Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Kujdes! Smoothie-t dhe lëngjet jeshile nuk janë aq të mira sa mendoni, ato mund të dëmtojnë veshkat tuaja!

Hepatologia e njohur Dr. Cyriac Abby Philips ka ngritur shqetësime për lëngjet jeshile dhe smoothie-t duke thënë se konsumimi i rregullt mund të çojë në dëmtim të veshkave. Në një seri postimesh, Dr. Philips përzierja e patëllxhanëve, panxharit, spinaqit dhe gjetheve jeshile së bashku me agrumet mund të shkaktojë nefropati akute oksalate, një sëmundje serioze që çon në gurë në veshka dhe inflamacion. Dr. Cyriac shkroi në Twitter:

Ju lutemi, mos i përzieni frutat dhe shumë perime të papërpunuara jeshile dhe me ngjyrë në një blender dhe bëni vetes një lëng detoksifikues nëse keni sëmundje para-ekzistuese të mëlçisë.

Gjendja, sipas ekspertëve shëndetësorë, shkaktohet nga marrja e lartë dietike e ushqimeve të pasura me oksalate. Sipas studimeve të publikuara në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë, Nefropatia Akute Oxalate ka një potencial për përparim në fazën e fundit të sëmundjes renale. Shpesh këshillohet nga ekspertët e shëndetit për të marrë smoothie ose lëngje jeshile si një mënyrë e shkëlqyer për të nisur ditën.

Smoothiet janë të ngarkuara me antioksidantë, vitamina dhe minerale, të cilat ndihmojnë në ushqimin dhe përmirësimin e shëndetit tuaj. Megjithatë, shtimi i disa përbërësve në përmasa më të larta mund të sigurojë minerale dhe komponime të tjera në sasi që tejkalojnë dozën e rekomanduar ditore, duke mbingarkuar veshkat dhe duke ndikuar në shëndetin e tyre.

Lëngjet e gjelbra dhe smoothiet janë shpesh të pasura me oksalate gjenden në spinaq, luleradhiqe, panxhar, zarzavate, manaferra, brokoli, lakër dhe karota. Në disa njerëz, oksalatet grumbullohen në indet e trupit dhe provokojnë inflamacion. Grumbullimi i oksalatit, sipas mjekëve është shoqëruar me dhimbje kronike, gurë në veshka, simptoma neurologjike, dhimbje vulvare dhe dhimbje fibromialgjike.

Sipas hulumtimeve, një konsum i lartë i oksalatit përcaktohet si konsumi i 250 mg oksalat në ditë. Një filxhan spinaq përmban rreth 650 mg oksalat. Trupi zakonisht nxjerr oksalate përmes urinës dhe jashtëqitjes pasi ato bashkohen me kalciumin në stomak për të formuar oksalate të kalciumit. Marrja e ushqimeve të pasura me oksalate pa nivele adekuate të kalciumit rrit ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të gurëve.

Teorikisht, nivelet e pamjaftueshme të kalciumit në dietë e bëjnë oksalatin të disponueshëm për përthithje. Më pas transportohet në veshka për heqje eventuale përmes sistemit urinar. Ky oksalat i tepërt zbërthehet në acid oksalik, i cili reagon me kalciumin për të formuar kristale të oksalatit të kalciumit. Këto kristale rriten në madhësi me kalimin e kohës, duke u shndërruar në gurë në veshka. Këtu janë disa hapa që mund të ndërmerrni për të minimizuar rrezikun e shfaqjes së gurëve në veshka ose dëmtimit të organit gjatë marrjes së smoothie-t tuaj të preferuar.

Bëni një smoothie ose lëng të përshtatshëm për veshkat

Përfshini fruta dhe perime që janë të ulëta në kalium si manaferrat për të bërë një smoothie të ekuilibruar. Shmangni shtimin e shumë spinaqit dhe zvogëloni numrin e produkteve të qumështit në pije. Gjithashtu, mund të shtoni lëng selino pasi promovon shëndetin e veshkave dhe parandalon formimin e gurëve.

Merrni një sasi të mirë të kalciumit

Rritni marrjen e kalciumit për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të problemeve me veshkat gjatë marrjes së smoothies dhe lëngjeve. Një dietë e pasur me kalcium, e cila gjithashtu përfshin ushqime të pasura me vitaminë D, ndihmon në eliminimin e shumicës së fosfatit dhe oksalatit në zorrët tuaja.

Ulni sasinë e kripës

Kufizimi i marrjes së natriumit në ushqim mund t’ju ndihmojë të mbani veshkat tuaja pa sëmundje. Mjekët rekomandojnë kufizimin e marrjes ditore të kripës në rreth 2-3 gram.

Pini shumë lëngje

Pirja e 3-5 litra ujë në ditë mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të gurëve në veshka për ata që marrin smoothie që përmbajnë nivele të larta të oksalatit ose fosfatit. Marrja e mjaftueshme e lëngjeve siguron që urina të mos ngopet shumë me këto substanca, duke parandaluar zhvillimin e kristaleve të fosfatit të kalciumit ose oksalatit në veshkat tuaja.