Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Nuk janë vezët, këto janë ushqimet që përmbajnë më shumë proteina!

Proteina është një makronutrient thelbësor me shumë përfitime shëndetësore. Përveç kësaj, ushqimet me proteina të larta krijojnë ngopje pasi u duhet më shumë kohë për t’u tretur pa rritur sheqerin në gjak. Burimi më i njohur i proteinave janë vezët, pasi ato përmbajnë pak kalori dhe një përmbajtje të lartë proteinash, 6 gram për vezë.

Megjithatë, ka ushqime të tjera me më shumë ose të njëjtën përmbajtje proteine si veza, duke përjashtuar sigurisht peshkun dhe të gjitha llojet e mishit që tashmë e dini se janë ndër ushqimet më të njohura me përmbajtje të lartë proteinash. Ja ushqimet me më shumë proteina se një vezë…

Quinoa

Proteina që përmban është bimore dhe në të njëjtën kohë ka të gjitha aminoacidet e nevojshme për organizmin dhe 5 gramë fibra vegjetale shtesë.

Bajamet

Janë një burim i shkëlqyer i proteinave me 7 gram për 1/4 filxhan.

Qiqrat

Kanë dy herë më shumë proteina se vezët, pasi vetëm 100 gramë qiqra na japin 14 gramë proteina, ndërkohë që kanë edhe të gjitha aminoacidet e nevojshme për organizmin.

Kosi

Një filxhan kos përmban 23 gram proteina. Mund ta hani në mëngjes me fruta, mjaltë, arra, etj. ose në drekën tuaj si pjatë anësore.

Farat e kungullit

Janë një tjetër burim i mirë i proteinave bimore, pasi 1/4 e filxhanit ofron 9 gram, ndërsa në të njëjtën kohë përmbajnë zink dhe magnez, të cilët kontribuojnë si në mirëfunksionimin e sistemit imunitar, ashtu edhe në funksionimin e duhur të zemrës.