Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Njihuni me disa nga hotelet me të mira në botë për këtë vit!

“Condé Nast Traveller” ka shpallur disa nga hotelet më të mira në botë për këtë vit dhe ne ju njohim me disa prej tyre:

“Angama Safari”/Kenia.

Ndoshta aspekti më tërheqës i këtij kampi me qendër në Kenia është qasja e tij në natyrë në një vit kur kjo ndihej më jetike se kurrë. Megjithëse pamjet e shtëpisë janë spektakolare, asgjë nuk mund të krahasohet me qëndrimin përballë çadrave ku kampistët shikojnë tërë kohën kafshët e zonës. Suitat lozonjare janë prej druri dhe bronzi, që duken dhe ndihen të qeta. Çmimi varion nga 4,950 dollarë në natë për deri në katër persona.

“Capella Bangok”/Tajlandë.

Në një qytet ku pothuajse çdo hotel është i klasit të lartë. Hapja e parë e “Capella” në Tajlandë si hoteli i vetëm i qytetit me vila pikërisht në lumin Chao Phraya, me shumë dhoma me kopshte private dhe pishina. Shërbimi është i frymëzuar nga komuniteti historik “Tailando-Kinez”. Ky hotel bëhet çdo vit e më madhështor. Çmimi është 415 dollarë për natë.

“Montage Healdsburg”/Kaliforni.

Ky vend është një magji e pastër, emocionues dhe vendpushim luksoz në shkallë të gjerë. Ky vend ka një terren të brishtë, me 130 dhomat moderne dhe restoranti ofron një dhuratë nga më të mirat e Sonoma-s, me gjithçka nga tradita e vendit. Çmimi është 995 dollarë për natë.

“Villa Copenhagen”/Danimarkë

Padyshim hapja më domethënëse në Danimarkë. Ngjitur me Kopshtet Tivoli dhe Stacionin Qendror, është një pronë me 390 dhoma, me një pishinë, restorante dhe bare. Kolonat e trasha prej mermeri, tavanet dhe shkallët e lisit të strukturës origjinale neo-barok janë thjesht mahnitëse. Çmimi është 220 dollarë për një natë.

“Higashiyama Niseko Village”/Japoni.

Këtu gjithçka ka të bëjë me cilësinë dhe sasinë e hollë të borës në këtë cep të ishullit Hokkaido të Japonisë veriore e kombinuar me një “stuhi” të madhe hotelesh me pesë yje të cilat edhe pandemia nuk ka arritur t’i “shkrijë”. Ambjentet e brendshme janë një pamje moderne, një zjarr flakëron në një tryezë rrethore prej guri, i rrethuar nga punime guri me teksturë. Dhomat e gjumit i bëjnë jehonë mjedisit natyror: grila druri të errëta, qilima që i ngjajnë pyjeve abstrakte, panele lulesh qershie prej pëlhure dhe gurë vullkanikë në stilin japonez me pamje medituese të maleve. Ushqimi është thellësisht sezonal. Çmimi është 595 dollarë për një natë.

“Maker Hotel”/New York.

Ardhja e “The Maker” u ndje si një përshëndetje e mirëpritur verën e kaluar nga vendasit. “Maker” me 11 dhoma është një kuti xhevahirësh që kanalizon frymën krijuese të vendndodhjes së saj. Vendi është i mbushur me një dekor të një lloji të denjë për emrin e tij, një tryezë metalike e shkruar nga një farkëtar francez, qilima të punuar me dorë të mbledhura në Marok. Në katin e poshtëm, ka një restorant të mbushur me dritë dhe një pishinë modeste me disa shezlone të distancuara nga shoqëria. Çmimi është 450 dollarë për një natë.

“Emeline”/Karolina e Jugut

Ky hotel është i modeluar me 212 dhoma për t’ju bërë të ndiheni si në shtëpinë tuaj. Këtu ka një përzierje të kadifes, letër-muri të shtypur me palmë dhe punime prej druri të zanatçinjve. Janë befasitë e vogla ato që e bëjnë vendin të “këndojë”. Ka muzikantë që punojnë në çdo dhomë, një dyqan dhuratash të kuruar në mënyrë të shkëlqyeshme, me vlerë për t’u vizituar edhe nëse jeni duke qëndruar diku tjetër. Çmimi është 250 dollarë për një nate.

“Little Palm Island Resort & Spa”/Florida

Ky ishulli i vogël dhe kaq i fuqishëm. Ky vend i fshehtë u shkatërrua nga Uragani Irma në 2017. U rindërtua dhe u deshën gati tre vjet për t’u përfunduar. Deri në verën e vitit 2020, një ishull i ri ishte gati duke debutuar një estetikë joshëse tropikale dhe një elegancë të përjetshme plazhi. Kombinuar me mjedisin natyror të ishullit, atmosferën e braktisur, ajo më në fund ndihet e barabartë me ishujt privatë më të mirë në botë. Çmimi është 1,500 dollarë për një natë.

“Life House Nantucket”/Angli

Hoteli me 14 dhoma është 10-minuta në këmbë nga restorantet dhe dyqanet më të bukura të ishullit. Nuk ka restorant me shërbim të plotë, por ka seancat e yogës nën perëndimin e diellit. Një qëndrim i paharrueshëm, me një çmim ku do të ishit të lumtur të ktheheshit verë pas vere. Çmimi është 339 dollarë për një natë.

“White Water”/Kaliforni

25 dhomat identifikojnë stilin modern të Kalifornisë: vatrat e shtëpive retro, jastëkët e lyer me indigo, tavolina me guralecë bashkëpunuese betoni dhe tavolina me pllaka. Dhomat përfshijnë vaska të njomura në natyrë të bëra nga rezervuarë të veshura me pluhur që duken në vijën bregdetare të Kalifornisë. Bëni një shëtitje në dy miljet e bordit të bregdetit, ku do të gjeni pishina, disa nga perëndimet e diellit më magjike. Pasi të keni bërë meditim në mëngjes me Tula Yoga shijoni një piknik të sanduiçëve të tyre të shkëlqyeshëm. Çmimi është 159 dollarë për një natë.