Celebrities Film & Tv Showbiz

“Critics Choice Awards 2022″/Lista e plotë e të nominuarve!

Kritikët më në fund kanë folur! Të hënën u shpallën nominimet për Çmimet e 27-të vjetore të “Critics Choice”, me pjesën bardhë e zi të periudhës “Belfast” dhe filmin-muzikor “West Side Story” që kryesojnë nominimet me nga 11 nominime secili. filmi epik-fantastik “Dune” dhe drama “The Power of the Dog” vazhduan me nga 10 nominime secila.

Nominimet për “Golden Globe 2022” u zbuluan gjithashtu me “Belfast” dhe “The Power of the Dog” që kryesojnë nominimet e tyre për filmat. Çmimet e 27-të të Critics Choice do të transmetohen drejtpërdrejt në CW dhe TBS të dielën, 9 janar, në orën 19:00. ET. Ngjarja do të drejtohet nga Taye Diggs dhe Nicole Byer.

Lexoni për listën e plotë të filmave të nominuar.

‘Best picture’

Belfast
CODA
Don’t Look Up
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
Tick, Tick… Boom!
West Side Story

Aktori më i mirë

Nicolas Cage, Pig
Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog
Peter Dinklage, Cyrano
Andrew Garfield, Tick, Tick… Boom!
Will Smith, King Richard
Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth

Aktorja më e mirë

Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye
Olivia Colman, The Lost Daughter
Lady Gaga, House of Gucci
Alana Haim, Licorice Pizza
Nicole Kidman, Being the Ricardos
Kristen Stewart, Spencer

Aktori më i mirë dytësor

Jamie Dornan, Belfast
Ciarán Hinds, Belfast
Troy Kotsur, CODA
Jared Leto, House of Gucci
J.K. Simmons, Being the Ricardos
Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Caitríona Balfe, Belfast
Ariana DeBose, West Side Story
Ann Dowd, Mass
Kirsten Dunst, The Power of the Dog
Aunjanue Ellis, King Richard
Rita Moreno, West Side Story

Aktori/aktorja më e mirë e re

Jude Hill, Belfast
Cooper Hoffman, Licorice Pizza
Emilia Jones, CODA
Woody Norman, C’mon C’mon
Saniyya Sidney, King Richard
Rachel Zegler, West Side Story

Grupi më i mirë i aktrimit

Belfast
Don’t Look Up
The Harder They Fall
Licorice Pizza
The Power of the Dog
West Side Story

Regjisori më i mirë

Paul Thomas Anderson, Licorice Pizza
Kenneth Branagh, Belfast
Jane Campion, The Power of the Dog
Guillermo del Toro, Nightmare Alley
Steven Spielberg, West Side Story
Denis Villeneuve, Dune

Skenari më i mirë origjinal

Paul Thomas Anderson, Licorice Pizza
Zach Baylin, King Richard
Kenneth Branagh, Belfast
Adam McKay, David Sirota, Don’t Look Up
Aaron Sorkin, Being the Ricardos

Skenari më i mirë i përshtatur

Jane Campion, The Power of the Dog
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
Siân Heder, CODA
Tony Kushner, West Side Story
Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth, Dune

Kinematografia më e mirë

Bruno Delbonnel, The Tragedy of Macbeth
Greig Fraser, Dune
Janusz Kaminski, West Side Story
Dan Laustsen, Nightmare Alley
Ari Wegner, The Power of the Dog
Haris Zambarloukos, Belfast

‘Best production design’

Jim Clay, Claire Nia Richards, Belfast
Tamara Deverell, Shane Vieau, Nightmare Alley
Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, The French Dispatch
Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, West Side Story
Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos, Dune

Redaktimi më i mirë

Sarah Broshar and Michael Kahn, West Side Story
Úna Ní Dhonghaíle, Belfast
Andy Jurgensen, Licorice Pizza
Peter Sciberras, The Power of the Dog
Joe Walker, Dune

Dizajni më i mirë i kostumeve

Jenny Beavan, Cruella
Luis Sequeira, Nightmare Alley
Paul Tazewell, West Side Story
Jacqueline West, Robert Morgan, Dune
Janty Yates, House of Gucci

Flokët dhe grimi më i mirë

Cruella
Dune
The Eyes of Tammy Faye
House of Gucci
Nightmare Alley

Efektet më të mira vizuale

Dune
The Matrix Resurrections
Nightmare Alley
No Time to Die
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Komedia më e mirë

Barb & Star Go to Vista Del Mar
Don’t Look Up
Free Guy
The French Dispatch
Licorice Pizza

Karakteristika më e mirë e animuar

Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs the Machines
Raya and the Last Dragon

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

A Hero
Drive My Car
Flee
The Hand of God
The Worst Person in the World

Kënga më e mirë

“Be Alive” – King Richard
“Dos Oruguitas” – Encanto
“Guns Go Bang” – The Harder They Fall
“Just Look Up” – Don’t Look Up
“No Time to Die” – No Time to Die

‘Best score’

Nicholas Britell, Don’t Look Up
Jonny Greenwood, The Power of the Dog
Jonny Greenwood, Spencer
Nathan Johnson, Nightmare Alley
Hans Zimmer, Dune