Health & Beauty

Estetistet ndajnë mënyrat më të mira për pastrimin e lëkurës suaj!

Pastrimi i gabuar mund të kontribuojë në mpiksjen, shpërthimet e lëkurës, e cila nga ana tjetër ndikon në efektivitetin e produkteve që aplikoni më pas. Pra, ne kërkuam estetistët e famshëm nga Joanna Czech tek Emma Goodman dhe facialistja e Zendaya-s, Joomee Song të ndajnë sekretet e tyre për lëkurë tërësisht të pastër.

Joanna Czech: “Bëni një trajtim pastrimi çdo dy javë”

“I detyroj klientët të bëjnë një trajtim të veçantë në shtëpi duke përdorur një maskë vaji pastrues dhe balte. Pasi të keni hequr grimin, bëni pastrimin e dytë me vaj pastrues, pasuar nga maska e argjilës e shtruar sipër. Lëreni të veprojë për 15 minuta, më pas masazhoni të dyja së bashku në lëkurën tuaj me pak ujë përpara se t’i hiqni, është një trajtim i shkëlqyeshëm për pastrim të thellë dhe mikro-peeling. Bëjeni këtë dy herë në javë për katër javë dhe lëkura juaj do të jetë krejtësisht e lëmuar.”

Shani Darden: “Ajo që pason pastruesit tuaj ka rëndësi”

“Nëse doni të transformoni lëkurën e thatë, sigurohuni që po përdorni një pastrues të butë të fytyrës që nuk e zhvesh lëkurën. Serumi My Cleansing përmban ekstrakt të krundeve të tërshërës, për të parandaluar humbjen e lagështirës dhe për të riparuar pengesën e lëkurës, e cila është thelbësore nëse lëkura juaj është e thatë. Eksfolimi është gjithashtu thelbësor, pasi jo vetëm që ndriçon lëkurën, por do të ndihmojë që produktet tuaja hidratuese të funksionojnë në mënyrë më efikase. Vazhdoni me një serum të acidit hialuronik dhe një hidratues për të bllokuar me të vërtetë hidratimin.”

Emma Goodman: “Kapërceni përbërësit e ashpër”

“Unë shoh shumë njerëz që përdorin tepër retinol dhe e kanë hequr me të vërtetë pengesën e lëkurës. Kjo pengesë ju mbron nga mjedisi, dielli dhe bakteret dhe kur dobësohet, do të keni lëkurë shumë të kuqe, të ndjeshme dhe të thatë. Unë u them gjithmonë klientëve që nëse ndihen sikur janë shumë të bllokuar, mund të përdorin pak sodë buke të përzier me pastruesin e tyre, pasi kjo do t’u japë atyre të gjitha përfitimet e eksfolimit, por në një mënyrë të sigurt. Përdoreni këtë përzierje disa herë në javë nëse lëkura juaj ndihet shumë e yndyrshme dhe e bllokuar.”

Joomee Song: “Kini parasysh gjithmonë llojin e lëkurës tuaj”

“Pastrimi është hapi më i rëndësishëm në regjimin tuaj dhe shumë njerëz e fillojnë duke e tepruar. Këshilla ime kryesore është të përdorni pastruesin më të butë që mund të gjeni për llojin e lëkurës tuaj dhe hapi i parë për ta bërë këtë është të kuptoni se çfarë lloj lëkure keni. Përdorni fillimisht një pastrues vaji, për të tërhequr vajin, më pas një pastrues qumështor, ose një formulë të lehtë dhe të butë si hapin tuaj të dytë nëse keni lëkurë më të yndyrshme. Vetëm për shkak se keni lëkurë të yndyrshme nuk do të thotë që ju duhet të përdorni një pastrues me shkumë për të tharë vajin, lëkura juaj do të lëshojë vetëm më shumë yndyrë sepse mbron veten. Nëse lëkura juaj është në anën e thatë, ju duhet të shtoni më shumë hidratim me pastruesin tuaj, sepse kjo është ajo që i mungon lëkurës tuaj.”

Angela Caglia: “Rimendoni rutinat tuaja të pastrimit paradite dhe pasdite”

“Sekreti im më i madh i bukurisë është të mos pastrohem në mëngjes. Unë ua them këtë klientëve të mi dhe ata kthehen katër javë më vonë me lëkurë të balancuar dhe të ndryshuar. Ndërsa flemë, organet tona po rigjenerohen dhe lëkura jonë është organi ynë më i madh. Lëkura juaj është në ekuilibër të përsosur nga rituali juaj i natës. Gjatë natës, veçanërisht nëse jeni mbi 30 vjeç, përdorimi i një vaji të lehtë pastrimi është i domosdoshëm, pasi vajrat përbëhen me antioksidantë dhe acide yndyrore esenciale, të cilat lëkura jonë ka nevojë për të qenë e shëndetshme. Më pëlqen vaji i marulës dhe shkuma e livadheve, sepse janë të shkëlqyera edhe për lëkurën e prirur ndaj akneve. Unë i kam përfshirë të dyja në vajin tim të pastrimit Neroli. Vajrat e pastrimit funksionojnë më së miri me vajrat natyralë të lëkurës tuaj për të pastruar thellë papastërtitë dhe kremrat e diellit pa tharë barrierën tuaj lipidike.