Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Vetitë kuruese të mjaltit janë të pafundme, por zbuloni ato më kryesoret dhe më populloret!

Mjalti është një ilaç i mrekullueshëm në shtëpi që konsiderohet si një ushqim i mirë dhe shëndetësor në mbarë botën. Një nga ëmbëlsuesit më të pëlqyer dhe të përdorur shpesh, mjalti ka një pasuri të lartë për mirëqenien. Është një bazë për shumë ilaçe tradicionale dhe përdoret nga shumë qytetërime në mbarë botën. Mjalti është vlerësuar prej kohësh për disa nga këto avantazhe më pak të njohura dhe përfitime të shëndetit që mund të përfitoni duke eksploruar përdorimet e tij të ndryshme.

1. Ndihmon në menaxhimin e ekzemës

Ekzema është një sëmundje e lëkurës që rezulton në lëkurë të pakëndshme të kuqe, shkakton kruarje dhe plasaritje. Në shumicën e rasteve, fëmijët e vegjël dhe adoleshentët kanë ekzemë që mund të trajtohet. Një përzierje e mjaltit të papërpunuar dhe vajit të ullirit të shtypur në të ftohtë mund të bëhet nga ata që kanë dhimbje dhe mund të aplikohet në lëkurë për të zgjidhur problemin. Mund të kombinohet edhe me tërshërë për të eksfoluar lëkurën, duke hequr çdo qelizë të vdekur të lëkurës.

2. Çlirim nga problemet e sinuseve

Nivelet në rritje të sotme të ndotjes dhe pluhurit janë shkaku i shumë njerëzve që kanë probleme të lidhura me sinuset. Viruset që shkaktojnë një infeksion bllokojnë sinuset tona, duke bllokuar ajrin dhe mukozën dhe duke na shkaktuar shqetësim. Karakteristikat antibakteriale dhe antiseptike që janë natyralisht të pranishme në mjaltë, nga ana tjetër, ndihmojnë në pastrimin e infeksioneve dhe reduktimin e inflamacionit. Mjalti gjithashtu qetëson fytin, redukton kollën dhe forcon sistemin imunitar, duke reduktuar episodet e sinusit.

3. Ju jep energji dhe fuqi

Mjalti është i njohur si një burim natyror i energjisë sepse sheqeri natyral, i papërpunuar që përmban, hyn drejtpërdrejt në qarkullimin e gjakut dhe mund të sigurojë një shpërthim të shpejtë të energjisë. Stërvitja juaj në palestër do të përfitojë shumë nga kjo rritje e shpejtë, veçanërisht nëse jeni duke bërë stërvitje më të gjata të qëndrueshmërisë.

4. Ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve

Vetitë antibakteriale dhe shëruese të mjaltit ndihmojnë në trajtimin e plagëve dhe përshpejtojnë shërimin. Mjalti mund të përdoret për të trajtuar çrregullimet e mishrave të dhëmbëve si gingiviti. Mjalti vepron si një agjent anti-mikrobik për të ndaluar rritjen e baktereve dhe mund të lehtësojë ënjtjen në mishrat e dhëmbëve dhe të lehtësojë dhimbjen. Përdorimi i ujit të mjaltit është i kujdesshëm në raste të tilla.

5. Një gjumë i shpejtë dhe i thellë

Keni vështirësi për të fjetur? Ju duhet ta provoni këtë pije të ngrohtë me qumësht dhe mjaltë menjëherë para gjumit. Disa lugë nga ky shurup i artë në qumësht me shafran të Indisë ose çaj spirulina janë përdorur për mijëvjeçarë për të nxitur gjumin.