Celebrities Film & Tv

Filmat e mrekullueshëm që gjatë viteve me fitimet e tyre në arkë dështuan!

Shtoni “Shazam! Fury of the Gods” në listën e gjatë të dështimeve në arkë. Filmi më i fundit i Warner Bros me pritshmëri të larta fitoi vetëm 30 milionë dollarë në debutimin e tij vendas në arkë, shumë më poshtë se 53 milionë dollarët e filmit origjinal “Shazam!” në vitin 2019. Është një humbje e madhe financiare duke marrë parasysh se “Fury of the Gods” kushtoi 110 milionë dollarë për t’u bërë dhe 100 milionë dollarë të tjera për në treg. Filmi i bashkohet titujve të tillë si “Babylon” i Paramount, “Bros” i Universal dhe “Amsterdam” i Disney/Fox në listën e atyre bombave të profilit të lartë të kohëve të fundit nga studiot kryesore të Hollivudit. Por jo të gjithë këta tituj e meritonin një fat të tillë në arkë. Historia e kinematografisë është e mbushur plot me filma të vërtetë të shkëlqyer që pësuan rënie të tmerrshme në arkë.

Nuk është çudi që Martin Scorsese u bë viral vitin e kaluar për kundërshtimin e obsesionit të industrisë me numrat e arkëtarëve dhe gjykimin e filmave bazuar në fuqinë e fitimeve të fundjavës së tyre të parë. “Që nga vitet ’80, ka pasur një fokus në numra. Është disi e neveritshme,” tha Scorsese në Festivalin e Filmit në Nju Jork 2022.

Kostoja e një filmi është një gjë. Kuptoni që një film kushton një shumë të caktuar, ata presin që të paktën të marrin shumën… Theksi tani është te numrat, kostoja, fundjava e hapjes, sa fitoi në SHBA, sa bëri në Angli, sa bërë në Azi, sa fitoi në të gjithë botën, sa shikues mori. Si regjisor dhe si një person që nuk mund ta imagjinojë jetën pa kinema, më duket gjithmonë fyese.

Edgar Wright është një tjetër figurë e madhe që ka mbajtur një qëndrim kundër vlerësimit të arkës, duke u thënë fansave vjeshtën e kaluar gjatë kursit të tij të BBC Maestro, “Fundjava treditore nuk është fundi i historisë për asnjë film. Njerëzit nuk duhet ta pranojnë këtë ide. Vlerësimi i filmave nga arkat e tyre është si tifozët e futbollit ekuivalent me filmat. Shumica e filmave të mi të preferuar që sot konsiderohen klasikë nuk konsideroheshin si hite në kohën e tyre.”

Scorsese dhe Wright kanë të drejtë në një pikë, pasi shumë nga filmat më të vlerësuar nga kritika në këtë shekull filluan si të dështuar në arkë në atë kohë. Qoftë “Children of Men” ose “The Master” ose “Under the Skin”, është bërë plotësisht e qartë se nuk mund ta gjykosh një film nga brutalet e tij. Më poshtë, Variety ofron një përzgjedhje të filmave të shkëlqyer që dështuan me fitimet e tyre në arkë.

1.Tár

Psikodrama e Todd Field “Tár” solli Cate Blanchett në rolin e saj ndoshta më të vlerësuar deri më sot dhe fitoi gjashtë nominime për Oscar, duke përfshirë filmin më të mirë dhe aktoren më të mirë, por filmi i mbështetur nga Focus Features mezi kaloi 6 milionë dollarët në arkat e brendshme. Filmi u shfaq më i fortë jashtë shtetit me një total prej 24 milionë dollarësh në mbarë botën, por vështirë se ishte i mjaftueshëm për të përballuar një buxhet prodhimi që thuhet se i kalonte 30 milionë dollarët. Kritiku i filmit Owen Gleiberman e cilësoi “Tár” si filmin më të mirë të vitit 2022, duke shkruar:

Është një portret mahnitës i famës dhe fuqisë. Është një vështrim joshës në flluskën e lartë të botës së muzikës klasike. Është një thriller që shpaloset në mënyrë tinëzare për një artiste brilante, të varur nga bukuria, e cila është zhbërë nga oreksi i saj.

2.The Fabelmans

Drama familjare autobiografike e Steven Spielberg “The Fabelmans” fitoi vlerësime të mira nga kritikët e filmit dhe 7 nominime për çmimet Oscar, duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë, por filmi ndoqi të njëjtën rrugë si adaptimi i tij “West Side Story” duke dështuar që ta kthejnë respektin e industrisë në shifra apo fitime në arkë. Drama e mbështetur nga Universal kushtoi 40 milionë dollarë për t’u prodhuar, por fitoi vetëm 17 milionë dollarë në arkat e brendshme. Arriti të fitonte 42 milionë dollarë në mbarë botën, por përputhja me buxhetin tuaj të prodhimit nuk është shumë e suksesshme duke pasur parasysh se kishte ende një shpenzim të madh marketingu dhe një turne të zgjatur për shtyp në sezonin e çmimeve që kushtoi miliona shtesë për Universal.

3. Babylon

Babylon” i Damian Chazelle u dëshmua të ishte një nga titujt më të urryer ose më të dashur të vitit 2022. Vështrimi i ashpër i aktorëve të filmave (të luajtur nga Brad Pitt dhe Margot Robbie) që përpiqen të përshtaten me fotot zanore në vitet transformuese të Hollivudit 1920 dhe 1930 ishte e tepërt dhe e tejmbushur, por e gjithë zhurma rreth shthurjes së tij nuk u përkthye në dollarë në arkë. Filmi mezi fitoi 15 milionë dollarë në arkat e brendshme dhe arriti me 63 milionë dollarë në mbarë botën, një humbje e madhe financiare duke marrë parasysh që Paramount raportohet se shpenzoi të paktën 80 milionë dollarë në prodhim dhe më pas miliona të tjera në marketing.

4.Women Talking

Sarah Polley fitoi Oscar-in për skenarin më të mirë të adaptuar me “Women Talking”, i cili përqendrohet te gratë e dhunuara të një komuniteti të izoluar Menonite që mblidhen për të votuar nëse do të qëndrojnë në koloni apo do të largohen për në një shtëpi të re. Shqyrtimet ishin mbresëlënëse për filmin dhe zhurma e çmimeve ishte e fortë, por “Women Talking” mezi ia kaloi shifrës së 5 milionë dollarëve në arkat e brendshme dhe nuk arriti kurrë 10 milionë dollarë në mbarë botën. Buxheti thuhet se ishte në intervalin tetëshifror.

5.She Said

Universal Pictures shpenzoi një raport prej 30 milionë dollarësh për prodhimin e “She Said”, në të cilin luajnë Carey Mulligan dhe Zoe Kazan si reportere të The New York Times që treguan historinë e abuzimit të Harvey Weinstein. Publiku kryesisht e injoroi filmin, pasi ai arriti me 5.8 milionë dollarë në arkat e brendshme dhe fitoi vetëm 13 milionë dollarë në mbarë botën. Kritiku i filmit Owen Gleiberman vlerësoi “She Said” për të qenë “e tensionuar, e ngarkuar dhe bindëse”, duke shtuar, “Ju mund të pyesni veten se si, saktësisht, “She Said” do të trajtonte atë që ndihej ajo histori përpara se të bëhej një histori. Filmi e realizon këtë duke prekur diçka që ishte gjithmonë një pjesë thelbësore e sagës së Weinstein, por një që nuk e kam përjetuar kurrë aq gjallërisht sa e kam parë “She Said”: frika e përhapur dhe e padepërtueshme që sundoi viktimat e Harvey Weinstein.”

6.Armageddon Time

Drama autobiografike e James Grey “Armageddon Time” fitoi vlerësime të favorshme nga Festivali i Filmit në Kanë 2022, por njoftimet dhe yjet si Jeremy Strong dhe Anne Hathaway nuk ishin të mjaftueshme për të sjellë fitime në arkat e mëdha. Me një buxhet të raportuar prodhimi në rangun prej 15 milionë dollarësh, Focus Features i lëshuar dështoi me vetëm 1.8 milionë dollarë në arkat e brendshme. Filmi doli me vetëm 6 milionë dollarë në mbarë botën. Grey tregon historinë e edukimit të tij si një djalë i ri hebreo-amerikan i rritur në Queens të viteve 1980.

7.Three Thousand Years of Longing

E gjithë zhurma e madhe për “Mad Max: Fury Road” nuk mund të nxiste interes për vazhdimin e regjisorit George Miller “Three Thousand Years of Longing”, ku interpreton Tilda Swinton si një studiuese që e gjen veten duke takuar një xhind (Idris Elba) dhe duke menduar çfarë tre dëshiron të kërkojë. Publikimi i Amazon Studios arriti në arkë me një hapje të vogël prej 2 milionë dollarësh. Është turp duke pasur parasysh se sa idiosinkratik është vizioni i Millerit për filmin. Ndërsa studiuesja dhe xhindi debatojnë mbi etikën e bërjes së dëshirave, Miller kthehet në histori për të përshkruar kujtimet e hollësishme të tre mijë viteve të xhindit që enden globit.

8.Bros

Billy Eichner bëri më shumë bujë pasi komedia e tij e mbështetur nga Universal “Bros” dështoi në arkë me një hapje prej 4.8 milionë dollarësh. Shkrimtari dhe ylli fajësuan homofobinë për zhgënjimin, megjithëse me siguri marketingu i dobët i filmit dhe data e çuditshme e publikimit luajtën gjithashtu rol në performancën e dobët të tij. Pavarësisht, “Bros” është një film vazhdimisht qesharak që i përmbahet një formule të provuar dhe të vërtetë të komedisë romantike. Me fjalë të tjera, nuk ka asnjë arsye që të mos jetë një turmë e madhe që tërheq shumë sy.

9.Nightmare Alley

Filmi i Guillermo del Toro “Nightmare Alley” pati aq vështirësi në arkë (filmi fitoi 37 milionë dollarë në mbarë botën me një buxhet prodhimi prej 60 milionë dollarësh) sa që Martin Scorsese shkroi një op-ed në Los Angeles Times duke u kërkuar njerëzve të shkonin ta shihnin filmin në teatro. Scorsese tha se ishte “shqetësuese” se si shikuesit nuk po e shihnin “Nightmare Alley”, ku interpreton Bradley Cooper si një mashtrues që nga punëtor i karnavalit shndërrohet në iluzionist me famë botërore. Peter Debruge i Variety e quajti “Nightmare Alley” një përzgjedhje të kritikëve dhe e quajti atë “një noir bravura” në rishikimin e tij të mrekullueshëm, duke shtuar:

Regjisori i “Shape of Water” mbledh një ansambël ëndrrash për këtë atraksion spektakolar të shfaqjeve anësore, duke përfshirë Cate Blanchett si më të akullt. femme fatale e kemi parë në shekuj.

Pavarësisht se ishte në arkë, “Nightmare Alley” mahniti votuesit e Akademisë mjaftueshëm për të fituar katër nominime për Oscar, përfshirë filmin më të mirë. Filmi tani është në dispozicion për t’u transmetuar në Hulu dhe HBO Max.

10.West Side Story

Muzikalet patën një ecuri jo të mirë në arkë në vitin 2021. Adaptimi i “West Side Story” i Steven Spielberg mahniti kritikët e filmit, por shikuesit e filmave amerikanë e injoruan kryesisht filmin pasi ai fitoi vetëm 38 milionë dollarë në arkat e brendshme. Rritja globale e filmit arriti deri në 73 milionë dollarë, por kjo nuk ishte mjaft e mirë duke pasur parasysh se kushtoi mbi 100 milionë dollarë për t’u prodhuar. Mund të shpresohet vetëm se debutimi i filmit në transmetim përmes Disney Plus në mars 2022 do të sjellë fitime të reja. “West Side Story” fitoi shtatë nominime për Oscar, duke përfshirë ofertat për film, regjisor dhe aktore dytësore për Ariana DeBose.

11. In the Heights

Përshtatja e bujshme e Jon M. Chu e fituesit të Tony të Lin-Manuel Miranda “In the Heights” pati një fat të mjerueshëm në arkë në verën e vitit 2021, duke fituar vetëm 29 milionë dollarë në SHBA dhe nën 45 milionë dollarë në mbarë botën. Owen Gleiberman i Variety-it e cilësoi filmin:

Këngët e Mirandës janë një përzierje e hip-hop-it elektrizues, salsa-s dhe lirizmit të Broadway-it, dhe regjisori Jon M. Chu i vë në skenë të gjitha me një lojë të guximshme, pavarësisht nëse ai është duke vendosur një numër produksioni për ëndrrat e larta në një pishinë publike ose lënien e dy të dashuruarve të lirë në anë të një ndërtese. “In the Heights” na tregon lagjen fjalë për fjalë nga çdo kënd, duke kapur jetën e njerëzve të kapur në një valle delirante, nganjëherë zemërthyese midis tokës së paraardhësve të tyre dhe Amerikës që ata kanë bërë të tyren.

12. The Last Duel

Epika e periudhës së Ridley Scott “The Last Duel” është një nga bombat më të mëdha të arkëtarëve të epokës së pandemisë. Filmi kishte një buxhet prodhimi mbi 100 milionë dollarë dhe fitoi vetëm 10 milionë dollarë në SHBA dhe 30 milionë dollarë në arkat botërore. Këto shifra e bëjnë atë një dështim historik, veçanërisht për yjet e mëdhenj si Matt Damon dhe Ben Affleck. Filmi i mrekullueshëm ishte për të ardhur keq duke marrë parasysh se Scott përgatiti një epikë historike “mjaft interesante” dhe “një dramë tërheqëse ambicieje, romantike dhe mashtrimi politik”, siç shkroi Owen Gleiberman i Variety në rishikimin e tij.”The Last Duel” tani po transmetohet në HBO Max.

13.The Many Saints of Newark

Filmi paraardhës i David Chase “Sopranos” “The Many Saints of Newark” ishte ndoshta viktima më e madhe e vendimit të Warner Bros. për t’i vendosur të gjithë filmat e tyre të vitit 2021 në transmetim përmes HBO Max në të njëjtën ditë kur u hapën në kinema. “Newark” arriti në arkë me vetëm 8 milionë dollarë në SHBA dhe vetëm 12 milionë dollarë në mbarë botën, edhe pse drejtuesit e studios shprehën kënaqësinë me mënyrën se si prequel performoi në transmetim. Është e sigurt të supozohet se brezat e shikuesve që ishin mësuar të shikonin “The Sopranos” në televizion ose në transmetim, u mbërthyen me atë metodë shikimi për “The Many Saints of Newark”. Filmi tani është në dispozicion për t’u transmetuar në HBO Max.

14. The Suicide Squad

A do të kishte qenë “The Suicide Squad” i James Gunn-it një blockbuster më i madh nëse nuk do të kishte qenë pandemia dhe vendimi i Warner Bros. për të transmetuar filmin në HBO Max në të njëjtën kohë kur u hap në kinema? Ne vetëm mund të shpresojmë, pasi grupi i ashpër i DC Comics i Gunn meritonte të fitonte shumë më tepër se 55 milionë dollarët e tij në SHBA dhe 167 milionë dollarë në mbarë botën. Këto raporte përfundimtare janë jashtëzakonisht të ulëta për një film komik, veçanërisht për një buxhet prodhimi prej 185 milionë dollarësh.

Është një histori e origjinës së ekipit të rrëmujshëm që ndihet sinqerisht e zhytur në botën e krimit dhe për xhirim është bërë me një zgjuarsi prerëse që nderon zhanrin e ‘The Dirty Dozen'” duket se “The Suicide Squad” e gjeti audiencën e saj në HBO Max pasi seriali “Peacemaker” ishte një hit i slam-dunk për shërbimin e transmetimit këtë vit dhe do të rikthehet për një sezon të dytë.

15.The Rhythm Section

Duke fituar nën 6 milionë dollarë në mbarë botën me një buxhet prodhimi prej 50 milionë dollarësh, thriller-i aksion me protagonist të Blake Lively “The Rhythm Section” ishte një nga dështimet më të mëdha të arkëtimeve të vitit 2020. Është shumë turp duke marrë parasysh se çfarë filmi aksion të jashtëzakonshëm e ka bërë filmin është mirësjellje e regjisorit të saj të talentuar Reed Morano (një fitues i Emmy-t për “The Handmaid’s Tale” i cili duhet të ishte lehtësisht në listën e thirrjeve të Marvel pas kësaj përpjekje regjisoriale). Luan rolin e një gruaje që niset për hakmarrje pasi zbuloi se rrëzimi i avionit që vrau familjen e saj ishte një sulm terrorist. Filmi është “një thriller i errët, i çuditshëm dhe i papritur njerëzor”, shkroi Peter Debruge i Variety në rishikimin e tij.

16.Ad Astra

“Ad Astra” mezi doli edhe në arkë me 127 milionë dollarë bruto në mbarë botën me një buxhet pak më pak se 100 milionë dollarë, por filmi u injorua kryesisht në SHBA me një grumbullim të brendshëm prej 50 milionë dollarësh. Ky është një dështim kur keni Brad Pitt-in e parë dhe në qendër të një odiseje hapësinore epike (veçanërisht gjatë një kulmi karriere falë turneut të tij për shtyp në sezonin e çmimeve për “Once Upon a Time… in Hollywood”). Larg nga filmi juaj standard aksion, “Ad Astra” projekton historinë intime të një njeriu që lufton me trashëgiminë e babait të tij në një kanavacë aq të gjerë sa sistemi diellor.

17. Doctor Sleep

Pritshmëritë për “Doctor Sleep” të Mike Flanagan ishin të larta duke pasur parasysh se është një vazhdim i “The Shining” dhe se horrori mbetet një nga zhanret më fitimprurëse në arkë. Mjerisht, filmi arriti në vend me vetëm 31 milionë dollarë. Kjo mund të jetë për shkak se Flanagan ofroi një udhëtim horror më të ngadaltë sesa filmi juaj standard “It” i mbushur me frikë nga Blumhouse. Siç shkroi Owen Gleiberman i Variety në rishikimin e tij:

Unë ende nuk e di nëse “The Shining” kishte nevojë për një akt të dytë, por “Doctor Sleep” paraqet një që është mjaft i freskët dhe shqetësues për të justifikuar ekzistencën e tij. Filmi vazhdon për 151 minuta të zgjatura në mënyrë të panevojshme, dhe kjo është padyshim një nënprodukt i suksesit të “It”, adaptimi i gjatë i vitit 2017 i gjysmës së parë të romanit vrasës-klloun të King. Por në këtë rast kontrasti shërben vetëm për të rritur mënyrën sesi ‘Doctor Sleep’, ndryshe nga filmat ‘It’, të paktën e përdor gjatësinë e tij për të zhytur në një gjendje frike të vërtetë soditëse.

18.Annihilation

Paramount e dinte se thrilleri fantastiko-shkencor i mprehtë, ekzistencial i Alex Garland, “Annihilation” ishte një rrezik gjigant dhe si rezultat i shiti të drejtat ndërkombëtare të filmit për Netflix. Pavarësisht fuqisë së yjeve nga Natalie Portman dhe kritikave të mira, “Annihilation” dështoi në arkë me vetëm 32 milionë dollarë në SHBA, pavarësisht një buxheti prodhimi prej 40 milionë dollarësh. Portman luan një profesoreshë biologjie që ka për detyrë të hyjë në një zonë misterioze të karantinuar të organizmave mutues, në mënyrë që të kuptojë se çfarë ndodhi me burrin e saj të zhdukur. “Annihilation” ishte një dështim në arkë, por mbetet një nga filmat më të mirë fantastiko-shkencor të viteve 2010.

19. Destroyer

Thrilleri i zymtë detektiv i Karyn Kusama “Destroyer” mburrej me një performancë të zhurmshme Oscar nga Nicole Kidman, por fitoi vetëm 1.5 milion dollarë në arkat e SHBA. Ndërkombëtarisht, “Destroyer” përfundoi shfaqjen e tij me 5.5 milionë dollarë. Këto fitime e bëjnë dramën një nga dështimet më të mëdha të Kidman. Filmi sjell Kidman në rolin e një ish-oficere policie që hakmerret kundër bandës që ishte në qendër të një rasti të shpërthyer nga vite më parë.

20.Blade Runner 2049

“Ndërsa “Blade Runner” origjinal u përqafua (përfundimisht) për potencialin e tij të parealizuar, vazhdimi i tij renditet si një nga filmat më të mëdhenj fantastiko-shkencor të të gjitha kohërave,” shkroi Peter Debruge i Variety në rishikimin e tij të mrekullueshëm të kryeveprës fantastiko-shkencore të Denis Villeneuve. “Blade Runner 2049.” Filmi nuk kaloi as shifrën e 100 milionë dollarëve në SHBA, një pikë vdekjeje për një film me pritshmëri  të larta ekskluziviteti të mbështetur nga studio. “2049” thuhet se humbi Alcon Entertainment deri në 80 milionë dollarë. Pavarësisht, filmi fitoi Oscar për kinematografi dhe efekte vizuale dhe mbetet një gur prove fantastiko-shkencor i viteve 2010.