Celebrities Gossip Showbiz

Pas komenteve antisemitike, Muzeu i Holokaustit fton publikisht Kanye West që ta vizitojë atë për të rritur ndërgjegjësimin!

Pas komenteve të fundit të cilësuara si antisemite nga Kanye West në rrjetet sociale, Muzeu i Holokaustit në Los Angeles ka reaguar duke ftuar reperin amerikan të vizitojë institucionin kulturor. Qëllimi, “të kuptojmë se si fjalët mund të nxisin dhunë dhe gjenocid”, shkruante Muzeu i Holokaustit në një deklaratë të postuar në Twitter.

Fjalët kanë rëndësi dhe kanë pasoja Kanye. Ne ju bëjmë thirrje që të vini për një vizitë Holokausti filloi me fjalë të thjeshta që mjerisht lindën stereotipe racore dhe fetare dhe çuan në vrasjen e gjashtë milionë hebrenjve.

Më 9 tetor, Instagram dhe Twitter kufizuan llogaritë e reperit pasi ai bëri komente të konsideruara antisemite. Në Instagram, Kanye West kishte postuar pamje nga ekrani i një bisede me reperin Diddy, i cili kritikoi bluzën “White Lives Matter”, të veshur nga artisti gjatë Javës së Modës në Paris. Në mbishkrimin e postimit të tij tashmë të fshirë, Kanye West kishte shkruar:

Unë do t’ju përdor si shembull për t’i treguar popullit hebre që ju tha të më telefononi se askush nuk mund të më kërcënojë apo të ndikojë tek unë.

Më pas, në Twitter, reperi më vonë kishte deklaruar se do të sulmonte hebrenjtë. Një postim që më pas është hequr nga rrjeti social për shkelje të rregullave të platformës. Kanye West nuk iu përgjigj kërkesës së Muzeut të Holokaustit. Institucioni, i cili që atëherë ka përsëritur kërkesën e tij për një ftesë, megjithatë shpjegon se ka marrë mesazhe të shumta urrejtjeje dhe kërcënime nga përdoruesit e internetit.

Për ata që e përdorin këtë si një platformë për të vazhduar përhapjen e urrejtjes, ne kemi një mesazh për ju: nuk do të na dekurajoni të ndajmë historinë e Holokaustit për të përkujtuar ata që u vranë dhe për të edukuar të gjithë ata që dëshirojnë të mësojnë më shumë.

West ndiqet nga më shumë se 30 milionë ndjekës në Twitter, muzeu amerikan donte t’i kujtonte reperit peshën e ndërhyrjeve të tij publike dhe rëndësinë e vizitës së tij:

Ju dhe të gjithë që e lexojnë këtë mund të bëni një ndryshim. Ju mund të zgjidhni për t’u bashkuar me ne në ndërtimin e marrëdhënieve në vend që t’i shkatërrojmë ato.

Një kontroversialist i zakonshëm, Kanye West, i cili vuan nga çrregullimi bipolar, u ndalua më parë të postonte në Instagram për 24 orë në mars, mes divorcit të tij të ashpër nga ylli Kim Kardashian. Në vitin 2020, artisti 45-vjeçar kishte krijuar po ashtu polemika duke kandiduar për zgjedhjet presidenciale në SHBA, gjatë të cilave ai kishte deklaruar kundërshtimin e tij ndaj abortit dhe vaksinimit.