. Francisco Perez, një nga arkeologët që koordinon hetimet në kompleksin Chichanchob, i quajtur gjithashtu Casa Colorada, u shpreh në një deklaratë:

Në këtë vend Mayan, është e rrallë të gjesh shkrime hieroglifike, e lëre më një tekst të plotë.

Guri, që besohet të jetë një tabelë rezultatesh, daton midis viteve 800 dhe 900 pas Krishtit. Loja me top ishte një praktikë tradicionale e popujve mezoamerikanë dhe besohet se kishte nëntone rituale. Studiuesit e INAH tani po përgatiten të marrin imazhe me rezolucion të lartë të tekstit dhe ikonografisë për studim të hollësishëm, ndërkohë që e përgatisin atë për konservim. Kompleksi Chichen Itza, i shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO, është një nga qendrat kryesore arkeologjike të qytetërimit Mayan në Gadishullin Jukatan. Sipas të dhënave zyrtare, rreth 2 milionë njerëz e vizitojnë atë çdo vit.