Celebrities Music Showbiz

Artistja e njohur Laura Pausini do të jetë prezantuesja e “Eurovision Song Contest 2022”!

A do ta besonit dot nëse do t’ju thonim se sapo është zbuluar emri i artistes që do të jetë prezantuese e “Eurovision Song Contest 2022”? Pavarësisht konfidencialitetit që karakterizon këngëtaren Laura Pausini, arritëm të zbulojmë diçka nga jeta e saj publike. Ajo do të drejtojë “Eurovision Song Contest 2022” gjatë muajit maj në Torino!

Me rastin e “Eurovision Song Contest 2022” që do të mbahet në PalaOlimpico në Torino në datat 10, 12 dhe 14 maj, ju prezantojmë pjesën femërore të dirigjenteve të përzgjedhura për eventin më të rëndësishëm të këngës së vitit dhe ajo është Laura Pausini. Së bashku me kolegët e saj që do ta shoqërojnë në Torino, Alessandro Cattelan dhe Mika, ajo u prezantua zyrtarisht si prezantuesja e Eurovizionit gjatë mbrëmjes së dytë të eventit të Sanremos.

Skena e Eurovizionit, e cila për këtë edicion të 2022 ka ngjyra jeshile, të bardha dhe të kuqe, jo vetëm që është një vend shumë italian, por ka edhe një artist italia në konkursin “ekstra”: përveç Mahmood dhe Blanco që përfaqësojnë Italinë, në fakt do të jetë i pranishëm edhe Achille Lauro, i cili do të këndojë në emër të San Marinos.

Pas suksesit të jashtëzakonshëm të “La solitudine”, Laura Pausini, pavarësisht kritikave, ajo u bë e famshme në Itali dhe në botë. Karriera e saj filloi zyrtarisht, pavarësisht nga mosha shumë e re: pothuajse menjëherë ajo filloi të regjistrojë këngë në spanjisht, portugalisht, anglisht dhe frëngjisht. Suksesi më i madh ndërkombëtar është në fakt në Spanjë dhe Amerikën e Jugut.

Në vitin 2000, bashkëpunimi i parë i rëndësishëm, që shënon një goditje të nivelit të artistit: shfaqja me artistin dhe mikun Biagio Antonacci, me të cilin këndon “Tra te e il mare”. Pak vite më vonë ajo shënon një rekord, pasi bëhet këngëtarja e parë italiane që fiton një çmim Grammy, me versionin spanjoll “Escucha”.