Celebrities Film & Tv Showbiz

“Fetishizon dhimbjen femërore…”/Emily Ratajkowski kundër filmit “Blonde”!

“Blonde”, filmi për jetën e Marilyn Monroe ka pak ditë që shfaqet në Netflix dhe tashmë ka sjellë një valë reagimesh. Mes atyre që e kanë parë është edhe supermodelja Emily Ratajkowski, e cila jo vetëm që nuk ka përshtypje të mira, por edhe e ka “gjykuar” publikisht. Përmes llogarisë që mban në TikTok, modelja e njohur ka postuar një video ku flet për filmin. Arsyeja që ajo u shqetësua nga “Blonde” me protagoniste Ana de Armas, ishte se dhimbja femërore paraqitet si një tjetër fetish.

Në klipin që ajo ka postuar, Ratajkowski dëgjohet duke thënë:

Nuk jam e befasuar kur dëgjoj se është një film tjetër që fetishizon dhimbjen femërore, madje edhe në vdekje.

Më pas, pasi iu referua Amy Winehouse, Britney Spears dhe Princeshë Diana, 31-vjeçarja shtoi:

Ne na pëlqen të fetishizojmë dhimbjen femërore… Ne jemi të fiksuar pas vajzave të vdekura dhe vrasësve serialë. Si gra, dua të them, mund të them me siguri, por kam mësuar se si të fetishizoj dhimbjen dhe lëndimin tim në jetën time.. Unë mendoj se ne e bëjmë këtë në shumë, shumë mënyra të ndryshme. Por unë dua që kjo të ndryshojë. Kështu që unë kam një sugjerim. Mendoj se të gjithë duhet të shqetësohemi pak më shumë.

@emrata

So done with the fetishization of female pain and suffering. Bitch Era 2022

♬ original sound – Emrata

Ndërkaq, pasi panë trailerin më 28 korrik, fansat kritikuan në mediat sociale drejtorët e kasting për theksin e De Armas në film. Shumë thanë se theksi i aktores kubane është shumë i rëndë dhe se ajo nuk tingëllon aspak si Monroe. “A jam unë e vetmja që nuk habitem që Ana De Armas tingëllon keq në trailerin “Blonde?”-shkroi dikush në Twitter.

“Theksi i saj është shumë i rëndë, do të duhej shumë që ajo të tingëllonte bindshëm si Marilyn.” “Unë mendoj se Ana de Armas është një aktore fantastike dhe duket e mrekullueshme si Marilyn, por unë ende dëgjoj theksin e saj në trailerin “Blonde” dhe kjo e nxjerr atë jashtë personazhit për mua,” -shkroi dikush tjetër.