Auto & Moto

BMW me tingullin më të mirë në planet…

BMW ka ndërtuar disa automjete me tinguj fenomenal. Mesa duket makina e garave M3 GTR e viteve të 2000 mund të marrë “çmimin” për BMW-në me tingullin më të mirë në planet. Ndryshe nga M3 e gjeneratës E46 e cila fuqizohej nga gjashtë motorë, GTR përmban një motor V8 4.9 litërsh i cili jo vetëm që i dha modelit më shumë fuqi, por e bëri atë edhe të tingëllojë shumë më mirë.

Një video e shpërndarë së fundmi nga kanali në YouTube NM2255 shfaq serinë M3 GTR që fillimisht u pa në Mugello të Italisë. Ky model ende e ka motorin origjinal me tetë cilindra dhe transmision automatik me gjashtë shpejtësi. Dhe është e sigurt të thuhet se ka tingullin më të mirë që keni dëgjuar ndonjëherë.

Ndërkaq, Neue Klasse do të jetë platforma e shumëpritur dedikuar makinave elektrike të BMW. Bëhet e ditur se seria e re e BMW-së, e cila do të debutojë vitin e ardhshëm me një SUV të ri, po vjen me një veçori të dobishme që prodhuesit e tjerë të automjeteve e kanë pasur prej vitesh. Seria e re do të mbështesë karikimin e dyanshëm i cili do të jetë standard për modelet e bazuara në Neue Klasse.

Kjo nënkupton se përveç që do të mund ta karikoni makinën tuaj ju edhe do të mund ta përdorni energjinë e saj për karikimin e pajisjeve të tjera si biçikletave elektrike. BMW vlerëson se shpejtësia e karikimit do të rritet për 30%, ndërsa dendësia e energjisë do të rritet për 20%.