Celebrities Showbiz

Çfarë do të bëjë ylli i “Formula 1”, Lewis Hamilton në nder të nënës së tij?!

Lewis Hamilton po ndryshon mbiemrin për të nderuar nënën e tij, Carmen Larbalestier. Ndërsa fliste në Ekspozitën e Dubait 2022 përpara Çmimit të Madh të Bahreinit që fillon këtë fundjavë, atleti britanik, 37 vjeç, zbuloi vendimin e tij për të përfshirë emrin e vajzërisë së nënës së tij në emrin e tij, që ai po pret që të ndodhë “së shpejti”, të paktën këtë raporton Sky Sports.

Jam vërtet krenar për emrin e familjes sime, Hamilton. Askush nga ju nuk mund ta dijë se emri i mamasë sime është Larbalestier dhe unë jam gati ta vendos atë në emrin tim.

Hamilton shpjegoi se dëshiron që nëna e tij “të vazhdojë me emrin Hamilton”.

Unë nuk e kuptoj plotësisht idenë se kur njerëzit martohen, gruaja humbet mbiemrin e saj.

Duke u rritur, kampioni i “Formula 1” e ndau kohën mes nënës së tij dhe babait të tij, Anthony, pasi prindërit e tij u ndanë kur ai ishte 2 vjeç, raportoi “Sky Sports”. Është e paqartë se si Hamilton planifikon t’i shtojë mbiemrin e nënës së tij, por ndryshimi mund të vijë edh këtë fundjavë. Ai tha për “Sky Sports” se “Ne po punojmë për këtë.” Dhjetorin e kaluar, Hamilton u shoqërua nga nëna e tij gjatë ceremonisë së investimit kur mori titullin e kalorësit nga Princi i Uellsit në Kështjellën Windsor.

Hamilton është piloti i katërt i F1 që i është dhënë ky nder, tha organizata e garave. Korrikun e kaluar, gjatë një interviste me “The Guardian”, ai e përshkroi nënën e tij “aq të dashur” përpara se të shtonte, “Mamaja ime është e mrekullueshme.” Në vitin 2020, Hamilton i tha PEOPLE se ai gjithashtu ia detyronte suksesin e tij babait të tij, për të cilin ai pretendoi se “nuk dyshoi kurrë tek ai asnjë herë.”

Duke e quajtur Anthony-in “heroin e tij të vërtetë”, shpjegoi ai:

Babai im kurrë nuk doli jashtë. Ai kurrë nuk kishte rroba të reja. Ai nuk po kursente për të blerë ndonjë gjë të re. Është e çmendur, por ai besonte aq shumë tek unë.

Aktualisht, Hamilton po përgatitet për sezonin e tij të 16-të në Formula 1, duke u përpjekur për të fituar kampionatin e tij të 8-të pasi u barazua në pikë me rivalin e tij të Red Bull Max Verstappen në Abu Dhabi vitin e kaluar.