Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Botë e Çuditshme Travel

Nuk na ndodh t’i shohim përherë, udhëtarët që u hasën me gjërat e çuditshme në aeroporte dhe aeroplanë!

Kur udhëtoni me aeroplan, mund të gjeni më shumë sesa sportele të check-in-it, rafte bagazhesh dhe pasagjerë të fjetur. Ndonjëherë mund të hasni gjëra të pazakonta, si një vakt i paharrueshëm, karrige vetëm për murgjit ose priza elektrike në çdo vend.

Ne të gjithëve na pëlqen të udhëtojmë. Dhe sot, ne bëmë një listë të gjërave më funksionale dhe më të lezetshme që gjenden në aeroporte dhe aeroplanë në të gjithë botën.

1. “Murgjit budistë ulen në vende të veçanta në aeroportet tajlandeze.”

2. “Orizi në formë aeroplani për fëmijët në një aeroport japonez”

3. “Mbajtësi i kripës dhe piperit në formë aeroplani.”

4. “Avioni që sapo hipa ka kubikë shtesë për të mbajtur bagazhin tuaj.”

5. “Kjo tharës dore në aeroport projekton fjalën “thatë” kur duart tuaja janë të thata.”

7. “Vakti im gjatë fluturimit kishte të “vizatuar” një aeroplan brenda saj.”

8. “Një bukë e vogël që më shërbyen në një fluturim. Bëra një sanduiç të vogël djathi. ”

10. “Ky videofon në aeroportin japonez ju lejon të largoni njerëzit pasi të kenë kaluar sigurinë.”

11. “Mund të provoni demonstrimet e lojërave në këtë aeroport.”

12. “Para se të fluturoja më dhanë pantofla Hello Kitty.”

13. “Ky aeroport ka një shtyllë me 3 vende për t’u mbajtur.”

Njihet me termin “sëmundja e lëvizjes” dhe përshkruan të gjitha simptomat – si të përziera, të vjella, marramendje, djersë të ftohta, dhimbje koke etj, të cilat përjetohen gjatë udhëtimeve me makinë, autobus, tren, avion apo anije.

Kjo gjendje shqetësuese shkaktohet nga sinjalet konfuzuese. Për shembull, kur udhëtoni me avion, ju nuk e shihni turbulencën, por e ndjeni. Konfuzioni në tru shkakton të përziera ose të vjella. Për t’i parandaluar, planifikoni të rezervoni një udhëtim disa ditë para.