Health & Beauty Lifestyle

Thuajini ‘JO’ depilimit! Do të na falenderoni kur të mësoni përfitimet shëndetësore!

Kur të famshëm si Miley Cyrus, Bella Thorne ose Ashley Graham shfaqen në tapetin e kuq me qime të dukshme në trup, njerëzit priren të reagojnë ndryshe. Ndërsa disa mendojnë se është e papërshtatshme, të tjerë besojnë se është koha për të thyer standardet e vjetruara të bukurisë. Në fakt ka shumë përfitime shëndetësore të mbështetura nga shkenca për të lënë qimet e trupit tuaj të rriten.

Ne vendosëm t’i hedhim një vështrim më të afërt këtyre përfitimeve dhe ja se cilat janë:

1. Do të jeni më pak të prekshëm ndaj infeksioneve të lëkurës.

Edhe nëse jeni mësuar të depiloheni dhe e bëni atë në baza ditore, është pothuajse e pamundur të shmangni çarjet dhe prerjet e vogla që mund të jenë irrituese dhe nëse ato nuk trajtohen siç duhet, mund të çojnë në probleme të ndryshme të lëkurës. Gungat në dukje të pafajshme të briskut mund të jenë në fakt një shenjë e një gjendjeje të zakonshme të lëkurës të quajtur folikulit. Kur gjëndrat e qimeve tuaj dëmtohen, e bën më të lehtë që bakteret të hyjnë brenda dhe të shkaktojnë infeksion.

2. Mund të parandalojë disa sëmundje të lëkurës.

Nëse vendosni të lini qimet e trupit tuaj të paprekur, do të shmangni rrezikun e djegieve nga brisku dhe qimeve të rrënjosura, pasojat më të zakonshme dhe frustruese të depilimit. Djegiet që shfaqen në lëkurën tuaj kur depiloheni mund të çojnë në kushte të tjera të bezdisshme, të tilla si acarim të lëkurës dhe puçrra në sqetull.

3. Mund të ndihmojë lëkurën tuaj të shërohet më shpejt.

Nëse keni mavijosje ose plagë në trupin tuaj, është më mirë të hiqni dorë nga brisku për një kohë, sepse qimet e trupit mund të përshpejtojnë procesin e shërimit. Folikulat e qimeve përmbajnë qeliza burimore që ndihmojnë në shërimin e lëkurës tuaj nga plagët dhe prerjet më shpejt.

4. Mund të reduktojë acarimin.

Nëse bëni shumë aktivitet fizik, ndoshta jeni njohur me ndjenjën e pakëndshme të plasaritjes dhe skuqjeve të padëshiruara në sqetullat tuaja. Kjo ndodh sepse lagështia e kombinuar me fërkimin dhe pëlhurën irrituese shkakton djegie në lëkurën tuaj. Kur zgjidhni të mos i depiloni qimet e sqetullës, po ndihmoni për të reduktuar shanset për acarim të mëtejshëm.