Celebrities Fashion Gossip Showbiz

Një këndvështrim i jetës dhe suksesit të tij komplet ndryshe, Timothée Chalamet në një intervistë ekskluzive për GQ!

Në një intervistë të dhënë së fundmi për GQ aktori i njohur Timothée Chalamet e ka nisur gjithçka duke thënë:

Unë as nuk e di nëse dua ta ndaj këtë me ju sepse është mjaft personale, por si aktor, në kokën tënde jeton në një tavolinë ngrënieje dhe ke 30 personalitete rreth e rrotull dhe po përpiqesh t’i ndjekësh ato, pa u çmendur.

Të mbledhur në tryezë ishin, po, personazhet e shumtë që ai kishte mishëruar në filma. Por kishte edhe versione të tij që ishin ndërtuar në publik dhe ishin reflektuar tek ai. Kishte versione të ndërtuara përmes së vërtetës. Versionet e ndërtuara me hamendje. Versionet e ndërtuara përmes fabrikimit të drejtpërdrejtë. Dhe më në fund ishte personi që ai në të vërtetë ishte dhe është nën të gjitha të tjerat.

“Dhe ishte kur ai djalosh nuk u rreshtua me të parët, gjërat mund të bëheshin shumë të vështira.”

Një natë jave këtë verë, pasi zakonisht shkoj të fle, Timothée Chalamet- i vërteti, erdhi pranë ndërtesës time të apartamentit në qendër të Manhattan-it. Ishte vapë me avull dhe ai kishte kapuçin lart dhe një xhaketë xhinse. Ai kishte gjithashtu një maskë edhe pse një maskë në publik, natën, tërheq më shumë sy në rrugën tuaj sesa të devijon. Ai po ecte me pep, me liri të lëvizjes.

Ai preferoi të shëtiste qytetin e tij natën këto ditë, si ‘Batman’, kur mund të lëvizë lehtësisht në hije. Batman-i ishte i uritur dh më pyeti:

“A e dini se ku mund të marr një sanduiç?

Pasi eci pak, ngriti sytë.

Unë thjesht do të shkoja atje, por a ka vend më të mirë se ai?

Ishte një bodega e ndyrë, e binda të merrte një tas me makarona nga një vend që ishte i gatshëm të qëndronte hapur deri vonë. Ne folëm për filmat e tij të ardhshëm të suksesshëm, Wonka dhe Dune dhe transformimin që kishte ndodhur si profesionalisht ashtu edhe personalisht që nga hera e fundit që pashë Chalamet, në 2020. Ai u shpreh:

Vë bast se jam shumë më i qetë se sa po flisja me ju në Woodstock

Kjo ishte vera e parë me COVID-19, të cilën ai e kishte kaluar mes qytetit të Nju Jorkut dhe Nju Jorkut, duke bërë çmos për të mos e humbur mendjen. Ai ishte atëherë 24 vjeç dhe një yll në zhvillim i Hollivudit, me të gjitha mundësitë e parashtruara para tij për të cilat ai kishte kaluar jetën e tij të hershme duke fantazuar. E megjithatë ja ku ai ishte, aty ishim ne të gjithë, i mbërthyer, i pezulluar në mes të jetës dhe duke shpërthyer për t’u rikthyer në punë.

Kisha kaluar shumë kohë pas shkollës së mesme me kokën në re, duke imagjinuar një jetë si aktor dhe plotësisht të pavëmendshëm ndaj jetës që po bëja në të vërtetë. Isha pa kontakt me një jetë të lidhur. Gjatë COVID  unë u detyrova të kontaktoja shumë me jetën time gjithnjë e më të paprekur. Nuk ishte mirë për mua.

Por kur e pashë këtë verë, ai ishte tre vjet më i madh, tre vjet më i mençur dhe i gatshëm të më kënaqte duke matur distancën midis asaj kohe dhe tani. Për ata që mbajnë rezultate në shtëpi, ky është kopertina e tretë e Chalamet në GQ dhe historia e tretë që kemi bërë në atë që është bërë një lloj projekti afatgjatë në vazhdim. Gjashtë vjet më parë, kur e takova në fillimin e tij të famës nga Call Me by Your Name, pashë nga afër një person në momentet e fundit të jetës së tyre. Tre vjet më parë, kur u takuam për kapitullin e dytë, pashë nga afër një person që bënte llogari në kohë reale me atë raketë të famshme dhe të famshme. Më pas këtë verë, ja ku ishim përsëri, duke bërë një version të asaj që kishim bërë më parë, thjesht duke ecur përreth, duke u fshehur dhe përndryshe duke bërë një bilanc të një momenti në kohë në një karrierë të hershme dhe të jashtëzakonshme.

Edhe duke shkuar në apartamentin e mikut tim Julian ka një Polaroid, sepse ai polaroidon të gjithë ata që kanë jetuar në apartament, dhe kur shoh shprehjen time atje, jam si : Njeri, ndihem sikur kam jetuar shtatë jetë që atëherë.

Nuk ishte vetëm grumbullimi i kohës, por strumbullari që ai ndjeu se po kalonte nga një fazë e jetës dhe karrierës së tij në tjetrën. Ai solli bestsellerin e fundit “Katër mijë javë” (teza: Një jetë e mirë është vetëm 4,000 javë, kështu që si planifikoni të mos humbisni asnjë prej tyre?) dhe Klubi 27 (ai ishte tani vetë 27) dhe mjegulla zvarritëse që kishte ngadalë pastaj papritmas mbështjelli njerëzit e moshës së tij. “Ti fillon të shkosh në Instagram, të shohësh njerëz nga shkolla jote e mesme duke u martuar, miq që kanë fëmijë, dhe fillon të shkosh: Kjo gjë me topa në mur, edhe në këtë nivel të mrekullueshëm në të cilin jam, ndoshta nuk mund ta kisha. shkoi më mirë – ju ende filloni të pyesni veten, sa kohë duhet të ndryshoni?

Ndryshimi material nuk ishte aq i thjeshtë. Në fund të fundit, ky ishte një nga aktorët e rinj më të dashur në Hollywood. Ky ishte dikush të cilit i kishin thënë se ishte mjaft i mirë ashtu siç ishte. Ky ishte një djalë i ri i cili, kur u shfaq , sikur të ishte plotësisht i formuar si në ekran, ashtu edhe duke promovuar filma, në talentin dhe sharmin e tij të jashtëzakonshëm, shkoi në një shfaqje të natës vonë dhe iu lut një audiencë të drejtpërdrejtë: Mos bëj kurrë ndryshim! Ju lutem mos ndryshoni!

Njerëzit do të rrotullojnë sytë se këto janë probleme të vërteta për t’u pasur, por kjo është një sfidë interesante për t’u ndjerë për jetën, punën dhe artin, se këto janë gjëra ku në të vërtetë duhet të mos jetë një evolucion.

“Është si Bob,” tha ai, duke nënkuptuar Dylanin, të cilin ai po përgatitej të luante në filmin e ardhshëm të James Mangold, A Complete Unknown, për më shumë se tre vjet. Koka e tij ishte në të, Dilani ditë e natë, dhe ai ishte i përshtatur, si gjithmonë, me jehonat midis jetës së tij dhe historive që po stërvitej për të treguar. “Metafora e Dylanit po shkon elektrike,” tha ai, duke iu referuar momentit famëkeq në Festivalin Folklorik të Njuportit të vitit 1965, kur Dylan, një zot i vërtetë akustik i asaj epoke, futi kitarën e tij në një amplifikator, nxori një grup dhe filloi të lëkundet vërtet.

Tani, gjëja më e mirë për të elektrizuar është se ishte në emër të artit. Ky ishte një akt rebelimi dhe një shtytje në një drejtim muzikor që ndodhi…. Kështu që nuk dua të them…”

Ai nuk po e thoshte – por po përpiqej ta lidhte ndoshta metaforën edhe me disa gjëra të tjera në mendjen e tij.

Zot, do të ishte kaq ironike të flisje kaq shumë për aktrimin, artin dhe veprën, dhe më pas të kapesh në një lak për kërkesat e një jete publike. Por…

Shkoi kështu bilanci i kënaqjes së dëshirës së artistit të dhimbshëm, nga njëra anë dhe lundrimit të bekimit dhe barrës së famës nga ana tjetër. Mori frymë thellë. Ai trokiti shumë në dru. Në më shumë se një rast ai shpërtheu në një rrëfim me

Unë patjetër dua ta kontekstualizoj këtë me një qëndrim mirënjohjeje, kam dëgjuar Denzel të thotë këtë në Desus & Mero… Çdo karrierë është një mrekulli…

Ndërsa shëtisnim nëpër fshat pas meze të lehtë të mesnatës, çdo bllok ndezi një kujtim. Këtu ishte teatri ku gjyshja, nëna dhe motra e tij ishin të gjitha pjesë e së njëjtës pjesë të kërcimit. Këtu ishte festa e parë ku fëmijët po pinin “Mike’s Hard”. Këtu ishte libraria ku takoi për herë të parë Ralph Fiennes dhe deklaroi me krenari se sapo kishte bërë një film me Luca Guadagnino. Unë ndava një të timen. Këtu ishte vendi ku jeton Jennifer Lawrence, thashë.

“Vërtet?” ka thënë Chalamet. “A duhet të shohim nëse ajo është në shtëpi?”

Ne vazhduam të lëviznim në vendin ku ai po qëndronte gjatë kohës që ishte në qytet. Po bëhej shumë vonë, dhe me shumë mundësi ishte nata më e qetë e verës. Asnjë koncert i Taylor Swift afër. Asnjë film i vendosur në prodhim. Asnjë lojë e playoff-it, thjesht u lëshua. Ishte, do të them si një banor tashmë prej kohësh, rrethanat e fundit absolute në të cilat dikush do të priste të dallonte një yll filmi. E megjithatë atje, nga asgjëja, erdhi një britmë mashkulli nga rruga, nga dritarja e një taksie që kalonte.

“Timothée?!?!”

Ai shikoi drejt tij, me kokën poshtë dhe shpatullat e përkulura.

“Çfarë është.”

“Oh! E imja! Zoti!” zëri u përgjigj, pasi u vërtetua me një sy demi.

Disa blloqe më vonë, ndodhi përsëri.

“Oh Zoti im!! A mundemi…?!”

Dhe ai rrëshqiti në modalitetin e fotografimit, si një shërbëtor robot, çelësi i të cilit ishte kthyer në pozicionin On.

“Nga jeni ju djema?”

I kërkova falje që e çova në zemrën e NYU.

“Këta janë njerëzit e mi”, tha ai me shaka.

Pavarësisht se u përndjek nga fotografët ose u ndalua ose u njoh, ai ende pëlqente të shëtiste vetë nëpër Nju Jork. Ishte ajo që ai kishte bërë gjatë gjithë jetës së tij, si gjithë të tjerët. Ishte barazuese, tha ai, edhe ideja që një kondicioner mund të të bjerë në kokë në çdo sekondë.

Por vitet e fundit, ishte familjariteti i tij intensiv me ato ritme të përditshme të tij në New York City që e bëri të kuptonte se mund të ishte koha për një strumbullar të madh.

Pas një shumë ditësh duke bërë të njëjtën gjë, sapo e pata këtë ndjenjë dërrmuese se isha ende duke luajtur të njëjtën dorë me letra që kisha pasur për një kohë të gjatë, por që kisha një dorë më të mirë për të luajtur,Unë jetoja në këtë vend me qira që nuk ndihej si në shtëpi. Po merrja të njëjtën proshutë, vezë dhe djathë në të njëjtën ushqim. Duke i rezistuar çdo ndryshimi të stilit të jetesës.

Gjatë gjithë kohës rrethanat e tij kishin ndryshuar. Ai ishte rritur. Filmat ishin më të mëdhenj. Profili i tij ishte pa masë më i madh. Por ai po mbahej pas diçkaje – pse? E kishte parë nga afër në Hollywood. Burri-fëmijë. Njerëzit të cilëve u pëlqente aq shumë të luanin personazhe, saqë luanin personazhe edhe në jetën e tyre reale, pa u shndërruar në të vërtetë në qenie njerëzore më të pjekura. Ai e dinte klishenë se personazhet e famshëm qëndronin në zhvillimin e moshës që ishin kur u bënë të famshëm. Por si është menduar që një yll i dashur i filmit të ndryshojë mënyrën e duhur? Si duhet të rritet ai? Si e evoluon ai në mënyrë kuptimplote jetën dhe artin e tij pa e vrarë thelbin e tij? Kjo ishte vetëm gjëja më e rëndësishme që kishte për Timothée Chalamet. Mund të jetë e vlefshme për të hartuar kursin. “Gjithçka që dija,” tha ai, “ishte koha për t’u ngritur.”

Pas kohës sonë në Woodstock në verën e vitit 2020, Chalamet fluturoi në Budapest për rixhirimin e Dune( Pjesa e Parë ) dhe u sëmur menjëherë. Ishte një histori e njohur pas asaj vere të kaluar të mbyllur. Në momentin që na lanë të dilnim nga kafazet, ne kapëm gjithçka tjetër që kishim për të kapur. Ishte një tjetër fillim i rremë për të, çdo qelizë thërriste për të punuar.

Kishte qenë aq e vështirë hyrja në Evropë gjatë COVID, sa kur Dune u mbyll, ai qëndroi në kontinent. Ai kaloi disa kohë në jug të Francës me Hedi Slimane, në Paris me Haider Ackermann, në Romë dhe Milano me Luca Guadagnino. Guadagnino i dha atij një skenar, Bones and All, një histori dashurie kanibale, një film rrugor me shëmbëlltyrë varësie, i vendosur në skajet e mesit amerikan. “Luca tha: “Unë do ta bëj nëse e bën ti”, tha Chalamet. Ky ishte edhe një vërtetim i partneritetit të tyre të frytshëm krijues, por edhe një deklaratë që dukej fjalë për fjalë e vërtetë. Në pak vite që nga Call Me by Your Name, Chalamet ishte bërë lloji i pronës së Hollivudit, prania e së cilës në një projekt ndryshe kufitar mund ta merrte atë me dritën jeshile dhe të realizohej shpejt.

Chalamet po qëndronte në një Airbnb në Romë, duke u endur nëpër qytet, thjesht duke jetuar “një lloj periudhe bosh”. Një gjë që ai kujton është se ai shikoi Nomadland, mendoi se ishte gjëja më e mahnitshme që kishte parë ndonjëherë dhe donte të bënte diçka të tillë. Bones and All ishte ndoshta kjo diçka. Ai shkoi në Milano për të biseduar me Guadagninon dhe u angazhua në vend.

Ndërkohë, ai u kthye në SHBA, priti SNL për herë të parë dhe u përgatit për rolin e tij të shkurtër në Don’t Look Up të Adam McKay, së bashku me Leonardo DiCaprio dhe Jennifer Lawrence. Ai ishte në Boston për 24 ditë, 14 prej të cilave u kaluan në karantinë dhe 10 prej të cilave ishin duke punuar. Chalamet, në gjendjen e tij më të butë, është një kërcënim energjie, dhe këtu ai u mbyll në një dhomë tjetër hoteli.

Në kohën kur arrita të vendosesha, ajo ishte dita kur Jennifer tha se ishte dita më e bezdisshme e jetës së saj, duke punuar me mua dhe Leon. Unë shpërtheva nga dhoma ime.

Ai filloi përgatitjet për Bones and All menjëherë atë pranverë, ende disi në entuziazëm të Nomadland të regjisorit Chloé Zhao. Zhao prezantoi Chalamet me Derek Endres, një nga udhëtarët pa rrënjë, të cilin ajo e hodhi për të luajtur veten në filmin fitues të Oskarit. Chalamet, i cili u lind dhe u rrit në qytetin e Nju Jorkut dhe nuk kishte kaluar kohë reale në Midwest apo në jug, kaloi disa javë të turbullta duke vozitur nëpër Ohio, Tenesi dhe Nebraska me Derek, duke folur për jetën në rrugë dhe duke dëgjuar njerëzit..

Është e vështirë të nënvizosh se sa polare janë dy mënyrat se si Timothée Chalamet e përjeton kohën. Ka shtrirje të gjata gjatë një prodhimi filmi, gjatë një cikli shtypi, gjatë një fushate mode, kur çdo minutë është planifikuar për ditë ose javë ose muaj në një kohë. Por ka shtrirje të tjera të gjata, mes krijimit të filmave dhe promovimit të tyre, që në dukje janë pa kohë siç e përjetojmë ne, me hapësira të pafundme për zhvillimin e një personazhi filmik ose zhvillimin e vetvetes.

Producentët e Plan B, Jeremy Kleiner dhe Dede Gardner, të cilët punuan me Chalamet në Beautiful Boy dhe The King, kanë një bisedë unike me të rreth filmit, muzikës dhe librave, me referenca që shkojnë deri në filozofi.

Unë mendoj se ka një dimension të tij që ndoshta jo të gjithë do ta dinin domosdoshmërisht, ku ai thjesht ka një hapje krahësh vërtet të gjerë për sa i përket asaj që ai po merr nga bota rreth tij dhe se si kjo ndikon në atë që ai ndjen, duhet të bëjë me kohën e tij.

Këto periudha midis filmave ishin historikisht intervalet që Chalamet thoshte se ndonjëherë do të merrte “ekzistencë”, për mirë ose për keq. “Shqetësimi mund të jetë një term poshtërues, por unë e kuptoj atë në një mënyrë të mirë,” tha Kleiner. “Ka një kërkim, një kërkim.” Edhe në fillim të karrierës së tij, Chalamet dukej se kishte kontroll të plotë kur po punonte në një film dhe një ndjenjë kontrolli në zhvillim kur nuk ishte. Ato javë në rrugë me Derek, ato ishin javë të mira, të shqetësuara kërkimi.

Është diçka për të cilën mendoj shumë me Dylanin,” tha Chalamet, “që ritmet e jetës janë të ndryshme. Kur rriteni në qytet, duke u çmendur gjatë pandemisë, ritmi juaj i jetës trazohet. Dhe duke udhëtuar në mes të vendit duke dëgjuar Townes Van Zandt, ritmi juaj i jetës përshtatet në një mënyrë të shkëlqyer.

Ata filmuan Bones and All në pranverën dhe verën e 2021, duke lëvizur vërtet nga një vend në tjetrin siç bëjnë personazhet. Ritmi i tij i jetës u përshtat. “Unë mora goditjen time të dytë në Cincinnati,” tha ai, për vaksinën e tij kundër COVID, sikur të ishte një dashuri e humbur prej kohësh, ose një tekst për një këngë të Townes Van Zandt. Lee, personazhi i tij kanibalist, veshi rrobat e viktimave të tij dhe lyente vija të kuqe në flokët e tij, një akt i asaj që Chalamet e quajti “vetë-stilim” me të cilin ai mund të lidhej – një djalë që përpiqej të shprehej përmes flokëve dhe rrobave të tij. Të jetosh jashtë një kamioni në periferi të Amerikës, që u desh disa përpjekje për t’u përshtatur. E pashë menjëherë pse u apelua.

 

“Aftësia e tij është thjesht prizmatike – në një mënyrë që përkufizimi do t’i duheshin vite që të gjitha palët ta shfaqnin.”

Dede Gardner

Lee është një “ngrënës”, një kanibal nga gjaku, jo nga zgjedhja. Chalamet e luan atë me një përzierje të përshtatshme të sharjes dhe urrejtjes ndaj vetvetes. Gjatë preproduksionit, raportet zbuluan se aktori i Chalamet’s Call Me by Your Name Armie Hammer ishte akuzuar nga disa gra për ndarjen e fantazive seksuale në të cilat ai përfaqësonte veten si, po, një kanibal. (Disa DM që supozohet se i janë dërguar një gruaje nga Hammer lexonin: “Unë jam 100% një kanibal. Unë dua të të ha.”) Kishte nga ata që pyesnin veten nëse zgjedhja në dukje ironike për një film tjetër nga Chalamet dhe Guadagnino ishte pak e pandjeshme. ; kishte nga ata që pyesnin veten pse Chalamet dhe Guadagnino nuk u përkulën edhe më shumë në bashkimin e çmendur.

“Dua të them, cilat ishin shanset që ne po e zhvillonim këtë gjë?, u shpreh Chalamet, duke reflektuar mbi atë periudhë të çuditshme. Kur raportet e rreme sugjeruan se filmi ishte frymëzuar nga lajmet, “më bëri të ndihem sikur: Tani më duhet ta bëj vërtet këtë,” tha ai. “Sepse kjo është e bazuar në një libër.”

Fytyra e Chalamet u ngurtësua kur i kërkova të përshkruante se si i përjetoi personalisht akuzat kundër Hammer. “Nuk e di,” tha ai me ngurrim. “Këto gjëra përfundojnë duke u klikuar kaq intensivisht. Çorientimi është një fjalë e mirë.”

Lee ishte personazhi i parë që Chalamet ndihmoi të zhvillohej në një mënyrë të madhe me një skenarist. Ishte gjithashtu filmi i parë që ai prodhoi nga maja në bisht. Kur ai prezantoi Bones and All në botë në Festivalin e Filmit në Venecia, ai e bëri këtë me një jumpsuit të kuq pa shpinë nga Ackermann. “Kur jeni duke promovuar një film më të vogël, mund ta nxisni pak,” tha ai. Roli ishte i ri, delikat dhe i fortë. Kishte shije në të që ndjeheshin menjëherë të ndryshme nga çdo gjë tjetër që ai kishte bërë, dhe megjithatë të ndërtuara rreth një qendre familjariteti intensiv. Kur e pyeta Dede Gardnerin se si “industria” e konsideron “Timothée Chalamet Entity”, emrin dhe fytyrën e të cilit mund ta vendosni në një poster filmi dhe të promovoni filmin tuaj, ajo dukej pothuajse e paaftë për të parë performuesin e pastër: “Unë dyshoj ai ulet në majë të shtyllës së totemit, “tha ajo. “Por ai është shumë i mirë. Dhurata e tij është e egër. Aftësia e tij është thjesht prizmatike , në një mënyrë që sipas definicionit do t’i duheshin vite që të gjitha palët ta shfaqnin.” Lee, atëherë, kishte ardhur dhe kishte shkua, për të mos u parë më kurrë. Ai ishte tashmë në rrugë.

Ditën që mbështjellën Bones and All, Chalamet preu barbunë e tij me vija gjaku, i lyen flokët kafe dhe fluturoi në Kanë për premierën e The French Dispatch të Wes Anderson. Në një moment, ai u përkul nga aktori Bill Murray dhe e pyeti atë se çfarë i kishte pëshpëritur Selena Gomez në tapetin e kuq të Kanës në vitin 2019. Chalamet qeshi, duke reflektuar: Ai tha:

Fama është e shpejtë!

Chalamet u përpoq të merrte pak kohë për të marrë pushime, por, tha ai, “tubat e fabrikës Wonka po thërrisnin”. Regjisori Paul King, i njohur më së miri për filmat e dashur të Paddington, ishte takuar me Chalamet në Londër rreth BAFTA-ve të vitit 2018, kur, si shumë të tjerë, ai ishte mashtruar dhe joshur nga Chalamet në Call Me by Your Name. Kur Wonka erdhi në rrugën e mbretit, Chalamet ishte me të vërtetë e vetmja zgjedhje për rolin, tha King. “Ishte: Kjo mund të jetë e mrekullueshme,  por mund të jetë gjithashtu e mrekullueshme për të.” Megjithatë, King nuk mund të mos pyeste veten se si do të ishte ky djalë, të cilin e kishte takuar vetëm një herë, tani që do të bëhej një nga yjet më të mëdhenj në botë. “Nuk është gjithmonë një recetë për ‘simpatik dhe të fokusuar’”, tha King. “Unë jam një punëtor neurotik që nuk do të lërë gur pa lëvizur – dhe me të vërtetë ndjeva se ai ishte një shpirt i afërt.”

Kjo Wonka është gjithashtu një muzikal, dhe Chalamet këndon dhe kërcen kudo. Është, tha Chalamet, “një rikthim në LaGuardia”, që do të thotë shkollën e tij të mesme të artit skenik. “Ne po tregojmë një histori këtu. Ky nuk është, si, natyralizëm atletik. Është një goditje serioziteti dhe sinqeriteti, pa cinizëm apo frikë apo të gjitha gjërat nga të cilat jemi lodhur.”

Ai u trajnua në Nju Jork dhe Londër me koreografin fitues të Tony, Christopher Gattelli. “Ndonjëherë me dikë të atij kalibri, është pothuajse si një punë e përditshme t’i detyrosh ata të bëjnë gjëra, veçanërisht nëse është jashtë zonës së tyre të rehatisë,” tha Gattelli. “Por ai ishte saktësisht e kundërta – ai donte të shkonte dhe të shkonte dhe të shkonte dhe ta bënte atë pa pushim.” Chalamet nuk kishte studiuar më parë tap, ndër format më të vështira të kërcimit për t’u mësuar, por sapo fitoi besimin e tij, tha Gattelli, nuk mundi ta bënte të ndalonte. “Ai bënte Skype me mamin dhe gjyshen e tij, vetëm për t’i treguar, sepse mund të thuash se ai ishte vërtet krenar për veten.” Për atë që po merrte, por edhe për mënyrën se si po e mbante këtë traditë familjare nga gjyshja dhe nëna e tij, të dy kërcimtarë të trajnuar në Broadway. “Ai bënte shaka për këtë – sikur ‘Është në gjakun tim!’ Dhe unë isha sikur: Është. Fjalë për fjalë është.”

Në Wonka, Chalamet luan një Willy të ri, i freskët nga një varkë e mirëfilltë. Është një perandori para-fabrikash, para-çokollatë, trauma e moshës së mesme, ajo që mbyt versionet e mëparshme filmike të personazhit, të cilët i kanë kthyer shpinën botës. “Do të kishte qenë kaq e lehtë të lija një përshtypje për Johnny Depp ose Gene Wilder,” tha King, “dhe do të kishte qenë disi e tmerrshme. Sepse njerëzit që kanë luajtur Wonka më parë janë brilantë dhe magjepsës dhe kanë bërë disa shfaqje fantastike të mrekullueshme që njerëzit i kanë dashur. Pra, është vërtet të vendosësh kokën mbi parapet.”

Midis kampit të nisjes së koreografisë në Nju Jork dhe Londër, trajnimit të zërit në LA dhe regjistrimit të këngëve në studiot Abbey Road në Londër, kishte punë të konsiderueshme para ditës së parë të xhirimeve. Dhe më pas xhirimi tashmë i konsiderueshëm u dyfishua në gjatësi për shkak të pauzave të COVID. Sa herë që dikush në ekuipazh rezultoi pozitiv, ishte dy javë pushim. Prodhimi u zvarrit gjatë vjeshtës së 2021, dimrit të 2021 dhe në pranverën e 2022, me Chalamet të postuar në MB. Ishte, tha ai, një sfidë e re për të mbajtur fokusin e tij intensiv gjatë atij intervali.

Kishte, gjithashtu, një shpërqendrim në shtëpi. Gjyshja e tij, me të cilën ai kishte qenë veçanërisht e lidhur gjatë gjithë jetës së tij, kishte kohë që ishte e sëmurë dhe po vdiste – dhe po bëhej gjithnjë e më e dukshme se ai mund të mos shkonte në shtëpi me kohë. “Ajo ishte gjithmonë kaq mbështetëse për karrierën time,” tha ai, “pasi ajo ishte gjithashtu zëri në veshin tim për të jetuar një rini sa më normale që të ishte e mundur.” Para se të largohej nga Nju Jorku për në Londër atë verë, Chalamet e dërgoi atë në apartamentin që kishte marrë me qira. Ai vendosi laptopin e tij për të filmuar atë që ai e dinte se mund të ishte biseda e tyre e fundit e gjatë. Ata thjesht u ulën atje për orë të tëra duke folur për gjëra që ajo kurrë nuk i kishte ndarë me të më parë. “Por më pas kur ajo u largua,” tha ai, “pashë që laptopi im kishte vdekur. Dhe kjo ishte vetëm një metaforë e vogël për sa i shpërndarë isha gjatë asaj periudhe,  si, isha i pranishëm në bisedë, por as që mund ta mbaja të bashkuar aq sa ta përshkruaj atë.”

Ishte shumë e gjitha përnjëherë atë verë dhe vjeshtë – nga Bones and All te promovimi i The French Dispatch te bashkëorganizimi i Met Gala e deri te fillimi në Wonka te promovimi i Dune. “Unë u përpoqa të bëja shumë, në retrospektivë,” tha ai. Ishte kjo vetëdije që ai solli tek Paul King kur, me një skenë madhore të mbetur, Chalamet kërkoi të largohej për të qenë në shtratin e spitalit të gjyshes së tij. Chalamet ishte krenar për faktin se nuk do ta mbyllte kurrë një produksion, por ky ndihej si një nga ato momente në jetë. E pyeta Mbretin për këtë. “Mendoj se ndonjëherë është e lehtë, sepse ai është një yll filmi dhe çon për të harruar se ka edhe një djalë të ri në zemër të kësaj që po kalon diçka,” tha ai. “Dhe është shumë e lehtë që filmi të duket si gjëja më e rëndësishme sepse të gjithë po kthehen në punë, por në fakt ka diçka shumë më të rëndësishme që po ndodh.”

Kur u kthye në Londër për të mbështjellë më në fund Wonka, ai u end nëpër studio ndërsa ata përgatitën skenën përfundimtare. Ai u ndal në setin e Barbie për t’i përshëndetur bashkëpunëtores së tij dikur dhe kujdestares së qëndrueshme Greta Gerwig. Ai u përplas me Jason Momoa, me kostumin e plotë të Aquaman, duke ecur në një skenë zanore. Ai shikoi pardesynë e tij Wonka dhe kapelën e sipërme. “Ti fillon të kuptosh se je vetëm një punë tjetër”, tha ai duke buzëqeshur. Pa marrë parasysh vlerësimin, pa marrë parasysh famën, ekuipazheve në Leavesden në MB, Timothée Chalamet apo dikush tjetër është thjesht një djalë me rroba qesharake, si shumë që kanë ardhur më parë dhe shumë që do të vijnë përsëri. Ishte ilaç i mirë. Ishte gjithashtu një shenjë se ishte koha për të shkuar në shtëpi – por ku në tokë ishte kjo tani?

“Unë nuk ndihem natyrshëm në këtë mënyrë, por gjatë kohës së COVID-it u ndje sikur njerëzit që ishin në LA me pak më shumë privatësi e kishin kuptuar më mirë se unë.

Kishte shumë muaj në sheshe filmash përpara tij, por për periudhat në mes, ndoshta kishte diçka më të përhershme për t’u kthyer. Kështu, përpara se të nisej për të xhiruar Dune: Pjesa e Dytë vitin e kaluar, ai bleu një shtëpi në Los Angeles me pak dëshirë.

Isha në gjendje të kaloja 10 ditë në të përpara se të shkoja në Dune dhe vetëm duke e pasur atë si bazë në shtëpi, kjo më ndihmoi psikologjikisht.

Chalamet nuk kishte pasur kurrë aftësinë për të marrë vetëm të njëjtin kastë dhe ekuipazh, siç bëri me Dune – dhe rezultati ishte një ndërmarrje unike komplekse e bërë “jashtëzakonisht e qetë”, tha ai. “Për pjesën e parë,” tha regjisori Denis Villeneuve, “ishte për Timothée përvoja e tij e parë e madhe e filmit në studio. Ai kishte siguri, por unë po ndjeja se ai ishte disi i prekshëm, duke u përpjekur të gjente rrugën e tij në një set të tillë, duke u përpjekur të gjente fokusin e tij dhe duke zbuluar se si të mbronte flluskën e tij. Dhe në pjesën e dytë, ai erdhi për të vendosur ditën e parë dhe mësoi aq shumë mes dy filmave se si të siguronte fokusin e tij dhe të zotëronte hapësirën e tij.”

Diçka tjetër ndodhi në prag të xhirimeve në lidhje me një prej aktorëve të tij të rinj, Austin Butler. “Filloi në Zoom,” tha Chalamet, “kur bëmë një lexim të aktorëve.” A ishte Butler duke folur ende si Elvis? Une e pyeta ate. “Jo, ja ku është gjëja, ai tashmë po fliste si Stellan Skarsgård.” Kjo do të thotë, në ditën e parë të leximit të parë, Butler kishte hyrë tashmë në personazhin, trashëgimtarin e Baron Harkonnen të Skarsgård. “Dhe mund të shihje se të gjithë ishin, si…” – qeshi ai pak nervoz – “Nuk mund ta mbivlerësoj se sa frymëzues ishte për mua personalisht.” Ai vazhdoi gjatë gjithë prodhimit. “Sepse këtu ishte dikush që është pak më i vjetër se unë, por brez pas brezi jemi të ngjashëm dhe nuk e di si do ta shprehte ai, por udhëtimi i tij ishte ndryshe nga i imi.” Butler kishte dalë përmes Disney Channel dhe Nickelodeon përpara se të dilte në filmin Once Upon a Time…in Hollywood të Quentin Tarantino dhe të nominohej për një Oscar për Elvisin e vitit të kaluar. “Por ai e merr punën jashtëzakonisht seriozisht. Dhe ndihem sikur nuk e kisha parë që mes dikujt në moshën time, qoftë në shkollën e dramës apo në xhirime, që e merrte punën aq seriozisht, por më pas pas ‘prerjes’ nuk ishte, e dini, në ndonjë shfaqje se si ata e morën seriozisht – dhe në vend të kësaj është ky njeri jashtëzakonisht i dashur dhe i mrekullueshëm.”

Ajo që Chalamet njohu menjëherë te Butler ishte dikush që do të sfidonte angazhimin e tij dhe do ta detyronte të ngrinte tavanin. I sugjerova Chalamet-it, një tifoz basketbolli, se dinamika ishte si një yll në NBA, i cili dominonte menjëherë pas shkollës së mesme, por papritur u përball me një fillestar, i cili ndoshta do t’i priste dhëmbët në Evropë dhe do të kërcënonte pozicionin e tij në ligë. “Mirë! Pikërisht!” tha ai. “Më pëlqen ajo metaforë!” E gjithë kjo ishte vetëm aktrim, natyrisht. Por këtu ishte dikush që Chalamet mendoi se mund ta shtynte. Si: Burrë, më mirë të praktikoj më fort.

Pas Dune, Chalamet mori një notë inkurajimi nga Tom Cruise.

 Në Hollywood-in e Vjetër, ju do të stërvitni vallëzim dhe stërvitje luftarake, dhe askush nuk do t’ju mbajë në atë standard sot. Kështu që varet nga ju.

Producenti i Dune, Cale Boyter:

Unë mendoj se çdo aktor i madh ka një konkurrencë ndaj tyre, dhe Timmy nuk bën përjashtim. Pavarësisht nëse kjo është diçka që ata mbajnë brenda, ose thjesht duke i kushtuar vëmendje asaj që po bëjnë bashkëmoshatarët e tyre, një skenë bëhet më e mirë vetëm kur një aktor e sjell me të vërtetë dhe pastaj të gjithë të tjerët e lartësojnë.

Boyter përshkroi për mua kulmin emocional të Pjesës së Dytë, një skenë gjigante që mori javë të tëra për t’u filmuar dhe që përqendrohet në një përballje midis Paul Atreides të Chalamet dhe Feyd-Rautha të Butler.

Po flisni për dy nga aktorët e rinj më të talentuar të brezit tonë që përballen. Unë do të thosha se niveli i përgatitjes së Timmy-t duke hyrë në skenë duke ditur se ai po luftonte me Austin-in, e rriti atë.

Kur prodhimi përfundoi, interesimi i Chalamet për Austin Butler Playbook nuk mbaroi. “Më pyetët se çfarë kam bërë në LA këtë vit?” tha ai në një moment.

“Unë në thelb kam punuar me të gjithë ekipin e tij Elvis për përgatitjen time për Dylan. Ka një trajner të mrekullueshëm dialektesh me emrin Tim Monich. Trajneri vokal i quajtur Eric Vetro. Trajneri i Lëvizjes me emrin Polly Bennett. Sapo pashë mënyrën se si ai iu përkushtua të gjithave dhe kuptova se duhej ta rritja atë.

Kishte një person tjetër i cili kishte qenë në veshin e Chalamet – ose të paktën në kutinë e tij postare – për spektrin më të madh të trajnimit që kërkohej për këtë fazë të re të udhëheqjes njeriut.

Pasi takova Tom Cruise, menjëherë pas përfundimit të Dunës së parë, ai më dërgoi emailin më frymëzues

Ai përfshinte një Rolodex të të gjithë ekspertëve që mund t’i duheshin për trajnime marifetesh. Një trajner me motor. Një trajner me helikopter.

Ai në thelb tha, në Hollywood-in e Vjetër, ju do të stërviteni vallëzim dhe stërvitje luftarake, dhe askush nuk do t’ju mbajë në atë standard sot. Pra, varet nga ju. Emaili ishte me të vërtetë si një thirrje lufte.

Gjatë xhirimeve të Pjesës së Dytë, në verën dhe vjeshtën e vitit 2022, Chalamet tha se e pa Top Gun: Maverick tetë herë. Në një rast, ai bleu një kinema në Budapest për dy dollarë një vend dhe mori të gjithë kastin dhe ekipin.

Top Gun ishte jashtëzakonisht frymëzues për mua verën e kaluar kur po bënim Dune, nga ekuipazhi po talleshin me daljen, por thjesht mendova se ishte një nga filmat më të mirë që kam parë ndonjëherë.

Dune: Pjesa e dytë shënoi fillimin e një ndjesie të re për veten dhe qëllimin për Chalamet, i cili qartazi përqafoi mundësinë dhe përgjegjësinë për të qëndruar në qendër të kornizës në këta filma më të mëdhenj. “Në aspektin e veprimit,” tha Villeneuve, “ndjeva se ai ishte shumë më i stërvitur sesa në Pjesën e Parë dhe gati për sekuencat e luftimeve. Më bëri përshtypje niveli i tij i disiplinës për Pjesën e Dytë. E dini, kur jeni kryesuesi i një filmi, ka një prani, mënyra se si i qaseni punës dhe disiplinës suaj do të kenë domosdoshmërisht një efekt të valëzuar te pjesa tjetër e ekipit. Ai ishte i pari në shesh, gjithmonë gati. Dhe unë isha shumë i kënaqur dhe i impresionuar me mënyrën se si Timothée e përqafoi me të vërtetë atë disiplinë dhe u bë, për mua, një aktor i vërtetë kryesor në këtë film.”

Gjithmonë është e rrallë që një audiencë të dëshmojë një strumbullar të jetës reale jashtë ekranit në një film , dikë që rritet, dikush që shpengon veten. Më thirr me ‘Emrin Tënd’ ishte një nga ato strumbullarët: një moshë e vërtetë, një transformim para syve tanë. Dhe këtu tani, me sa duket, ishte një tjetër. “Në pjesën e parë,” tha Villeneuve, “kamera po kapte performancën e një adoleshenti – po flas për personazhin, dikë që po mësonte për botën dhe po përjetonte një realitet të ri. Por pjesa e dytë ka të bëjë me dikë që shkon nga djali te mashkulli, dhe bëhet lider, madje, do të them, një figurë e errët karizmatike, mesiane. Ishte hera e parë që pashë dikë që po rritej para kamerës sime.”

Kur Dune përfundoi në dhjetor, Chalamet u kthye në shtëpinë e tij të re në Los Anxhelos. Ai kaloi shumicën e ditëve që kur, tha ai, “Dylan-i i vështirë”. Ai kishte rilexuar Kronikat e Dylan-it dhe ishte e rëndësishme për të që të mbronte imperativin e artistëve që Dylan shtron atje.

Ti të duhet aftësia jote për të imagjinuar, aftësia jote për të vëzhguar dhe aftësia jote për të përjetuar dhe nëse ndonjë prej tyre është i rrezikuar, aftësia juaj për të krijuar komprometohet në një farë mënyre.

Vendi në LA i dha atij një mbulesë të re për ta bërë këtë. Ishte një vend i shenjtë – një çelës për rehati, paqe dhe liri të re. Shtëpia i përkiste Kenny G, dhe më pas Pete Sampras. Kishte një fushë të bukur tenisi, mbi të cilën Chalamet ishte rrokullisur në një unazë basketbolli dhe një tavolinë ping-pong, në të cilën ai stërvitej shumicën e ditëve për një film të ri të mundshëm. Ai ishte gjithmonë i munduar për gjënë ose gjërat e radhës. Përgatitja për role që mund të realizohen ose jo. Dhe disa gjëra të reja jashtë aktrimit. Ishte e gjitha top sekret, tha ai, por njëri nga ato projektet e reja shkëlqeu, tjetri të dehte. Megjithatë, këtë pranverë dhe verë, ishte Dylan në pozicionin A.

Chalamet ishte shumë i vetëdijshëm se herën e fundit që folëm gjatë, ai ishte gjithashtu i thellë në përgatitjen e tij për të luajtur Bob Dylan. Ai kishte qenë, si fjalë për fjalë ashtu edhe metaforikisht, duke mbajtur me vete kitarën e tij për tre vjet tani. Ai u bashkua me trajnerin e zërit të Butler, Eric Vetro, fillimisht në Wonka dhe më pas përsëri për përgatitjen A Complete Unknown. Vetro, i cili ka punuar me një numër aktorësh në rolet e tyre muzikore të profilit të lartë, veçoi Chalamet për ekuilibrin e tij të çdo gjëje  është e mundur  entuziazmi i mundshëm me nderim për veprën: “Ai bën gjithçka me një ajër kaq të gjallë, por ka gjithmonë atë thelbin e seriozitetit të vërtetë ku ai do ta gozhdojë.”

Ai ekuilibër i shpirtërave dhe i matur, i të rinjve dhe të moshuarve – ishte vetëtima që kalonte në trupin dhe mendjen e tij në çdo kohë. Kur po flisnim për personazhet e famshëm që qëndronin përgjithmonë në moshën kur u bënë të famshëm, ai bënte shaka: “Problemi me mua është se kisha një mendje 81-vjeçare kur isha 17 vjeç”. Ky dual ndoshta do të bëjë një Dylan mjaft të mirë. Puna zanore, tha Vetro, nuk kishte të bënte me krijimin e një kopjeje të përsosur: “Është duke marrë të gjitha karakteristikat e zërit të Dylan-it dhe sjelljet e tij dhe modelet e tij të të folurit, dhe duke e sjellë atë në muzikë në mënyrë që kur të dëgjoni Timothée duke bërë muzikë, ajo që ju po merrni në të vërtetë është thelbi i Bob Dylan. Ju nuk po merrni një imitim të tij. Është duke i dhënë jetë të re atij zëri që ne e njohim aq mirë.”

Chalamet nuk e ka takuar ende Dylanin.

Nuk doja tre vjet më parë, sepse thjesht nuk doja për arsye supersticioze, tani do të doja ta bëja…

Studimi i Dylanit po e ndihmonte atë në mënyra të mëdha dhe të vogla.

Bob është si Fama ime për Dummies, është diçka ndryshe tani, sepse kishte kaq pak njerëz që ishin aq të njohur atëherë, saqë vërtet mund t’i shmangeshe gjithçkaje dhe të jesh i panjohur… Por unë ende përpiqem të mësoj prej tij. Bëj punën. Pastaj zhduket. Bëj punën. Pastaj zhduket.

“Problemi me mua është se unë kisha një mendje 81-vjeçare kur isha 17 vjeç.”

Chalamet kaloi pjesën më të madhe të gjysmës së parë të 2023 duke mbajtur një profil të ulët, duke u zhdukur. Ajo që ishte më e rëndësishmja, si për të ashtu edhe për punën e tij, tha ai, ishte mbrojtja e pjesës së tij humane që nxit performancën. “Duhet të keni përvojat në jetën tuaj personale që janë të përdorshme për ju,” tha ai. “Nxitimi eksperimental i ngritjes së karrierës sime ishte aq i ri për mua, saqë ato ishin përvojat që po ushqenin punën time për një kohë. Por ju duhet të keni përvoja reale. Përvojat njerëzore. Duhet të biesh në dashuri, duhet të mërzitesh. Unë fola për rrudhat në jastëkun e divanit herën e fundit që folëm”—d.m.th., në vitin 2020, dëshira e tij deri në kocka për të zbritur nga anija e tij raketore dhe për t’u njohur përsëri me qetësinë, vetëm duke u ulur në divan për një minutë.

Por asnjëherë nuk e gjeta rrudhën në atë kohë! Unë kurrë nuk u ngadalësova. Unë kurrë nuk u zhduk nga pamja. Por këtë vit, në LA, ndihem sikur jam në një mënyrë të shkëlqyer.

Në rastet kur ai shfaqej, bota e vuri re. Herën e parë, në janar, ishte në një reklamë të Apple TV+ – ku ai përjeton FOMO duke parë të gjithë bashkëkohësit e tij të luajnë në shfaqje dhe filma të suksesshëm të Apple. Reklama është simpatike, e ditur dhe i afrohet djallëzisht ankthit të vjetër që kisha hasur më herët në karrierën e tij.

Hera e dytë, në prill, ishte kur ai u pa duke filmuar një reklamë të Bleu de Chanel në SoHo me Martin Scorsese. Kur filluan të flisnin për herë të parë për të bërë spotin së bashku, Scorsese e pyeti Chalamet nëse e kishte parë ndonjëherë filmin e shkurtër të Fellini-t të vitit 1968, Toby Dammit. Duke e kujtuar atë, ai qeshi (jo, nuk kishte), por tronditja e parë e vizionit energjik të regjisorit 80-vjeçar ishte emocionues. Nuk u zhgënjye gjatë xhirimit:

Ne ishim në Queens në katër të mëngjesit dhe ai po ngjitej shkallët e metrosë. Duhet të më kishte shkuar më parë në mendje që të përpiqesha të gjeja diçka për të punuar me të. Po, është një reklamë parfumi, por për mua ishte një mundësi për një edukim të madh.

Rezultati është një tjetër faksimile dinake i realitetit në të cilin Chalamet dërgon një karikaturë të vetes.

Nuk më shkon mendja se të vetmet gjëra që kam xhiruar që nga mbështjellja e Dune,” tha ai duke buzëqeshur, “janë reklamat për kompanitë miliarda dollarësh që satirizojnë një version të jetës sime

Gjatë gjashtë viteve të fundit, ndërsa Chalamet u bë i famshëm dhe më pas shumë i famshëm, ai ndonjëherë e gjente veten duke matur distancën midis Timothée Chalamet-it të vërtetë dhe këtyre perceptimeve të ndryshme për të. Tavolina e darkës së Timothée Chalamets. Por ky ishte pikërisht lloji i rrotullimit të gjilpërës që dukej se ishte qetësuar. Këtë verë, dukej se sinjali për veriun e vërtetë ishte i dukshëm dhe i qartë dhe se zhurma tjetër po tërhiqej. Ai nuk mund të kontrollonte se si udhëtuan shtrembërimet. Ai mund të kontrollonte vetëm se kush ishte – dhe ishte i lumtur ta zotëronte atë.

E cila lidhej me herën tjetër që Chalamet u shfaq në fillim të vitit 2023. Këtë pranverë, ai u pa rrugës për në Tacos të Titos në Culver City. I dukshëm vetëm sepse personi me të cilin shoqëronte ishte Kylie Jenner, dhe fotot e secilit prej SUV-ve të tyre në afërsi të tjetrit u rrotulluan menjëherë nëpër botë dhe ndezën thashethemet për një çiftim të mundshëm.

Chalamet nuk është naiv se si funksionon kultura e të famshmëve. Në fakt, përveçse e jeton atë çdo ditë, ai është ndoshta anëtari kryesor i gjeneratës së parë të mega-slameve, i cili vetë ishte po aq i fiksuar në internet pas artistëve të tij të preferuar, sa edhe njerëzit me të. Kid Cudi. Ai është produkt i asaj ethe, në asnjë mënyrë mbi të, dhe kështu e kupton dëshirën për t’u afruar, për të hyrë deri në fund.

Nuk mund të them se këto gjëra nuk kanë rëndësi, sepse adhurimi im intensiv më ka çuar atje ku jam. 

Kur i thashë se e gjithë kjo është një e drejtë e drejtë dhe praktikisht e patjetërsueshme, por që nëse vërtet donte të mbetej vetëm, mund të mos kalonte kohë me një nga katër personat më të ndjekur në Instagram, ai tundi kokën dhe qeshi:

Kjo më kujton të atij episodi të fundit të South Park me turneun e privatësisë në mbarë botën, duke iu referuar një dërgimi të Harry-t dhe Meghan-it që fluturonin me një avion privat dhe u shfaqën në një talk show për të kërkuar: Ne duam privatësi! Ne duam privatësi! “Ndonjëherë, njerëzit do të jenë të hutuar kur thoni se po përpiqeni të jetoni një jetë private.

Pas muajsh shmangie të thashethemeve, dyshja i konfirmoi ata duke marrë pjesë në një koncert të Beyoncé së bashku në LA në shtator, pastaj në finalen e meshkujve të US Open së bashku në Nju Jork, dhe përndryshe duke mos u turpëruar nga të qenit jashtë dhe të dashuruar së bashku në publik. Për shkak të grevës së SAG-AFTRA, nuk munda të vijoja ta pyesja se çfarë ndodhi me lutjen e tij ekzistenciale që kjo pjesë e jetës së tij të lihej jashtë skenës, por mendoj se ai thjesht mund të ketë protestuar: “Duam privatësi! Ne duam privatësi!”

Atë natë të kësaj vere, duke u bredhur nëpër Nju Jork, u kthyem në vendin ku ai po qëndronte dhe pak para orës 1 të mëngjesit, filluam vërtet të flisnim. Chalamet donte të gjente ndryshimin midis asaj se si ishte tre vjet më parë dhe asaj se si ishte tani.

Tre vjet më parë, tha ai, jeta po rrotullohej. Ky ishte momenti në kabinën në pyll në Woodstock. Ai ndihej mjaft i vetëm me famën e tij të lulëzuar; fjalë për fjalë i izoluar, pa askënd përreth që mund të kuptonte vërtet se çfarë po i ndodhte. Ishte si të ishe i pari që goditi pubertetin. Ai ishte “piedestaluar”, tha ai. Ai nuk e dinte se si duhej të jetonte. Ai nuk e dinte se si duhej të ishte një person, një person në kabinën e tij të vetmuar.

Në Dune: Pjesa e Parë, ai ishte bashkuar me të moshuarit në xhirime, burra që ishin më shumë si xhaxhallarë se sa të barabartë, si Josh Brolin, Jason Momoa dhe Oscar Isaac.

Ndjehem sikur për një kohë atje, ishin vërtet njerëz të moshuar në dhomën rreth meje, Njerëz që i dua, por thjesht, brez pas brezi. Dhe ishte një moment kur unë – nuk dua që kjo të më duket e gabuar, por u ndjeva sikur isha pa bashkëmoshatarë.

Ndërsa në pjesën e dytë, ai ishte me bashkëkohësit e tij. Aktorë të tjerë që e kuptuan mirë, nëse jo më mirë se ai, tha ai, se si të balancojnë famën e pamundur me dëshirën e jetës për të aktruar mirë. Aty ishte Zendaya. Austin Butler. Florence Pugh. Dhe madje edhe Tom Holland, i cili takohet me Zendaya dhe do të vizitonte setin.

Ishte shumë e vlefshme të kaloje kaq shumë kohë me Zendaya dhe asistentin e saj, Darnell, dhe kur Tom do të vinte gjithashtu në xhirimet, Ata janë të nivelit. Ata janë Hollivudi i mirë. Ata janë Hollywood me energji të mirë. Dhe pastaj Austin dhe Firence. Ndjehem sikur po krijoj një komunitet për veten time me njerëz që kujdesen për gjërat e duhura.

“Në pjesën e parë,” tha Villeneuve, “Timothée ishte një qenush i vogël me qen të mëdhenj. Aktori më i ri me mentorët më të vjetër. Në pjesën e dytë, ai ishte me miqtë.”

“Shiko Zendaya, Vetëm sa është në gjendje të arrijë, ndërkohë që lë të lërë gjithçka t’i ikë nga shpina, është mega-frymëzuese. Ajo thjesht po bën.”

Këtu tani ishte klasa e tij. Njerëzit e moshës së tij që i ishin bashkuar në rrethanat e tij të çuditshme, por që në dukje e kishin kuptuar, të cilëve ai mund t’i shikonte. I solli paqen. I dha atij rehati, shoqëri, besim, frymëzim dhe motivim konkurrues për të bërë atë që i duhej për të mbajtur atë që ia vlente të mbante dhe të lëvizte nga pjesa tjetër. Ishte koha.

“Në moshën 24-vjeçare, mund të isha i kënaqur me mënyrën se si po i bëja gjërat, Por ajo periudhë e ngecjes ose ndalimit përfundoi të ishte jashtëzakonisht e dobishme. Nuk ishte vetëm izolimi. Ishte në fakt një vend për të mbirë nga. Dhe për të sjellë më shumë këmbëngulje.”

Doli përsëri dhe përsëri nga ata me të cilët fola, të cilët kishin rënë në kontakt me Chalamet këto tre vitet e fundit. Këtu ishte ky aktor që ishte ngritur në një mënyrë të tillë që mund të kishte arritur të besonte se talenti i tij i jashtëzakonshëm ishte i mjaftueshëm, se vetëm personaliteti i tij vlente për obsesionin e të huajve, se ai në thelb meritonte qendrën e kuadrit. Në vend të kësaj, ata njerëz që e njihnin mirë thanë, se ai këmbënguli të bënte edhe më shumë përpjekje, sikur i rezistonte me detyrim për t’u mbështetur në dafinat e tij. Jo unë  dukej sikur thoshte çdo provë, çdo marrje, çdo ndërveprim. Lërini njerëzit e tjerë ta marrin këtë si të mirëqenë.

 Producenti Jeremy Kleiner : Është kjo përzierje e sfidës së vetes dhe të provuarit të gjërave të reja dhe e sipërmarrjes në terrene të reja dhe kështu ekziston ai evolucion.  Por ka edhe një qendër  ka një qendër morale, një qendër estetike. Sa herë që kalojmë kohë me të, është ashtu siç ishte, por është ndryshe. Dhe ju e ndjeni atë përzierje të vazhdimësisë dhe evolucionit-”

Po, ashtu ishte pikërisht. Pikërisht ndjesia e gjurmimit të kohës sime me Chalamet nga kapitulli i parë në kapitullin e dytë në kapitullin e tretë. Mënyra në të cilën koha kalon, ndodh ndryshimi, por qendra qëndron. Kështu e mbani mendjen, trupin, karrierën, reputacionin dhe integritetin tuaj si artist të paprekur, ndërkohë që mirëpretni pjesën tjetër  duke kryer disi operacionin e nevojshëm për të hequr atë që kishte nevojë për derdhje, duke u kujdesur për ta ruajtur atë.

Përpjekjet për të ecur më lart në punën e tij u bashkuan me përpjekjet për të ecur përpara në jetën e tij personale. Në të dyja rastet, antagonisti ishte status quo ja edhe nëse status quo-ja ishte shumë e lavdëruar dhe shumë e dashur. E gjithë kjo ishte pjesë e rritjes, e zgjedhjes aktive për të evoluar në versionin tjetër të tij. Për të shtuar versione të reja të tij në atë tryezë darke, ose ndoshta thjesht duke kërkuar që disa prej atyre versioneve të shkojnë përgjithmonë në shtëpi.

Kur isha ulur në dhomën e spitalit të gjyshes sime në malin Sinai, dhe e dija se më kishin mbetur edhe dy javë duke notuar në një rezervuar me çokollatë për t’u rikthyer, isha sikur, Uau, me të vërtetë duhet të filloj të vendos disa kuti në tokë. ose do të jem në telashe. Unë nuk kam asnjë bazë të vërtetë të fortë për t’u ulur pas gjithë kësaj për të dalë përsëri. Kjo është arsyeja pse njerëzit që mbushin 27 vjeç dhe refuzojnë të fillojnë të tërheqin frenat e dorës përfundojnë duke vdekur. Është gulçimi i fundit i rinisë suaj që godet një mur. Trupi juaj në të vërtetë është duke u rritur.

Chalamet më kishte pyetur nëse dukej më i qetë se kur ishim në pyll së bashku tre vjet më parë – dhe ndryshimi këtë verë ishte i dukshëm. Ai, me sa dukej, kishte kaluar nëpër një ajër të ashpër, por kishte gjetur qiej më të pastër. Ai e ngriti anijen e tij më lart. Niveluar lart. Aty gjërat ishin më të thjeshta. “Po,” tha ai.

Duhej të bëhej më e thjeshtë në mënyrë që të bëhej vërtet e ndërlikuar përsëri. Dhe shpresoj që kur të bëj këtë film të radhës, dhe ju të më flisni në fund të tij, do të jem në rrënoja.

Ai duhej të ndryshonte diçka për të dalë nga një stuhi e përkohshme. Si njeri dhe si artist. Ai filloi ta trajtonte edhe më seriozisht aktrimin e tij. Duke përqafuar të qenit një njeri udhëheqës. Duke u stërvitur siç nuk kishte stërvitur kurrë më parë. Ai braktisi apartamentin e tij në Nju Jork. Bleva një shtëpi në LA. Filloi të kalonte kohë me kë i pëlqente. Por çfarë ndodh kur shmangni gjërat që e bënë karrierën tuaj atë që është bërë? Çfarë ndodh kur sfidoni qëllimisht lëvizjet që ju çuan atje ku keni dashur gjithmonë të shkoni dhe provoni diçka krejtësisht të ndryshme? Ishte një rrezik. Por kishte kuptim të përsosur. Ndodh. Anëtarët e familjes suaj fillojnë të vdesin. Të moshuarit tuaj zëvendësohen nga bashkëmoshatarët tuaj. Ju e grumbulloni jetën tuaj dhe i mbillni rrënjët diku tjetër. Ju e ulni instrumentin që ju bëri të njohur dhe merrni një tjetër në vend. E fut në prizë. A e dëgjon këtë? Kjo është zhurma e diçkaje të re. Prisni derisa të dëgjoni se si tingëllon kur kërceni.

Daniel Riley është drejtori global i zhvillimit të përmbajtjes së GQ.

Një version i kësaj historie u shfaq fillimisht në numrin e nëntorit 2023 të GQ me titullin “Timothée Chalamet Goes Electric”