Health & Beauty Lifestyle

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni të flini në dysheme…

Të flesh në një dysheme të fortë kur ke një shtrat krejtësisht komod mund të tingëllojë si një çmenduri. Por, siç rezulton, edhe pse mund të mos jetë aq e rehatshme, mund të jetë shumë e dobishme për shëndetin tuaj. Një sistem i përmirësuar imunitar, kapacitet i rritur i mushkërive dhe më pak dhimbje shpine janë vetëm disa nga përfitimet që do të keni kur të filloni të flini në dysheme.

“Bright Side” ju zbulon disa nga benefitet e të fjeturit në dysheme:

1.Qarkullimi i gjakut mund të përmirësohet.

Kur flini në dysheme, pesha e trupit tuaj shpërndahet në mënyrë të barabartë dhe ka më pak tendosje në ijet, shtyllën kurrizore dhe shpatullat tuaja. Kjo lejon që gjaku të qarkullojë lirshëm në të gjithë trupin gjatë natës, gjë që mund të ndihmojë në mbajtjen e organeve tuaja në gjendjen më të mirë të punës.

Qarkullimi efikas i gjakut mund të ndihmojë që oksigjeni dhe gjaku i shëndetshëm të shpërndahen në të gjithë trupin, duke lejuar zemrën, mushkëritë dhe muskujt tuaj të punojnë siç duhet. Gjithashtu, kjo do të lejojë që qelizat e bardha të gjakut të transportohen në trup sipas nevojës, gjë që mund të ndihmojë sistemin tuaj imunitar të luftojë më lehtë sëmundjet.

2.Mund të jetë më e lehtë për ju që të mbani një shpinë të drejtë gjatë gjithë ditës.

Shpesh ndiejmë nevojën për t’u përkulur, sepse mbajtja e shtyllës kurrizore drejt gjatë gjithë ditës mund të jetë e dhimbshme për disa prej nesh. Epo, gjumi në dysheme mund të ndihmojë në shtrirjen dhe drejtimin e shtyllës kurrizore dhe qafës, gjë që mund të rezultojë në përmirësim të qëndrimit.

Qëndrimi i përmirësuar jo vetëm që mund të lehtësojë tensionin e qafës dhe shpatullave, por gjithashtu zvogëlon rrezikun e migrenës dhe dhimbjeve të kokës, skoliozës dhe dhimbjeve të kyçeve. Njerëzit që mbajnë një qëndrim të mirë dhe të shëndetshëm mund të përjetojnë gjithashtu nivele më të larta energjie, rritje të kapacitetit të mushkërive dhe humor më të mirë.

3.Mund të përjetoni lehtësim të dhimbjes së shpinës dhe stomakut.

Lëvizja në dysheme në disa raste mund të lehtësojë dhimbjen e gjatë. Gjumi në një sipërfaqe të fortë parandalon që trupi juaj të përdridhet në forma të çuditshme pasi ju lejon të flini duke e mbajtur shtyllën kurrizore në një linjë. Ndërsa gjumi i shpinës dhe i barkut korr përfitimet më të mëdha prej tij, ata që flenë anash do të kenë nevojë për pak qetësues shtesë për ijet dhe shpatullat e tyre për një përvojë të këndshme.

4.Mund të qetësojë dhimbjen e nervit shiatik.

Gjumi luan një rol të madh kur bëhet fjalë për dhimbjet e nervit shiatik, pasi njerëzit me këtë problem përjetojnë më shumë siklet dhe dhimbje në mëngjes. Kjo zakonisht ndodh sepse pozicioni në të cilin flini mund të çojë në rritje të presionit në atë zonë ose të shkaktojë shtrëngimin e nervit. Zgjedhja për të fjetur në dysheme mund ta mbajë shtyllën kurrizore në shtrirjen e duhur.

5.Trupi juaj do të ndihet më i qetë.

Një shtrat i rehatshëm zakonisht na josh që të fikim alarmin e zgjimit në mëngjes. Edhe pse kjo mund të duket si një zakon i pafajshëm, kthimi në shtrat në mëngjes mund të prishë ciklin tuaj të gjumit, duke çuar në dobësimin e sistemit imunitar dhe probleme të tjera të lidhura me shëndetin. Nga ana tjetër, gjumi në dysheme nuk do të jetë aq komod në mëngjes, por do të keni cilësinë e duhur të gjumit dhe do të ndiheni më të pushuar gjatë gjithë ditës.

6.Alergjitë mund të përkeqësohen.

Nëse keni alergji ose probleme me frymëmarrjen, është më mirë të qëndroni në shtrat. Dyshemeja mbledh më shumë pluhur dhe papastërti se zonat e tjera, të cilat mund të shkaktojnë teshtitje, rrjedhje hundësh dhe sy të skuqur, të përlotur ose kruarje. Gjithashtu, mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje dhe kollë.

Ndërkaq, heqja e këpucëve sapo ktheheni në shtëpi është ajo që ju nevojitet për t’u çlodhur pas një dite të ngarkuar. Por t’i lini këmbët tuaja të lodhura të pushojnë nuk barazohet me të qenit krejt zbathur në shtëpi. Në fakt, ecja pa shapka shtëpie mund të ketë disa pasoja të pakëndshme për shëndetin dhe bukurinë e këmbëve tuaja. Ja çfarë ndodh nëse të ecni zbathur nëpër shtëpi kthehet në një zakon për ju.