Celebrities Fashion Magazine

Balmain dhe Beyoncé publikojnë koleksionin e modës të frymëzuar nga “Renaissance”!

Beyhive (ndjekësit e Beyoncé) mund të jetë ende duke pritur për pamjet vizuale të “Renaissance”, por një koleksion befasues i modës i frymëzuar drejtpërdrejt nga këngët e albumit, me mirësjellje të Balmain, mund të na japë një pamje paraprake për momentin. Drejtori kreativ i markës luksoze franceze, Olivier Rousteing, publikoi të premten një lookbook me dizajne të shkëlqyera të bëra në bashkëpunim me Beyoncé. Tema e koleksionit: çdo pamje përkthen në modë një këngë nga albumi i vitit 2022, të tilla si “Break My Soul”, “Cozy” dhe “Summer Renaissance”. Vogue France ndau imazhe të dy fustaneve shtesë, duke përfshirë një të veshur nga këngëtarja në kopertinën e revistës në prill 2023.

I quajtur “Renaissance Couture”, koleksioni përmban shumë momente skulpturore dramatike, duke përfshirë parzmoret metalike me çekiç, busti të printuara me 3D dhe fishekzjarre të bëra nga puplat, së bashku me kadife luksoze, fustane të qëndisura me përpikëri dhe një llambadar kristal të veshur. Janë detaje deri tek autografi i Beyonce-s, duke formuar bazën e palë takave me platformë. Rousteing e konceptoi projektin kur u fiksua në mënyrë të veçantë pas “Rilindjes” pas publikimit të tij verën e kaluar, tha ai në një deklaratë.

Ditë pas dite, vazhdova të ëndërroja dhe të skicoja koncepte të reja të frymëzuara nga RENAISSANCE e Beyonce-s, albumi që ishte vazhdimisht duke u zhurmuar në shtëpinë time, zyrën, atelienë dhe pushimet me qira  dhe në një unazë të pafund në kokën time, që kur ra. në korrik 2022. Nuk kishte asnjë plan, projekt apo pritshmëri. Nuk kisha absolutisht asnjë arsye për t’iu kushtuar kaq shumë kohë atyre vizatimeve, jashtë kënaqësisë së thjeshtë të pastër që mora nga krijimi i diçkaje krejtësisht të re, teksa kanalizoja gëzimin e saj të lavdishëm, e mbusha artin tim.

Gjatë një periudhe prej disa muajsh, ndërsa prodhonte koleksione të veçanta për sfilata, Rousteing prezantoi idetë e tij dhe punoi ngushtë me Beyoncé dhe stilistin e saj, Marni Senofonte, për të krijuar pamjet e Renaissance Couture. Zbulimi i projektit mbërrin vetëm disa javë përpara turneut botëror të këngëtares në pranverë dhe verë.

Që nga fillimi, ne e dinim se ky bashkëpunim do të ishte i ndryshëm nga të tjerët që secili prej nesh kishte punuar më parë… ky është një koleksion që bazohet plotësisht në pasionin tonë të përbashkët për të bashkuar muzikën dhe modën. Mungesa e planeve të buxhetimit, shpërndarjes dhe marketingut eliminoi kufijtë dhe kufizimet tipike, duke krijuar një mjedis ëndrrash që na lejoi thjesht të eksperimentonim, ëndërronim dhe shtynim njëri-tjetrin në maksimum. Dhe kjo është pikërisht ajo që bëmë.