Celebrities Gossip Showbiz

Do të mbetet ‘trokë’? Kanye West po përballet me probleme shumë të rënda financiare brenda një kohe shumë të shkurtër!

Kanye West mund të jetë vetëm disa muaj larg ‘katastrofës’ financiare në rast se korporatat e braktisin reperin dhe markat e njohura e dënojnë atë. Edhe pse ka një sasi të madhe parash, ai ka edhe shpenzime fikse dhe së shpejti mund të jetë në telashe në rast se nuk gjen një mënyrë për t’i kthyer gjërat në normalitet. Burime të njohura me financat e tij thonë se 45-vjeçari ka pesë burime të ardhurash dhe katër prej tyre janë mbyllur plotësisht ose janë komprometuar rëndë nga shpërthimet e tij antisemitiste.

Sipas Page Six, vitet e fundit West ka fituar para nga marrëveshjet e tij të mëdha me Adidas dhe Gap, si dhe nga muzika e tij. Duke qenë burimi i vërtetë i pasurisë së tij të madhe, Adidas tha tashmë në fillim të kësaj jave se pas përfundimit të marrëveshjes së atleteve Yeezy me të, ajo do të pezullonte menjëherë pagesat. Dhe burimet thonë se do të jetë e vështirë të shkohet kundër këtij vendimi, sepse kërcënimet e tij kundër hebrenjve dhe incidenti në të cilin ai u luajti pornografi drejtuesve të Adidas “do të thotë se ata mund të luajnë lojë të fortë”, siç tha një i brendshëm për Page Six.

Burimi thotë se Gap, i cili përfundoi kontratën e tyre dyvjeçare me të në shtator, i detyrohet atij disa para për produktet YEEZYxGAP që ai shiti nga fundi i kontratës dhe të martën, kur ai njoftoi se do të tërhiqte produktet e tij nga raftet për shkak të fundit. Sa i përket koncerteve të tij, të cilat duhet të jenë paratë më të lehta që mund të bëjë një yll si West dhe një burim i besueshëm i parave të shpejta, reperi duhej të kishte një shfaqje në stadiumin SoFi në Los Angeles më 4 nëntor. Megjithatë, ai u anulua nga vendndodhja dhe ai nuk ka të tjerë të rezervuar, sipas burimeve të brendshme.

Sa i përket muzikës së re, West ka një album tashmë të regjistruar, por nuk ka asnjë marrëveshje për ta shpërndarë në këtë moment. Kontrata e tij me labelin Def Jam përfundoi në vitin 2021. Një burim thotë se albumi ka të ngjarë të jetë ende një shpëtimtar, por nuk ka gjasa të lulëzojë aq sa albumet e mëparshme. Ai gjithashtu fiton 5 milionë dollarë në vit, por kjo është “mjaftueshme për të paguar faturën e gazit për avionin e tij”, siç shtoi burimi i brendshëm.

Ndërkohë, ekipi i tij nuk ka arritur të shesë katalogun e tij për 135 milionë dollarë dhe vitin e kaluar bleu një shtëpi 57 milionë dollarësh në Malibu, të cilën aktualisht po e rindërton. Projekti me sa duket është në rrezik për shkak të problemeve të tij financiare. Ai ka më shumë shtëpi, por mesa duket shumë prej tyre janë të hipotekuara. West ka qenë në vështirësi financiare më parë. Mbani mend se në vitin 2016 ai zbuloi se kishte 54 milionë dollarë borxh personal, që thuhet se ishte për shkak të përpjekjeve të tij të shumta për të nisur një linjë të modës, si dhe të stilit të tij të shpenzimeve pa pagesë.