Celebrities Film & Tv Showbiz

“Top Gun” rikthehet pas 36 vjetësh dhe ‘mbush’ arkat e Amerikës së Veriut!

36 vjet më vonë, “Top Gun” rikthehet për të mbushur arkat e Amerikës së Veriut. “Top Gun: Maverick”, vazhdim i filmit të vitit 1986, përsëri me Tom Cruise, pas shfaqjes së premierës në Kanë, mblodhi 124 milionë dollarë në fund të javës së Memorial Day, debutimi më i mirë i karrierës 40-vjeçare të aktorit.

Filmi, me regji të Joseph Kosinski, bëri që të zbresë në vendin e dytë “Doctor Strange”, me Benedict Cumberbatch, i cili në fundjavën e katërt në kinema fitoi 16.4 milionë dollarë duke prekur një total prej 371 milionë dollarësh. Në vendin e tretë debutimi i filmit të ri të animuar nga shekulli 20, “Bob’s Burgers The Film”, me 12.6 milionë dollarë.

Vendi i katërt për “Downton Abbey II: A New Era” fitoi 5.9 milionë dollarë gjatë fundjavës dhe 28.5 milionë dollarë në dy javë, për filmin, bazuar në serialin jashtëzakonisht të popullarizuar britanik, ku sërish luajnë Maggie Smith, Hugh Bonneville, Elizabeth McGovern dhe Michelle Dockery. Në vendin e pestë sërish animacioni për familjet me ‘Too bad’ fitoi 4.6 milionë dollarë, për një total prej 81.3 milionësh.

Me më shumë se tre dekada të lidhur me Hollywoodin, aktori i njohur Tom Cruise, është një nga aktorët me fitimet më të larta në botë. Falë pjesëmarrjes së tij në filma të tillë si “Top Gun”, “Jerry Maguire”, “Born on the Fourth of July”, “Interview with the Vampire”, “Mission Impossible” dhe “Thomas Cruise Mapother IV” është një nga aktorët më të njohur sot. Megjithëse lindi në Syracuse, New York, familja e tij emigroi në Kanada dhe ndërsa studionte në shkollën publike “Robert Hopkins”, Tom u interesua për aktrim.

Teksa po fliste për karrierën e tij, Cruise tha se nuk bën pushim sepse vazhdimisht jeton ëndrrën e tij. Ai u shpreh në një intervistë për revistën ‘Bella’ se:

Kjo është një ditë pushimi për mua, sepse nuk jam duke xhiruar. Nuk kam ditë pushimi. Unë jam me fat. Kam kaluar jetën time në një sheshxhirimi dhe duke udhëtuar nëpër botë, gjëja që kam dashur gjithmonë të bëj. Kështu që kjo nuk është punë, unë jam duke jetuar ëndrrën time.