Celebrities Gossip Showbiz

Cili është sekreti i pamjes rinore të Demi Moore?

Demi Moore priti 27 vite për t’u kthyer në Kanë. Hera e parë që ajo shkeli në tapetin e kuq të festivalit më të njohur të filmit ishte si shoqëruese e bashkëshortit të saj të atëhershëm Bruce Willis për premierën e filmit të tij “The Fifth Element” në vitin 1997. Pothuajse tre dekada më vonë, kthimi i saj në Kanë shënon gjithashtu rikthimin e saj në rolet kryesore të filmit.

Filmi i saj i ri “The Substance”, i cili u shfaq në Konkurs dhe fitoi skenarin më të mirë, duket si një përgjigje ndaj lutjeve të yllit më të paguar të Hollivudit, i cili vitet e fundit është kufizuar në role dytësore dhe filma – një lloj rënie në krahasim me ditët e lavdisë së kohëve të vjetra, kur gazetarët e përmendnin emrin e saj dhe fitimet ishin marramendëse, duke arritur në 12.5 milionë dollarë për filmin “Striptease” në 1996 dhe e quanin Gimme Moore.

Për Moore, filmi i saj i ri është gjithashtu një mundësi për të folur për plakjen dhe kërkimin e përsosmërisë, pasi ajo luan një personazh televiziv të plakur që për shkak të moshës së saj, vendos të provojë një substancë të paligjshme që riprodhon qelizat dhe krijon përkohësisht një version më i ri, më i mirë i vetes (e luajtur nga Margaret Qualey në zhvillim).

Ndoshta do të ishte e arsyeshme të supozohej se skenaristja dhe regjisorja i filmit Coralie Farjit u frymëzua nga ideja e vetë Moore, e cila duket se ka vite që konsumon këtë substancë fantastike, pasi në moshën 61-vjeçare ajo duket më e re dhe më e bukur se kurrë – fraza-klishe që në rastin e saj duket sikur është shkruar fjalë për fjalë për të.

Demi Jean Gaines, siç është emri i saj i vërtetë – mbiemri Moore ka mbetur nga martesa e saj e parë me muzikantin Freddie Moore – ka punuar shumë për imazhin e saj dhe ka rikrijuar veten shumë herë që nga vajza e ëmbël e viteve të para të bëhej magjepsëse, gruaja e bukur që është sot. Shumëkush me të drejtë e ka pyetur veten nëse sekreti i bukurisë së saj pa moshë dhe – pothuajse në mënyrë të dyshimtë në rritje – është për shkak të magjisë së operacioneve plastike, por ajo ende e mohon atë.

Kam bërë diçka, por jo në fytyrë. Në një moment mund të shkoj nën bisturi. Por më bezdis fakti që njerëzit pyesin se sa para kam shpenzuar për operacione plastike.

Kështu u shpreh ajo në një intervistë për “Elle” në vitin 2010. Sipas ekspertëve që i kanë vendosur fotot e saj sipas dekadës në mikroskop, Moore nuk po tregohet plotësisht e sinqertë, pasi spekulohet se ylli i drejtoi harkun e vetullave në moshën 24-vjeçare, bëri botoksin e parë në moshën 40-vjeçare, pasoi blefaroplastikën në moshën 50-vjeçare dhe mbushi faqet dhe buzët në moshën 54-vjeçare, duke vlerësuar se paratë e investuara për zbukurimin e saj në total gjatë këtyre viteve arrin në 280,000 dollarë.