Bota Sport

Qeveria e Rios emëron ligjin kundër racizmit pas incidenteve me Vinícius Jr.!

Qeveria e Rio de Zhaneiros emëroi një ligj kundër racizmit pas sulmuesit të Real Madridit, Vinícius Jr. të mërkurën, i cili do të ndalojë ose pezullojë ngjarjet sportive në rast të sjelljes raciste. Sulmuesi brazilian Vinícius u abuzua në mënyrë racore nga tifozët kur Madridi luajti kundër Valencias në maj, incidenti i 10-të i tillë që përfshin 22-vjeçarin që LaLiga ka raportuar te prokurorët atë sezon.

Mediat lokale thanë se ligji u frymëzua nga përgjigja e lojtarit ndaj incidentit në stadiumin Mestalla të Valencias, ku ndeshja u ndërpre për disa minuta ndërsa lojtari vuri në dukje ata që e abuzonin racialisht në tribuna. Ligji Vini Jr, i miratuar njëzëri nga qeveria e Rios në qershor, përfshin protokollin se si të përpunohen ankesat për racizëm dhe fushatat e detyrueshme arsimore.

Sot është një ditë shumë e veçantë dhe shpresoj se familja ime është shumë krenare. Unë jam shumë i ri dhe nuk e prisja që do të merrja këtë nderim. Ndonjëherë, pyes veten nëse meritoj kaq shumë. Nuk prisja kaq shumë çmime dhe të merrja gjithë këtë dashuri në Maracanã, ku mora pjesë dhe luajta kaq shumë ndeshje të Flamengos.

Sekretari për Sportin i Rio de Zhaneiros, Rafael Picciani, tha se ishte një nder të bëja homazhe për “një idhull të futbollit brazilian, i lindur dhe rritur në Rio de Zhaneiro”.

Përveç të gjitha arritjeve të tij në karrierën e futbollit, Vinícius është bërë gjithashtu një simbol i luftës kundër racizmit.